ROZHODNUTÉ: Čerství otcovia budú mať nárok na týždennú platenú dovolenku

V Česku sa múti voda nie len vo vláde, ale aj v zákonníkoch práce. Prezident Miloš Zeman podpísal revolučný zákon.

Novela zákona má podľa Pražského hradu posilniť vzťah medzi mladými rodičmi a motivovať otcov, aby sa viac zapájali do starostlivosti o bábätko. Podmienkou je, aby otcovia odvádzali z platu zdravotné odvody. Keď nastúpia na týždennú platenú dovolenku, budú dostávať rovnaký podiel z výplaty, ako ženy počas materskej dovolenky, čiže 70%.

Foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman. Foto: ČTK

Zároveň na tento druh „úľavy“ budú môcť dostať muži, ktorí sú na matrike zapísaní ako otcovia dieťaťa, alebo tí, ktorých súd určil ako zákonných zástupcov. V tomto prípade môžu muži nastúpiť na túto platenú dovolenku až do 7 roku dieťaťa.

Ďalšie zmeny

Podľa portálu idnes.cz sa v Česku ročne narodí 100 000 detí. Otcovská dovolenka by štát v tomto prípade vyšla na 630 – 680 miliónov českých korún. Novela tohto zákona však zahŕňa aj ďalšie zmeny. Napríklad hasiči, či iní dobrovoľní záchranári, by počas nemocenskej dovolenky z dôvodu zranenia pri zásahu, budú dostávať až 100% zo svojej výplaty. V prípade smrti záchranárov budú mať členovia rodiny nárok na vyššie sirotské a vdovské.

Čítajte viac

Z výberu Plus 7 dní

Z výberu magazínov


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní