Pred 50 rokmi: V júni 1963 letela do vesmíru prvá kozmonautka Valentina Tereškovová.

Prvá žena vo vesmíre: Tereškovová si v rakete aj pofňukala, boleli ju nohy a nejedla

Prvá kozmonautka Valentina Tereškovová sa z vesmíru aj posťažovala. Pristátie však zvládla skvele.

V druhej polovici minulého storočia, keď začala astronómii pri výskume vesmíru čoraz intenzívnejšie pomáhať kozmonautika, vedci už neboli odkázaní len na pozorovania zo Zeme. Kozmické objekty si mohli približovať letmi družíc a kozmických lodí do vesmíru. Tým sa otvorila kozmická éra a začali sa diať veci a udalosti dovtedy nepoznané. Stali sa doslova senzáciami, ktoré si zaslúžili pozornosť a obdiv celého ľudstva.

Aj žena

Príslušníci staršej generácie si určite pamätajú vypustenie prvej umelej družice Zeme v Sovietskom zväze Sputnik 1 v roku 1957, vyslanie prvého živého tvora do vesmíru, psíka s menom Lajka, ešte v tom istom roku, a ošiaľ, ktorý vyvolal let prvého človeka do vesmíru Jurija Gagarina v roku 1961.

Oslavovali sa aj štarty ďalších kozmonautov a astronautov zo sovietskej i z americkej strany - v roku 1961 Alan Shepard, Virgin Grissom, German Titov, 1962 John Glenn, Malcolm Carpenter, Andrijan Nikolajev, Pavel Popovič, Walter Schira, 1963 Leroy Cooper, Valerij Bykovskij.

Prekvapenie pre všetkých však nastalo, keď sovieti po úspešných letoch mužov poslali v roku 1963 do kozmu aj prvú ženu - Valentinu Tereškovovú. Išlo vskutku o významnú a na dlhé obdobie ojedinelú udalosť. Dnes uplynulo odvtedy päťdesiat rokov.

Príprava: Vyslaniu do vesmíru predchádzal tvrdý tréning. Foto: profimedia.sk

Súhlas Chruščova

S myšlienkou vyslať do vesmíru kozmonautku, zistiť, ako bude reagovať na zmenené podmienky ženský organizmus, či preskúmať ďalšie skutočnosti, prišiel náčelník sekcie odbornej prípravy a vzdelávania sovietskych kozmonautov generál Nikolaj Kamanin.

Aj keď sa nápad stretol so všeobecným súhlasom vedúcich pracovníkov zainteresovaných do kozmického výskumu, bolo ešte potrebné prerokovať túto otázku na Ústrednom výbore Komunistickej strany Sovietskeho zväzu.

Našťastie prvý tajomník ÚV KSSZ, a tým aj najvyšší predstaviteľ krajiny, Nikita Chruščov, vidiac v tom ďalší úspech a medzinárodnú prestíž, s návrhom nadšene súhlasil. Cesta k príprave a realizácii letu kozmonautky bola voľná.

Výber kandidátky

V prvej fáze bolo vybraných vyše štyristo žien, ktoré aktívne pôsobili vo viacerých civilných aerokluboch a leteckých školách, mali okrem telesných parametrov a duševných predpokladov aj určité skúsenosti z pilotovania malých lietadiel a absolvovali parašutistický výcvik. Po prísnych lekárskych prehliadkach a fyzických i psychických testoch bolo postupne určených päť hlavných kandidátok - Žanna Jerkinová, Tatiana Kuznecovová, Valentina Ponomariovová, Irina Soloviovová a Valentina Tereškovová.

Táto malá skupinka začala veľmi tvrdú prípravu a náročný výcvik, napríklad nepríjemné testy na centrifúge, pobyt v tepelnej komore, psychickú prípravu v absolútnej izolácii, cvičenia v simulovanom bezváhovom stave, ovládanie palubnej techniky, prácu s prístrojmi.

Ženy museli zvládnuť teóriu pilotovaných vesmírnych letov, nadobúdali zručnosti v riadení kozmických lodí, osvojovali si technické vedomosti o stavbe rakiet, funkcii raketových motorov, oboznamovali sa s balistikou...

V poslednej fáze prípravy sa výber zúžil na tri najvážnejšie kandidátky - Valentinu Ponomariovovú, Irinu Soloviovovú a Valentinu Tereškovovú. Boli v podstate rovnocenné, všetky tri veľmi dobre pripravené a vo výcviku dosiahli vynikajúce výsledky. Nebolo jednoduché vybrať tú pravú.

Dobrý pôvod

Aj v tomto mal nakoniec hlavné slovo prvý tajomník ÚV KSSZ Nikita Chruščov, ktorý okrem celkových výsledkov v príprave zobral pri výbere kandidátky do úvahy i ďalšie skutočnosti „celospoločenského významu“. Zavážil hlavne vyhovujúci životopis, robotnícky pôvod, stranícka príslušnosť a angažovanie v Komsomole Valentiny Tereškovovej. A bolo rozhodnuté.

Valentina Tereškovová sa narodila 6. marca 1937 v dedine Maslennikovo v Jaroslavľskej oblasti. Rodičia boli jednoduchí ľudia, otec pracoval v miestnom kolchoze ako traktorista a matka ako robotníčka v textilnej továrni. Samotná Valentina hneď po skončení základnej školy nastúpila do práce v textilke. Popri zamestnaní sa však vzdelávala a v roku 1960 ukončila štúdium na strednej priemyselnej škole textilnej. V továrni potom zastávala riadiaci post.

Po krátkom čase zanechala svoju profesiu a prijala ponuku pôsobiť v mládežníckej organizácii v textilnej továrni. Stala sa platenou tajomníčkou závodnej organizácie Komunistického zväzu mládeže - Komsomolu. Jej veľkým koníčkom bolo lietanie a parašutizmus.

Voľné chvíle preto trávila najradšej na športovom letisku, kde sa zaúčala do tajov pilotovania a absolvovala desiatky zoskokov s padákom. Neskôr jej tieto zručnosti veľmi pomáhali pri výcviku potenciálnych kandidátok na prvú kozmonautku.

Čajka

Historický let prvej ženy kozmonautky Valentiny Tereškovovej sa uskutočnil na palube kozmickej lode Vostok 6. Do vesmíru vzlietla z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane 16. júna 1963 a po 70 hodinách a 50 minútach pristála 19. júna 1963 zhruba šesťsto kilometrov od mesta Karaganda. Počas pobytu vo vesmíre obletela 48-krát našu Zem. V spojení s riadiacim strediskom používala volací znak Čajka.

Takmer trojdňový pobyt na obežnej dráhe a hlavne stiesnený pocit a obmedzený pohyb v malej kabíne nepôsobili na ňu veľmi priaznivo. Sťažovala sa, žalovala sa a niekedy si doslova pofňukala. Trápili ju stŕpnuté nohy, trpela bolesťami hlavy, celkovou únavou, nevoľnosťami, nechutenstvom a počas celého letu skoro nič nejedla.

Na druhej strane si uvedomovala dôležitosť celej misie, preto sa snažila v týchto podmienkach sústrediť na plnenie pokynov zo Zeme a realizáciu plánovaných úloh. Po pristátí sa hovorilo hlavne o kladoch a úspešných výsledkoch experimentu.

Za pristátie si však Valentina zaslúži plné uznanie, pretože tento manéver si vyžadoval odvahu a hrdinstvo. V tom čase sa pristávalo tak, že kozmonaut sa musel vo výške sedem kilometrov nad zemou katapultovať. Kozmická kabína a kozmonaut potom pristávali osobitne na samostatných padákoch. Bolo to veľmi komplikované a nebezpečné, preto bol neskôr vytvorený spoľahlivejší systém pristávania.

Pre úplnosť treba dodať, že v rovnakom čase ako Valentina Tereškovová sa vo vesmíre pohyboval i kozmonaut Valerij Bykovskij na Vostoku 5. V určitej chvíli sa dokonca k sebe priblížili na vzdialenosť päť kilometrov. V niektorých štatistikách sa preto táto skutočnosť hodnotí ako skupinový kozmický let.

S rodinou: Jej prvým manželom bol kozmonaut Andrijan Nikolajev, na snímke s ich dcérou Jelenou. Foto: profimedia.sk

Najznámejšia žena sveta

Po historickom vesmírnom lete sa stala Valentina Tereškovová najznámejšou i najslávnejšou ženou sveta. Každý jej vyjadroval úctu, obdiv a uznanie. Dostávala rôzne vyznamenania, ocenenia, medaily, dary, preberala čestné i vážne funkcie. Cestovala po celom svete, všade ju chceli vidieť. Stala sa naozajstnou hrdinkou a vzorom pre mnohé ženy. Zvykla si na popularitu, bola milá, prívetivá, všetkým sa snažila vychádzať v ústrety, pôsobila spokojným a vyrovnaným dojmom. Bola slávna a šťastná.

Jej popularita sa ešte zvýšila, keď sa v novembri 1963 vydala za sovietskeho kozmonauta číslo tri Andrijana Nikolajeva, ktorý pilotoval Vostok 3. Svadba bola veľkolepá. Konala sa priamo v Kremli pod patronátom najsilnejšieho muža Sovietskeho zväzu Nikitu Chruščova. Po roku sa im narodila dcéra Jelena, ktorá ako jediné dieťa mala v rodnom liste zapísaných oboch rodičov ako kozmonautov. Jelena sa neskôr stala lekárkou.

Manželstvo s Nikolajevom sa Valentine po niekoľkých rokoch rozpadlo. Opäť sa vydala - za vojenského lekára Julija Šapošnikova. Žila s ním až do jeho smrti v roku 1999. V roku 2000 jej v Londýne udelili titul Žena storočia a prejavom uznania bolo i pomenovanie krátera na Mesiaci jej menom.

Nasledovníčky

Dnes žije 76-ročná Valentina Tereškovová v ústraní. Užíva si zaslúžený odpočinok, čas si kráti prácou v domácnosti, kultúrnymi aktivitami a starostlivosťou o vnuka Aľošu. Verejne sa, až na malé výnimky, neangažuje. Pri jednej príležitosti sa však nostalgicky vyjadrila, že by ešte rada letela do kozmu. Dokonca by sa chcela dostať na planétu Mars, a to i v takom prípade, keby nebolo možné zaručiť spiatočnú letenku. Sen o Marse si však už ťažko môže splniť.

Valentina Tereškovová bola dlhých devätnásť rokov jediná žena vo vesmíre. Až v roku 1982 letela do kozmu druhá žena, tiež občianka Sovietskeho zväzu, Svetlana Savická. O rok neskôr dostala príležitosť tretia žena, tentoraz Američanka. Sally Ridová bola v roku 1983 členkou posádky raketoplánu Challenger. Potom sa už vesmírne lety žien stali pomerne bežnou záležitosťou, hlavne v americkej astronautike.

Doteraz bolo vo vesmíre 56 žien, z toho 45 Američaniek, 3 Rusky, 2 Kanaďanky, 2 Japonky, po jednej Britka, Francúzka, Juhokórejčanka a Číňanka.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].