Kavčí hory: Sídlo centrály verejnoprávnej Českej televízie, ktorá predstavila horúcu novinku. Brnianska pobočka vzápätí označila jej realizátorov za podvodníkov.

Regionálne štúdio Českej televízie označilo vlastných kolegov za podvodníkov

Lepšiu reklamu si verejnoprávna Česká televízia ani nemohla zaplatiť. Zábavný program, ktorý ešte nezačala vysielať, poznajú pred jeho oficiálnou premiérou prakticky všetci.

Postaralo sa o to brnianske štúdio, ktoré urobilo z vlastných kolegov zlodejov. Verejnoprávna televízia tak v priamom prenose predviedla, čo sa stane, keď ľavá ruka nevie, čo robí pravá.

Vystrašená dôchodkyňa

Všetko sa začalo telefonátom nedôverčivej starenky, ktorá do brnianskeho štúdia zavolala s tým, že sa jej do bytu snažili dostať zlodeji pod zámienkou natočenia televíznej ankety. Redakcia spravodajstva nelenila a na miesto poslala reportéra. Ten po rozhovore s vystrašenou dôchodkyňou zistil, že k nič netušiacim občanom sa dobýjajú podvodníci vydávajúci sa za jeho kolegov. „Tvrdili, že sú z Českej televízie, a keď im odpoviem na anketovú otázku, dajú mi sto korún,“ povedala na kameru regionálnych správ chvejúcim sa hlasom starenka. Kto by jej v tej chvíli neveril?

Korunu všetkému nasadila hovorkyňa brnianskeho štúdia Hana Orošová, ktorá konanie nespratníkov v príspevku razantne odsúdila: „Česká televízia rozhodne odmieta, že by týmto spôsobom oslovovala svojich divákov.

Nemáme s prípadom nič spoločné. Ide o ohrozenie dobrého mena.“ Svižná a dramatická reportáž mala však jednu chybičku. Údajnými podvodníkmi boli totiž skutoční zamestnanci Českej televízie zo štábu pripravovanej novej súťaže Môžeme ďalej? Centrála v Prahe ju v rovnaký deň predstavila médiám ako jednu z horúcich noviniek - ťahák jesenného programu.

Zahmlievanie až do konca

Prípad by zrejme upadol do zabudnutia ako jeden z mnohých mediálnych lapsusov, keby sa televízia ospravedlnila. Hovorkyňa Orošová, zrejme verná zlatému pravidlu neverníkov zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať..., odmieta aj po niekoľkých dňoch priznať omyl. Dušovala sa, že k podvodu naozaj došlo. „Pani tvrdila, že za redaktorov sa vydávali bezdomovci. To určite nemohol byť náš štáb,“ trvala na svojom.

Delikátnu kauzu sa tak snaží „vyžehliť“ centrálne tlačové oddelenie verejnoprávneho média so sídlom na pražských Kavčích horách. „Odvysielali sme reportáž, v ktorej sme predstavili nový program i jeho moderátorov, aby sa ich ľudia nebáli,“ uviedla hovorkyňa verejnoprávneho komplexu Michaela Fričová. O tom, že sa „niekto“ snaží zahladiť všetky stopy po spomínanej reportáži, však svedčí jej stiahnutie z internetového archívu Českej televízie.

Lenže hlavy padať nebudú, pretože vraj „došlo k súhre niekoľkých udalostí, ktoré sa nešťastne prepojili“. „Berieme to ako podnet na preverenie komunikácie medzi pražskou centrálou a regionálnymi štúdiami,“ dodala Fričová. A o pikantnej záležitosti sa ďalej odmietla baviť.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní