Virginia Raggiová: Prvá žena v čele Ríma. Odmieta olympiádu a chce skasírovať Vatikán.

Rím dobyla žena: Taliani uverili ľuďom zo strany à la Boris Kollár

Rím a Turín dobyli v komunálnych voľbách ženy. Nové starostky chystajú „veľké upratovanie“.

Predposledný júnový víkend zasadili talianski voliči ďalší úder tradičným stranám, ktorých - vyzerá to tak - majú ľudia po krk nielen na Slovensku. V talianskych komunálnych voľbách utrpela porážku vládna Demokratická strana dokonca hneď vo dvoch veľkých a dôležitých mestách. A prehra musela byť pre politikov o to trpkejšia, že mužských kandidátov porazili ženy.

Rím si podmanila 37-ročná právnička Virginia Raggiová, Turín 32-ročná ekonómka Chiara Appendinová. Obe nové starostky boli kandidátky protestného Hnutia 5 hviezd (Movimento 5 Stelle) a víťazstvo Raggiovej je o to cennejšie, že je to vôbec prvý raz, čo talianskej metropole nebude šéfovať muž.

„Napriek nenávistnej kampani proti nám sme Rím získali. To ukazuje, že sme teraz najsilnejší, a najmä to, že Rimania chcú začať novú kapitolu,“ vyhlásila v prejave na oslavu nečakaného triumfu Raggiová.

„S nami prichádza nová doba. Budeme sa snažiť v mestských inštitúciách obnoviť právo a transparentnosť,“ dodala šéfka rímskej radnice, ktorá to veru nebude mať ľahké. Jej predchodcovia zanechali po sebe dlhy 13 miliárd eur. A milióny podľa talianskych médií napchali do svojich vrecák.

Političkou kvôli dieťaťu

Práve bezbrehá korupcia bola dôvodom, prečo sa Rimania rozhodli uprednostniť kandidátku Hnutia 5 hviezd pred kandidátom vládnej Demokratickej strany premiéra Mattea Renziho. Boj proti podplácaniu je totiž hlavným heslom hnutia, ktoré v roku 2009 založil komik, bloger a herec Beppe Grillo.

Svoju kampaň postavil na odpore proti Európskej únii, byrokracii, politikom a politike - teda už je jasné, koho „vykradol“ Boris Kollár. V predčasných voľbách v roku 2013 hnutie skončilo na treťom mieste, za demokratmi a Berlusconiho Ľudom slobody.

Vráťme sa však k Raggiovej. Sympatická tmavovláska, o ktorej médiá tvrdili, že sa jej bojí aj Berlusconi, je vydatá za Andreu Severiniho, rovnako člena Hnutia 5 hviezd.

Žijú v Ottavii na okraji Ríma a majú spolu jedno dieťa. Ako raz prezradila, práve kvôli nemu sa rozhodla stať političkou. „Jednoducho som už nemohla dlhšie sedieť a len sa pozerať. Radšej som sa pridala k matkám, ktoré chcú zmeniť svet pre svoje deti.“

Raggiová, ktorá na rímskej radnici pôsobí ako poslankyňa už od roku 2013, je úspešná právnička. Mimochodom, právo je rodinný biznis. Jej otec Carlo je predseda Súdneho dvora v Ríme, brat Alexander je advokát.

Ciara Appendinová: Starostka Turína chce obnoviť dôveru ľudí v úrady. Foto: profimedia.sk

Olympiáda? Plytvanie!

Raggiovej vášňou sú dve kolesá - bicykel, na ktorom v roku 2008 podnikla cestu okolo Rakúska, a motorka. Sama o sebe vyhlasuje, že nie je intelektuálka, páči sa jej mainstreamová kultúra a, paradoxne, patrí medzi ľudí, ktorých politika dlho nezaujímala. „Ako študentka som sa nezúčastnila na žiadnych demonštráciách,“ povedala v rozhovore pre L’Espresso.

A vlastne aj teraz vraví, že nechce robiť politiku, ale pracovať pre ľudí. Chce vyčistiť rímsku radnicu nielen od dlhov, ale aj od zbytočne vysokého počtu úradníkov. „V súčasnosti pre mesto pracuje 25-tisíc ľudí a ďalších 32-tisíc v pridružených firmách. To je hotová armáda,“ tvrdí pre L’Espresso.

Nová starostka sa rázne postavila aj proti tomu, aby mesto hostilo olympiádu v roku 2024. Považuje to za zbytočné plytvanie peniazmi, ktoré sú podľa nej potrebné na dôležitejšie veci.

Skasíruje Vatikán

Kriticky sa Ragiiová stavia aj proti Vatikánu. Prisľúbila, že sa bude usilovať o vyplatenie pohľadávok v hodnote 250 miliónov eur, ktoré katolícke centrum dlhuje Rímu, aj 400 miliónov nezaplatených daní za nehnuteľnosti. Podobne sa na svoje budúce pôsobenie pozerá Chiara Appendinová, nová starostka Turína.

„Musíme obnoviť dôveru medzi občanmi a úradníkmi. Každý Turínčan musí cítiť, že radnica je jeho druhý domov, dvere tu budú vždy otvorené.“ Pekné. Aká bude realita, ukáže až čas.