Organizátorky: Demonštrácia afrofeministickej skupiny Mwasi.

Rasizmus naopak. Na kontroverzný feministický festival nechcú pustiť bielych

Aj rasizmus je pestrofarebný. Už dávno, ak vôbec niekedy, sa nespája výhradne s belochmi.

Potvrdzuje to najnovší výmysel organizátorov prvého ročníka Nyansapo Festivalu určeného pre čierne feministky, ktorý by mal odštartovať uprostred letných prázdnin v Paríži.

Separácia odporuje princípom republiky

Až osemdesiat percent plochy trojdňového podujatia v kultúrnom centre La Générale by malo byť vyhradených pre černošské ženy. Zvyšných dvadsať percent plánujú rozdeliť na dve časti. Pre černochov bez rozdielu pohlavia a zvyšok sveta.

Nekompromisná: Parížska starostka Anne Hidalgová odmieta akýkoľvek rasizmus.
Nekompromisná: Parížska starostka Anne Hidalgová odmieta akýkoľvek rasizmus.
Foto: profimedia.sk

Parížskej starostke Anne Hidalgovej sa takéto separovanie rás a pohlaví vôbec nepozdáva, preto chce celý festival zakázať. Akciu, ktorá prakticky vylučuje bielych ľudí, odsúdila aj na sociálnej sieti. „Žiadam, aby bol tento festival zakázaný,“ píše starostka na Twitteri a v ďalšom statuse dodáva, že zároveň si vyhradzuje právo stíhať iniciátorov pre diskrimináciu. Kontroverzné podujatie vyvolalo v hlavnom meste Francúzska ostrú polemiku. Parížsky policajný prefekt Michel Delpuech upozornil, že bezpečnostné zložky neboli o akcii informované, rozhodne však zabezpečia prísne dodržiavanie zákonov, hodnôt a princípov republiky.

Dezinformačná kampaň?

Podľa britského denníka The Guardian podujatie ostro odsúdili aj francúzske protirasistické a antisemitské organizácie. Nazývajú ho chybou, ohavnosťou a dodávajú, že známa americká aktivistka bojujúca za ľudské práva Rosa Parksová by sa určite obracala v hrobe.

Bráni sa aj kultúrne centrum, kde sa má festival konať, spolu s jeho organizátormi, afrofeministickou skupinou Mwasi. V obsiahlom alibistickom vyhlásení na stránke kultúrneho centra tvrdia, že sa stali cieľom dezinformačnej kampane a falošných správ zo strany najodpornejšej krajnej pravice.

„Sme zarmútení, že sa niektoré antirasistické organizácie nechávajú takto zmanipulovať.“ Napriek tomu informácia o festivale z programu na ich webe zmizla a pod vyhlásením „demokraticky“ zakázali diskusiu.

Nyansapo Festival nie je prvým podujatím vo Francúzsku, ktoré sa stretlo s negatívnymi reakciami verejnosti. Polemiku vyvolal aj takzvaný dekolonizačný letný tábor v Remeši na severovýchode krajiny, ktorý organizátori nazvali Školiaci seminár o antirasizme, vyhradený pre obete inštitucionálneho rasizmu alebo rasové menšiny, kde boli belosi rovnako nevítaní.


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní