Koniec: Putinovci by v júli oslávili tridsať rokov spoločného života. Nestihli to.

Putin mal 3 v 1: Ľudmila bola letuška, poštárka aj sestrička

Je koniec. Tajomná pani Putinová potvrdila klebety, že s manželom už nemajú spoločnú domácnosť.

Ešte o žiadnom baletnom predstavení vo Veľkom kremeľskom paláci sa nepísalo a nehovorilo toľko, ako o prvej júnovej La Esmeralde. Tentoraz však hlavnými hviezdami médií neboli tanečníci, ale ktosi celkom iný - manželia Putinovci.

Lepšie povedané - bývalí manželia Putinovci. Prvý ruský pár totiž po skončení baletu v priamom prenose oznámil, že ich manželstvo je po tridsiatich rokoch definitívne minulosťou.

Zostaneme priateľmi

Putinovci boli strnulí a nervózni, keď im reportérka televízie Rossija-24 po nezáživných otázkach o kvalite práve skončeného predstavenia položila všetečnú otázku o stave ich vzťahu. „Čo hovoríte na klebety, že už nemáte spoločnú domácnosť?“ „Je to pravda,“ odvetili obaja prekvapivo úprimne a rovnako prekvapivo sa už uvoľnenejšie rozhovorili o dôvodoch.

„Bolo to vzájomné rozhodnutie. Naše manželstvo sa skončilo, pretože jeden druhého takmer nevidíme,“ tvrdil šesťdesiatročný Putin. „Vladimir Vladimirovič je absolútne pohltený svojou prácou. Naše deti už vyrástli, majú svoje vlastné životy... A ja naozaj nemám rada publicitu,“ vysvetľovala 55-ročná Ľudmila.

„Môžem povedať, že to bol civilizovaný rozchod,“ podotkla ešte a Putin so zmyslom pre dramatickú bodku dodal: „Ľudmila a ja zostaneme blízkymi priateľmi. Navždy.“ „Oddelene žijú už dlhší čas,“ potvrdil prezidentov hovorca Dimitrij Peskov. Netuší však, či už manželstvo ukončili aj formálne.

Nezvyčajný obrázok: Ľudmila Putinová sa ako prvá dáma prezentovala zriedka. Nemala rada publicitu. Foto: Profimedia.sk

Nová v Dume, stará v kláštore

Úprimne povedané, rozchod Putinovcov prekvapil v Rusku málokoho. Aj keď si Putin súkromie prísne strážil - mnohí Rusi vraj ani netušia, že je otcom dvoch dospelých dcér, 28-ročnej Marije a o rok mladšej Jekateriny -, o problémoch v ich manželstve sa špekuluje prinajmenšom od roku 2008.

Denník Moskovskij Korrespondent vtedy vyrukoval s informáciou, že Vladimir Putin sa potajomky rozviedol a už sa aj znova oženil. Novou pani Putinovou mala byť niekdajšia ruská moderná gymnastka, olympijská víťazka Alina Kabajevová. V tom čase 25-ročná Alina sedela v Štátnej dume ako poslankyňa za stranu Jednotné Rusko - krátko po skončení prezidentského mandátu sa stal jej lídrom práve Putin.

Mocnému milencovi mala vraj už porodiť dve či tri deti. Mimochodom, nemali to byť jeho jediní ľavobočkovia. Ďalšie dieťa mal donchuan splodiť v nemeckých Drážďanoch, kde v druhej polovici osemdesiatych rokov pôsobil ako agent KGB. V novembri 2011 prišiel s týmto tvrdením nemecký bulvárny denník Bild. Odvolával sa pritom na zistenia nemeckej tajnej služby, v ktorých sa tiež hovorilo, že prezident svoju ženu niekoľkokrát zmlátil.

Putin sa proti klebetám o romániku s Kabajevovou dôrazne ohradil. „Vždy som mal zlú mienku o tých, čo snoria okolo so svojimi erotickými fantáziami a strkajú svoje zasoplené nosy do životov druhých,“ povedal na tlačovej konferencii.

Pravda však je, že Ľudmila Putinová sa na verejnosti po jeho boku začala objavovať ešte menej než dovtedy. Istý čas sa dokonca hovorilo, že Putin svoju polovičku „upratal“ do kláštora. Podľa inej verzie tam Ľudmila otrávená manželovými avantúrami odišla sama a stala sa abatišou.

Úvahy o tom, že to v manželstve Putinovcov neklape, neprinášali len ruské médiá. V roku 2010 si britský server timesonline.co.uk všimol, že počas televíznej reportáže z vypĺňania formulárov na sčítanie ľudu chýbal Ľudmile na pravej ruke snubný prsteň. Naopak, zlatý šperk mala na ľavom prste, kam si ho podľa ruskej ortodoxnej tradície navliekajú vdovy alebo rozvedené ženy.

Údajná milenka: O vzťahu Putina s bývalou gymnastkou sa klebetilo v roku 2008. Foto: Profimedia.sk

„Pani Colombová“

Pod svoj čudný imidž sa však podpísala aj samotná Ľudmila. Od povesti záhadnej pani Colombovej, ktorú nikdy nikto nevidel, ju delila iba tenká čiara.

Ba o Ľudmile Putinovej sa toho vedelo ešte menej ako o tajomnej inšpektorovej manželke. Ako v súvislosti s rozvodom pripomenuli niektoré médiá, Rusi takmer zabudli, že Ľudmila existuje. „Oslavy jej 55. narodenín tento rok v januári nikto ani nezaregistroval,“ čudoval sa denník The Moscow Times. A čo sa o nej teda vedelo?

Tajomná Ľudmila sa narodila 6. januára 1958 v Kaliningrade neďaleko poľských hraníc. Než spoznala Vladimira, pracovala ako poštárka, zdravotná sestra, vedúca pionierskeho klubu a letuška. Ak môžeme veriť Putinovej oficiálnej stránke, s budúcim manželom sa zoznámila na koncerte v Petrohrade, kam ich pozval spoločný priateľ.

„Prisľúbil mi, že tam budú dievčatá. Boli a moja budúca manželka medzi nimi,“ píše Putin. Agent KGB Ľudmilu očaril. „Niečo na ňom muselo byť, lebo o tri či štyri mesiace som sa rozhodla, že on je ten človek, ktorého potrebujem,“ priznala.

„Povedal som si, že ak sa neožením hneď, neožením sa nikdy,“ spomínal Putin na okamihy, ktoré predchádzali sobášu v júli 1983. Ľudmila mu porodila dve dcéry a medzičasom stihla vyštudovať románske jazyky a literatúru na Leningradskej štátnej univerzite.

Ľudmila bola sčítaná a príjemná, ale mnohým prekážalo, že napríklad na rozdiel od Raisy Gorbačovovej sa málo podieľala na živote krajiny. Sama niekoľkokrát priznala, že popularita jej nesvedčí a okrem toho nerada cestuje lietadlom, takže zahraničné návštevy sú pre ňu utrpením.

„Pre Rusko je naozaj dôležité mať silnú prvú dámu. Pre mňa ako novinárku a ženu je to smutné,“ posťažovala sa na Putinovú zástupkyňa šéfredaktora ruskej edície magazínu Marie Claire Svetlana Kolčiková.

Koľko získa?

Podrobnosti rozvodu ruského prvého páru sú nateraz zahalené tajomstvom a pravdepodobne to tak aj ostane. Verejnosť sa asi nikdy nedozvie, koľko prezidentova exmanželka dostane ako bolestné. V každom prípade, Putin patrí medzi najbohatších Rusov a mal by sa s Ľudmilou o čo podeliť. Keďže sa rád chváli svojím majetkom, je známe, že je majiteľom nielen kolekcie luxusných hodiniek v hodnote 600-tisíc dolárov a luxusnej vily na brehu Čierneho mora za miliardu, ale vlastní aj štyri jachty - najdrahšia vyšla na 50 miliónov -, šesťdesiat lietadiel a dvadsať rezidencií. Jeho majetok odhaduje Forbes minimálne na 40 miliárd dolárov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní