Vedci by chceli bežný tampón použitý pri menštruácii povýšiť na diagnostickú pomôcku.

Revolúcia v rovnosti? Ženy by mohli dostať platené voľno počas menštruácie

Taliansko by sa mohlo stať prvou západnou krajinou, ktorá preplatí počas každého mesiaca až tri dni pracovného voľna ženám s bolestivou menštruáciou. Uvažuje o tom dolná komora parlamentu.

Informáciu priniesol denník The Independent. Ten zároveň uznáva, že návrh zákona sa teší tak priaznivcom, ako aj kritikom. Tí dokonca prichádzajú aj z radov žien, ktorých by sa zákon dotkol.

Ako vyzerali predchodcovia dnešných tampónov?
Ako vyzerali predchodcovia dnešných tampónov?
Foto: Shutterstock.com

Foto: Archív

Tie sa obávajú, že by im mohol skomplikovať už aj tak dosť náročnú pozíciu na tamojšom trhu práce. Poukazujú najmä na to, že by nútene preplácané pracovné dni mohli zvýhodňovať pri výbere obsadzovania pozície mužov.

Pod priemerom

V Taliansku pracuje podľa štatistík len 61% žien, čo je hlboko pod európskym priemerom. Ten sa posledné obdobie vyšplhal na 72%. To je výrazne ovplyvnené neochotou zamestnávať ženy a následne im držať miesto po materskej dovolenke. The Independent poukazuje na to, že až štvrtina zamestnaných žien príde počas pôrodu a materskej dovolenky o pracovné miesto.

Zákony, ktoré takto ušili na miesto menštruujúcim ženám, už v praxi fungujú v niektorých štátoch Číny, v Japonsku a Južnej Kórei. Odborníci sa stále nemôžu zhodnúť, či menštruačný cyklus predstavuje hospodársky a pracovný problém.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní