Zmrazené jedlo v reštauráciách podávané ako čerstvé? Pokiaľ to nie je uvedené v jedálnom lístku, podľa talianskeho súdu ide o podvod.

Reštaurácia mala plný mrazák jedla, ktoré ponúkala ako čerstvé: Je to podvod, rozhodol súd

Ak by sme chceli jesť zmrazené polotovary, stačilo by nám zájsť si do potravín. Keď sa už človek vyberie do reštaurácie, očakáva kvalitne pripravené jedlo z čerstvých surovín, za ktoré si je pripravený zaplatiť. Žiaľ, nie vždy sa zákazníkovi dostane prezentovanej kvality.

Skladovať mrazené potraviny v reštaurácii je pokusom o podvod, pokiaľ teda nie je priamo v menu uvedené, že jedlo nie je čerstvé. Rozhodol taliansky vrchný súd a reštaurácii v Miláne uložil dvestoeurovú pokutu. Inšpektori v nej totiž našli mrazničku plne naloženú mrazenými potravinami, pričom v ich ponuke o zmrazených produktoch nebolo ani zmienky.

Miestne úrady sú podľa The Times pripravené reštauráciám zavádzajúcich zákazníka klepnúť po prstoch. Najnovšie rozhodnutie súdu je tak varovaním aj pre ostatných prevádzkovateľov reštaurácii, ktorí by mali v úmysle vydávať zmrazené produkty za čerstvé.

Ponúkať ohrievané zmrazené potraviny je legálne, ale pokiaľ to nie uvedené v jedálnom lístku, ide o podvod na zákazníka. Reštaurátor z Milána sa odvolal vyhovárajúc sa, že v dobe, keď boli v reštaurácii inšpektori, tam nebol žiadny zákazník, a tak predsa nikomu nič zmrazené nepredal.

Vrchný súd mu to „nezožral“ a odkázal mu, že tento argument je irelevantný. Navyše, mu dvestoeurovú pokutu podľa The Local zvýšil na dvetisíc eur plus súdne trovy, ale aj tak môže byť rád, pretože za podvod s potravinami hrozí v Taliansku, ktoré turisti vyhľadávajú aj kvôli gurmánskemu zážitku, dvojročné väzenie.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček