Srbské volejbalistky: Viac ako víťazstvom v zápase zaujali rasistickým gestom, ktoré zosmiešňuje ľudí ázijského pôvodu.

Rasistické športovkyne? Víťazstvo vraj oslavovali gestom zosmiešňujúcim inú rasu!

Vtipné víťazné gestá jednoducho patria k športovcom a fanúšikovia ich milujú. To, čo najnovšie predviedli volejbalistky, však nemôžeme nazvať ako coolové gesto ani zďaleka.

Ženský srbský volejbalový tím viac ako svojim športovým výkonom zaujal zapózovaním vo víťaznom geste, až na takú maličkosť, že bolo rasistické. A hoci bolo fotografia zmazaná, jej digitálna stopa zostala, veď viete, ako to chodí, čo raz zavesíte na net...

Trest a finančná pokuta. Anelka pyká za antisemitské gesto

Srbské volejbalistky si víťazstvom nad Poľkami počas uplynulého víkendu zabezpečili miestenku na Majstrovstvá sveta žien v roku 2018. Bolo teda čo oslavovať, na zvážení je však spôsob vhodnosti víťazného gesta, o ktorom mnohí pochybujú. Aj samotná Medzinárodná volejbalová federácia (FIVB) diskutabilnú víťaznú fotografiu srbského tímu zo svojej stránky nakoniec zmazala, len trošku neskoro.

Nenásytní reprezentanti: Futbalisti žiadali tisíce aj za prehru

Šikmé oči

A ako teda vyzeralo samotné gesto volejbalistiek? Tie po víťaznom zápase pózovali fotografom a s úsmevom na tvári si pretiahli očné viečka. Gesto napodobujúce šikmé oči malo pravdepodobne odkazovať na to, že budúcoročné volejbalové majstrovstvá sa budú konať v Japonsku. Z historického hľadiska však ide o gesto zosmiešňujúce ľudí ázijského pôvodu.

Hoci bola podľa portálu Huff Post nevhodná fotografia z webu FIVB stiahnutá, neznamená to, že by s ňou ľudia boli v pohode, práve naopak a vyjadrujú to práve na internete. Medzinárodná volejbalová federácia vec zatiaľ nekomentovala.

Nie sú samy

Nejde pritom o ojedinelý prípad. V roku 2008 sa v rovnakej póze nechal zvečniť španielsky mužský olympijský basketbalový tím krátko pred odchodom na olympiádu v Pekingu.

Začiatkom mesiaca sa argentínsky futbalista Ezequiel Lavezzi hrajúci za čínsky tím ospravedlnil za propagačné fotografie s daným rasistickým gestom. Podľa jeho slov, dostali pokyny od oficiálneho fotografa. Futbalista sa snažil oživiť fotografie vtipnými grimasami. Na pobavenie to nakoniec nebolo.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní