Jachta Azzam za 473,96 milióna eur je najdlhšia súkromná jachta sveta. Prekonala tak rekord Romana Abramoviča, ktorému ostali oči pre závisť.

Pýchu Romana Abramoviča prekonal anonymný boháč

Abramovičovo luxusné plavidlo je pokorené. Nová jachta pre tajomného majiteľa ho prerástla o pätnásť metrov.

Stoosemdesiat metrov a takmer päťsto miliónov eur. To sú dve zásadné čísla, ktoré pokorili ruského miliardára, majiteľa futbalového klubu Chelsea Romana Abramoviča. Presnejšie, jeho „miláčika“, nádhernú jachtu Eclipse, ktorá donedávna kraľovala rebríčku najluxusnejších a najmä najväčších súkromných plavidiel.

Jej konkurentka Azzam pritom vyplávala z rovnakých dokov, vyrobili ju v brémskej spoločnosti Lürssen, ktorá sa špecializuje práve na stavbu extravagantných plavidiel pre bohatých klientov.

„Azzam je ozajstný míľnik v jachtárskej histórii,“ vyhlásil majiteľ firmy Peter Lürssen. Ako dodal, iba na projekte pracovali najlepší dizajnéri talianskej spoločnosti Nauta Yachts dvanásť mesiacov, stavba trvala tri roky. „Je to najzložitejšia a na konštrukciu najnáročnejšia jachta všetkých čias,“ hovorí Lürssen. Zaujímavosťou je, že pri navrhovaní Azzamu sa dizajnéri podľa objednávky inšpirovali práve Abramovičovým plavidlom Eclipse, Azzam je však o celých pätnásť metrov dlhší.

Veľkolepá výletná loď vyplávala z Nemecka iba pred niekoľkými dňami a smeruje do Saudskej Arábie. Kto je jej šťastným majiteľom, zostáva zatiaľ záhadou. Klebetí sa však, že ide o jedného z členov tamojšej kráľovskej rodiny, údajne o princa Alwalída Bin Talal Alsauda, ktorého majetok sa odhaduje na 17 miliárd eur.

Kto si kúpil najluxusnejšiu jachtu sveta, je tajomstvom. Klebetí sa však, že ide o princa Alwalída Bin Talal Alsauda, na snímke s manželkou a dcérou. Foto: profimedia.sk

Hmotnosť - 1 750 slonov

Dĺžka nie je ani zďaleka jediným unikátom novej jachty, výnimočná bude aj jej rýchlosť. Vďaka výkonu 94-tisíc koní - čo je 94-krát viac, než je výkon najrýchlejšieho auta na svete Hennessy Venom GT -, a novátorskej kombinácii dvoch plynových turbín a dvoch dieselových motorov dokáže dosiahnuť až 56 kilometrov za hodinu. Naplniť nádrž v praxi znamená načerpať milión litrov paliva.

Jachta Azzam má rozlohu dvoch futbalových ihrísk a váži štrnásťtisíc ton, čo je viac než hmotnosť 1 750 dospelých slonov afrických. Loď je taká obrovská, že sa nezmestí do mnohých prístavov, no v Monaku či na francúzskej Riviére sú vraj na ňu pripravení. Mimochodom, ak by sa potvrdilo, že jachta naozaj patrí Alwalídovi Bin Talal Alsaudovi, bolo by to už druhý raz, čo by bol lepší ako Roman Abramovič.

Milovníci luxusu sa pred dvoma rokmi stretli na Riviére. Rovnako ako Abramovič, aj 58-ročný princ chcel zakotviť v tamojšom prístave so svojou jachtou Kingdom 5KR a podarilo sa mu „ukoristiť“ posledné voľné miesto. Ruský boháč musel odplávať s dlhým nosom na more a dopraviť sa do vily na motorovom člne.

Empírové interiéry

Interiéry jachty Azzam sú zahalené tajomstvom, detaily sú prísne strážené, no súdiac podľa Abramovičovej Eclipse, ktorá jej poslúžila ako vzor, sa dá predpokladať, že obsahuje najmenej dva helipady, množstvo jacuzzi, víriviek a bazénov, nepriestrelné sklá, protiraketový systém, minidok na menšie plavidlá, bondovskú ponorku, detektory pohybu na palubách, viacero kín, kaderníctvo, kozmetický salón, salón dlhý dvadsaťdeväť metrov a takmer tridsať luxusných kajút.

Podľa strohých informácií, ktoré sa dostali na verejnosť, zariadenie bude ladené v empírovom štýle - má byť dielom francúzskeho dizajnéra Christopha Léoniho -, nešetrí sa zlatom a exkluzívnymi materiálmi. Okrem päťdesiatčlennej posádky si na jachte môže užívať tridsaťšesť princových hostí.

