Radikálni Česi majú migrantov po krk. Zákon chcú vziať do svojich rúk

Líder českej skupiny Defense patriae ponúka na internete uniformy aj kurzy sebaobrany. So zľavou.

Protiimigračné nálady v Českej republike sa podpisujú pod vznik čoraz väčšieho počtu skupín domobrany. Podľa bezpečnostných analytikov sú však stále väčšou hrozbou pre spoločnosť bývalí vojaci, čo chcú vziať spravodlivosť do svojich rúk. A nielen preto, že sa nedávno vyhrážali útokmi na vládu a parlament.

Zľavy na internete

V týchto dňoch sa objavila ďalšia skupina dobrovoľných ochrancov verejného poriadku, takzvanej domobrany. Po Tyršovom prápore zo severočeského Děčína, vznikla aj pražská „jednotka“ Defense patriae, teda Obrana vlasti. Vedie ju pedagóg z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe David Buchtela.

Odborník na umelú inteligenciu je zároveň predsedom krajne pravicovej Národnej demokracie v Prahe 4. Celoštátnym lídrom tejto politickej strany je pritom kontroverzný antisemita, publicista Adam B. Bartoš, ktorý imigrantov s chuťou častuje výrazmi ako „neger“ alebo „votrelec“.

Ako informovali české médiá, počítačový expert David Buchtela národovcom, ktorí sa dali „na stráž“, významne pomohol s online komunikáciou a propagáciou. Nielenže pre nich vytvoril webovú prezentáciu občianskych hliadok, ale napríklad sprevádzkoval domobranecký Facebook, ako aj register členov a útvarov.

Na domovskej internetovej stránke www.narodnidomobrana. cz navyše ponúka možnosť kúpiť si napríklad kompletnú uniformu. Za súpravu pozostávajúcu z trička, nohavíc, čapice a opaska záujemca zaplatí 70 až 160 eur.

Podľa toho, akú kolekciu si záujemca zvolí - vojenskú alebo mestskú. Momentálne je na mestskú akcia, zoženiete ju s 25-percentnou zľavou. Na stránkach sú aj ďalšie zvýhodnené ponuky, napríklad kurz sebaobrany sa dá rezervovať s dvadsaťpercentnou zľavou.

Čítajte viac:

V tábore s irackými kresťanmi: Z domu ich vyhnali vlastní susedia

Snahy o legalizáciu

Ministerstvo vnútra má na oddiely domobrany jednoznačný právny názor. „Pojem občianske hliadky či domobrana český právny poriadok nepozná,“ jednoznačne tvrdí hovorkyňa rezortu vnútra Hana Malá. Ako si však všimli experti na extrémizmus, radikáli sa snažia svoju činnosť napriek úradným prekážkam legalizovať.

„Je na samotných členoch hliadok, či sa neformálne a slobodne združia, alebo svoju činnosť sformalizujú založením oficiálneho spolku či združenia,“ píše sa v metodických pokynoch pre záujemcov o založenie jednotiek. David Buchtela to vyriešil rovno založením „eseročky“, pre Défense patriae založil firmu dp-czechia.

Podľa aktuálneho výpisu z Obchodného registra sa firma zaoberá ochranou majetku, ľudí a tiež výrobou, obchodom a službami. Podľa zistenia portálu Lidovky.cz táto oblasť podnikania nie je pre Buchtelu až taká cudzia.

Dnes ho síce verejnosť vníma ako vysokoškolského pedagóga a počítačového experta, ale v druhej polovici 90. rokov údajne pracoval v odbore ochrany majetku a doposiaľ by mal vlastniť zbrojný preukaz. Na oficiálnej stránke národnej domobrany sa pritom odporúča, aby členovia hliadok zbrane radšej nenosili.

Ale až také jednoznačné to nemusí byť. Jedna z požiadaviek extrémistov v minulosti znela: „Ak v dôsledku votreleckej imigračnej vlny dôjde k zhoršeniu bezpečnostnej situácie, budeme požadovať, aby boli hliadky domobrany vyzbrojené poloautomatickými a automatickými strelnými zbraňami na účet štátu.“

Skutočná hrozba

Aj keď to teraz vyzerá, že do budúcnosti by domobrana mohla predstavovať pre Českú republiku vážnu bezpečnostnú hrozbu, v porovnaní s podobnou aktivitou bývalých vojakov ide de facto o slabý odvar.

U našich západných susedov už totiž nejaký čas pôsobí iniciatíva s názvom Československí vojaci v zálohe. Vznikla z rovnomennej skupiny na sociálnej sieti a s domobranou ju spája snaha vziať zákon do svojich rúk, a to patrične vyzbrojených.

Zatiaľ čo členovia domobrany sú väčšinou civili bez výcviku a zbrojného preukazu, všetci československí záložníci majú spoločnú profesionálnu minulosť - socialistickú armádu, ktorá ich kvalitne vycvičila.

Bývalí vojaci tak podľa niektorých komentátorov predstavujú skutočné bezpečnostné riziko - doslova granát, ktorý môže kedykoľvek vybuchnúť. „Najskôr vystrieľame zradných politikov. Najskôr sa bude strieľať v Strakovej akadémii (sídlo vlády ČR) a v parlamente,“ doslova vyhlásil Martin Holkup, veliteľ Roty Jana Žižku z Trocnova, jednej z pobočiek spolku Československí vojaci v zálohe.

Podľa tohto vojaka z povolania, ktorý slúžil v protilietadlovom pluku v Strakoniciach, a veterána z misie v Bosne by masaker politikov prebehol v okamihu, keď by Česko vstúpilo do vojny pod velením NATO.

Čítajte viac:

Bude dominantné náboženstvo islam? Tieto fakty tomu nahrávajú

Protiamerickí

Skupina Československí vojaci v zálohe má dnes podľa neoverených údajov približne šesťtisíc členov. Spolu komunikujú cez Facebook alebo prostredníctvom ruskej sociálnej siete VKontakte.

Jej zakladateľom bol podplukovník v zálohe Marek Obrtel. Ten sa pred minulými Vianocami rozhodol vrátiť vyznamenanie, ktoré získal pri misiách NATO, okrem iného ako veliteľ 11. poľnej nemocnice v Afganistane. Severoatlantickú alianciu označil za „zločineckú organizáciu“ a neskôr uviedol, že svojím krokom chcel „jednoznačne vyjadriť svoj úplný nesúhlas s politikou USA, uplatňovanou voči Rusku, krajinám EÚ a všetkým slobodným a suverénnym krajinám sveta“.

Ako upozornili bezpečnostní experti, „záložníci“ majú nielen veľmi profesionálne internetové stránky, ale podľa niektorých českých médií sa podieľajú tiež na budovaní neoficiálnej domobrany. Schádzajú sa na akciách, ktorým hovoria poradné ohne, natáčajú videá, na ktorých cvičia s airsoftovými i s ostrými zbraňami.

Rozkol?

Pred pár dňami Marek Obrtel rezignoval na pozíciu veliteľa iniciatívy Československých vojakov v zálohe práve pre výrok o strieľaní na vládu. Podľa Obrtela došlo k „názorovému rozkolu“, ktorého príčinou bola „strata akcieschopnosti organizácie a jej čiastočný rozpad“.

Aký to však bude mať reálny vplyv na fungovanie a činnosť „záložníkov“, zatiaľ nie je jasné. Česká verejnosť však dúfa, že akákoľvek aktivita neunikne agentom českej Bezpečnostnej informačnej služby, ktorá by mohla v prípade nutnosti zasiahnuť.