Prví gaymanželia v Chorvátsku sa rozviedli! Neuveríte, aký bol dôvod!

Áno si povedali ako prví gayovia v Chorvátsku pred rokom a už majú toho plné zuby. Pre "neprekonateľné rozdiely" sa pred pár dňami rozviedli dvaja Splitčania. Napriek tomu LGBT láska podľa štatistík zostáva aj ďalej stabilnejšia než heterosexuálna.

Pod týmto titulkom uverejnili noviny Slobodna Dalmacija prekvapujúcu informáciu o rozvode, ktorý sa odohral v polovici februára. Ako píšu, stalo sa tak na matrike v Splite na základe "obojstrannej dohody", na čom by nebolo nič prekvapujúce. Zaujímavé je, že ide o prvý skrachovaný partnerský zväzok od roku 2014, keď Chorváti prijali zákon o životnom partnerstve. Odvtedy príslušníci LGBT komunity uzavreli sedem manželstiev. Prvý rok po prijatí zákona sa rozhodli pre spoločný život dva takéto páry, nasledujúci rok tri a vlani ďalšie dva páry. Zo všetkých siedmich však bol iba jeden, v ktorom zákon spojil dve ženy.

Pochod LGBT v Splite.
Pochod LGBT v Splite.
Internet

Pochod LGBT v Splite.

Rozvod životného partnerstva nie je v Chorvátsku komplikovaný, ak v spoločnej domácnosti s párom nežije neplnoleté dieťa. Stačí, ak sa obaja partneri na matrike vyjadria, že majú záujem o ukončenie vzťahu.

On mal 91, ona 86 rokov a sľúbili si "lásku až za hrob"

Ako uvádza Slobodna Dalmacija, štatisticky porovnávať harmóniu homosexuálnych a heterosexuálnych manželstiev nie je možné, pretože v prvom prípade hovoríme o necelej desiatke, v druhom o dvadsiatich tisícoch. Konštatujú však, že aj v Chorvátsku počet sobášov každoročne klesá: ak pred desiatimi rokmi zaznamenali 22-tisíc sobášov, v súčasnosti už o vyše dvetisíc menej.

Zaujímavý je aj fakt, že rovnako ako u nás, ani v pri Jadrane sa páry do manželstva príliš nehrnú. V 60. rokoch minulého storočia sa ženy vydávali v priemere 22,5 ročné a muži 25-roční, v súčasnosti ma priemerný chorvátsky ženích 31 rokov a jeho partnerka 28 rokov. A zvyšuje sa aj počet rozvodov.

Potešujúca je informácia, že láska naozaj nepozná roky. V roku 1996 si "lásku až za hrob" sľuboval pár, kde ženích mal 91 rokov a nevesta 86 rokov. A neboli najstarší! V roku 2010 si v Chorvátsku vernosť sľúbili muž a žena, ktorí mali po 97 rokov.

Čítajte viac