Podľa expertov aj dizajn lode naznačuje, že bola skutočne postavená pre kupujúceho na Blízkom východe. „Má asi päťdesiat apartmánov, ale žiadne veľké otvorené priestory na palube,“ vysvetlil pre Daily Mail Peter Seyfferth z The YachtPhoto. „Nikdy som nevidel, že by na jachte, ktorú vlastní Arab, prebiehali večierky so skromne odetými dievčatami lemujúcimi bazény, ako to často vidieť na ruských lodiach,“ dodal. „Je nepravdepodobné, že bude často opúšťať prístav. Je to skôr otázka prestíže - mať najväčšiu jachtu na svete.“

Drahá údržba

Je to však predovšetkým otázka peňazí - veď podľa odhadov sa náklady na ročnú prevádzku šplhajú do výšky minimálne štyri milióny eur. V tom nie sú zarátané mzdy kapitánov, ktorí sú platení v závislosti od dĺžky jachty - čo robí v prípade Azzam prinajmenšom štyristotisíc eur za rok. „Je to oveľa drahšie, ako keď si kúpite luxusné auto alebo dokonca dom,“ vysvetlila pre Forbes Jennifer Saiaová z International Yacht Collection na Floride.

„Každých päť alebo šesť rokov treba opraviť náter - rátajte s výdavkami aspoň pol milióna eur. Budete tiež potrebovať inžiniera, keďže niektoré zložité systémy sú pre obyčajného člena posádky komplikované - to je ďalších stotisíc eur. Plavčíci a stewardi sú relatívne lacní, dajú sa najať za 23- až 40-tisíc eur ročne - pre mladého človeka to nie je zlý biznis -, no dobrý kuchár vás vyjde aj na 55-tisíc eur,“ vypočítava Saiaová.

Rozpočet zvyšujú pravidelné kontroly a údržba motora a interiéru, ktorý sa opotrebúva, ale aj vychádza z módy. Podľa Hanka Halsteda, ktorý sa špecializuje na predaj luxusných jácht, musí každý potenciálny kupec rátať s tým, že približne desať percent z kúpnej ceny každoročne vynaloží na posádku a bežnú údržbu a ďalších desať na neočakávané výdavky spojené s prevádzkou.

Ako však dodáva, časť výdavkov sa môže majiteľom vrátiť - stačí, ak sú ochotní jachtu občas prenajať svojim bohatým priateľom. „Tento typ podnikania má rastúcu tendenciu,“ tvrdí pre Forbes Robert Saxon, prezident International Yacht Collection. A pridáva aj čísla. Za týždňovú plavbu sa majiteľovi vráti 324-tisíc eur, čo nie je málo. Treba si však vyberať, komu jachtu požičiate.

Tieto sú najluxusnejšie

Azzam - 473,96 milióna eur S dĺžkou 180 metrov je najdlhšia súkromná jachta sveta. Na jej projekte pracovali dvanásť mesiacov, stavala sa tri roky. O jej interiéroch sa veľa nevie, iba to, že sa o ne postaral francúzsky dizajnér Christophe Leoni a ladil ich v empírovom štýle. Určite však nebudú skromnejšie ako vybavenie Abramovičovej Eclipse.

Eclipse - 369,56 milióna eur Jachta, ktorú vlastní ruský miliardár a majiteľ futbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, je o pätnásť metrov kratšia ako nová rekordérka s menom Azzam. Podľa servera bornrich. com je najdrahšou jachtou sveta z hľadiska konštrukcie a tiež z hľadiska nákladov - týždňová dovolenka vyjde na dva milióny dolárov. Návštevníci si však môžu užívať extrémny luxus. Na lodi je plaváreň, kino, súkromná záhrada, knižnica a mnohé ďalšie vymoženosti. Nechýba ponorka v štýle 007.

Superjachta A - 246,12 milióna eur Stodvadsaťmetrový gigant patrí ruskému bankárovi Andrejovi Melničenkovi, členovi elitného klubu miliardárov - v Rusku mu patrí šiesta, v rebríčku Forbes 56. priečka. Zvláštne meno je vlastne iniciálou jeho manželky Alexandry - bývalej srbskej modelky a miss -, ktorej na lodi venoval dvadsaťmetrovú „pláž“ na bezstarostné slnenie. Interiéry navrhol svetoznámy dizajnér Philipp Starck, na jachte nechýba helipad, kúpeľne z mramoru či výťah. Melničenkova jachta je známa aj tým, že sa dokáže bez problémov prehrýzť cez ľadovce.

Platinum 525 - viac ako 228,6 milióna eur Jej majiteľom je dubajský šejk Mohamed bin-Rašíd al Maktum. Loď prvý raz vyrazila na more v roku 2005. Ako už naznačuje jej meno, meria 525 stôp, teda takmer 163 metrov - roky bola najväčšou jachtou na svete, z trónu ju zosadila Eclipse. Čo sa vybavenia týka, je vraj jednou z najluxusnejších jácht vôbec. Okrem helipadu na nej nájdete kurty na squash, bazén a kúpele.

Pelorus - 228,6 milióna eur V prvej päťke druhá jachta, ktorá patrí Romanovi Abramovičovi. Jej meno v gréčtine znamená „rozľahlý“, hoci meria „len“ necelých 117 metrov. Postavili ju v roku 2003 v nemeckej firme Lürrsen, o interiéry sa postaral slávny dizajnér luxusných plavidiel Tim Heywood. Pôvodne si ju objednal arabský šejk, neskôr ju však predal Abramovičovi.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní