Putin nechce do Sýrie posielať žiadne vojská. Zatiaľ.

Putin dal hodinový rozhovor západným médiám: Nie som žiaden gangster

Hlava Ruskej federácie Vladimir Putin popiera, že by plánoval poslať vojská do Sýrie a na prezývky "gangster" či "cár" má vlastný názor.

Ruský prezident Vladimir Putin trvá na tom, že nemieni poslať do Sýrie pozemné vojská. V predvečer stretnutia so svojím americkým náprotivkom Barackom Obamom poskytol 60-minútový rozhovor, v ktorom bránil svoju politiku. Odmietol kritiku, že by bol samovládcom. Vraj sa iba snaží slúžiť Rusku.

Takisto trval na tom, že napriek správam nie sú v Sýrii prítomné žiadne ruské vojenské jednotky a v blízkej budúcnosti ich tam ani neplánuje rozmiestniť. Svoju podporu vyjadril sýrskemu prezidentovi Bašárovi al-Asadovi a zdôraznil, že spolupráca s ním je nevyhnutná na odstránenie Islamského štátu.

Americké vojenské intervencia na Blízkom východe by podľa šéfa Kremľa mohla región ešte viac destabilizovať. „Som hlboko presvedčený, že všetky akcie zamerané na zničenie postavenia legitímnej vlády, povedú k situácii podobnej tej v Líbyi, kde sa rozpadli štátne inštitúcie,“ povedal Putin a dodal: „Podobne je to v Iraku. Ľud Sýrie by mal rozhodnúť, kto bude v krajine vládnuť a ako.“

Čítajte viac:

Najmocnejší muž svet má strach! Putin sa bojí straty moci aj vrások

Ja a cár? No a čo

Minulý týždeň sa objavili informácie, že na letisku pri sýrskom meste Lázikíji sa objavili ruské stíhačky. Takisto sa špekulovalo, že Putin chce v krajine nasadiť pozemné jednotky. Prezident to však poprel.

„Rusko sa nebude podieľať na žiadnej vojenskej operácií na území Sýrie alebo v iných štátoch. Aspoň nie teraz. Zvažujeme však zintenzívniť spoluprácu s prezidentom Asadom a s partnermi v iných krajinách,“ vyhlásil.

V rozsiahlom rozhovore šéf Kremľa reagoval aj na západnú kritiku svojej politiky. „Ako môžem byť gangster, keď pracujem s KGB? Nezodpovedá to realite.“

A na otázku, čo si myslí o svojej prezývke cár, odkazujúcej na desaťročia politickej dominancie, odpovedal: „No a? Ľudia mi dávajú rôzne mená.“

„Je dôležité to, čo si o sebe myslíte vy a to, čo musíte spraviť pre záujmy krajiny v pozícii hlavy Ruskej federácie,“ dodal pre CBS News.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní