S emisiami je koniec. Hoci bohatstvo priniesla Rockefellerovcom najmä ropná spoločnosť Standard Oil (na archívnej snímke z roku 1898), dedič Johna D. Rockefellera Stephen Heintz chce s palivami poškodzujúcimi životné prostredie skončiť.

Rockefellerovci predávajú to, na čom sa nabalili: S ropou je koniec

Potomkovia Johna D. Rockefellera sa chcú zbaviť obchodu s fosílnymi palivami a investovať do obnoviteľných zdrojov energie. Práve na rope svetoznámy klan zbohatol.

Rodina Rockefellerovcov, ktorá sa pýši statusom jedného z najbohatších klanov na svete, sa ocitla v prelomovom období. Potomkovia Johna D. Rockefellera, ktorý v 19. storočí založil ropnú spoločnosť Standard Oil a stal sa multimiliardárom, sa rozhodla s investíciami do fosílnych palív seknúť. Naopak, budúcnosť majú podľa nich zdroje obnoviteľnej energie.

Morálna povinnosť?

„Spoločnosť Rockefeller Brothers Fund predá svoje uhoľné a ropné aktíva tak rýchlo, ako je to možné,“ píše sa vo vyhlásení. Dedič Johna D. Rockefellera Stephen Heintz vyhlásil, že odklon od obchodu s fosílnymi palivami by si jeho veľký predok určite želal.

„Bol to chytrý obchodník s víziami do budúcnosti. Sme presvedčení o tom, že by sa sám stiahol z poľa fosílnych palív a investoval do ekologických obnoviteľných zdrojov energie,“ vyhlásil Heintz.

„Bude to dobrý krok z hľadiska morálneho aj ekonomického,“ dodal a pravnučka Johna Rockefellera Valerie Rockefeller Wayneová potvrdila: „Je (našou) morálnou povinnosťou zachovať zdravú planétu.“

Proces odpredaja investícií v obchode s fosílnymi palivami prebehne dvojfázovo. Dôraz sa bude klásť najmä na uhlie a dechtový piesok, dva najintenzívnejšie zdroje emisií uhlíka. Oznámenie prišlo krátko pred summitom OSN v New Yorku, kde sa budú hlavy 120 štátov zaoberať otázkou klímy.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní