Som za!: Nepálska vláda si prácu spestrila výjazdovým zasadaním vo výške vyše 5 200 metrov, počas rokovania si sem-tam „šlukli“ kyslík.

Rokovanie vlády i bicyklovanie: Vitajte na Mount Evereste

Na Evereste sa už deje všeličo, len ozajstné horolezecké výkony z neho miznú.

Byť prvý na svete alebo aspoň zo svojej krajiny, vytvoriť rekord, akýkoľvek, hlavné je upútať, stať sa slávnym. Aj to je súčasný obraz diania v Himalájach a najmä na najvyššej hore sveta. Urobiť niečo na Mount Evereste je už samo osebe zárukou mediálnej pozornosti. Aj keby išlo o úplný nezmysel. Ozajstné výkony sa tak strácajú v záplave výčinov.

Himaláje so štrnástimi hlavnými osemtisícovými končiarmi, medzi ktorými s výškou 8 848 metrov dominuje Mount Everest, sú príťažlivé nielen pre horolezcov, ale aj rôznych dobrodruhov, ktorí chcú upútať. Foto: Miloš Luknár

Rekordy Šerpov

Ak si niekto myslel, že na Evereste už nie je možné vymyslieť nič nové, je na omyle. Aj tohto roku tam padol rekord. Na jar Kame Šerpa vyšiel na vrchol trikrát v priebehu deviatich dní - 19., 23. a 27. mája. To, že vystupoval po vopred zabezpečenej, vyfixovanej klasickej trase a s umelým kyslíkom, sa v prvotnej ohurujúcej informácii stráca ako nepodstatný fakt.

Svoj vlastný rekord v počte výstupov mohol zlepšiť známy Apa Šerpa. Čakalo sa, či si predsa len nerozmyslí vyhlásenie z vlaňajška, že s výstupmi končí. Apa slovo zatiaľ dodržal, a tak rekordom naďalej zostáva jeho doterajších 21 výstupov. Ale ani toto číslo z neho nerobí najlepšieho horolezca spomedzi Šerpov. Všetky výstupy totiž absolvoval s podporou kyslíka. Oveľa hodnotnejší je výkon Ang Ritu, ktorý prvý vystúpil na vrchol desaťkrát a vždy bez kyslíka.

Práve Šerpovia sa v minulosti postarali o viacero rekordov. Babu Čhiri ho drží v dĺžke pobytu na vrchole, keď v máji 1999 na ňom vydržal 21 hodín. Rekordérom v rýchlosti výstupu je Pemba Dorže, ktorý v roku 2004 uviedol, že sa mu to podarilo za 8 hodín a 10 minút. Nie každý uveril.

Aj s bicyklom

Možno vám v pamäti utkvela fotografia z Everestu z tohtoročnej jari, na ktorej Ralf Dujmovits zachytil vyše 500-členný zástup „horolezcov“ vystupujúcich po fixných lanách. Aj tomuto skúsenému nemeckému horolezcovi, ktorý má na konte výstupy na vrcholy všetkých štrnástich osemtisícoviek, vyrazil ten pohľad dych. Snímka najlepšie dokumentuje, že horolezecké výkony sa podávajú niekde úplne inde než na klasickej výstupovej trase z juhu či čínskej trase zo severu.

Kto chce na Evereste vyniknúť, vymýšľa všeličo. Turek Aydin Irmak, žijúci v USA, sa rozhodol, že na Everest vyjde s bicyklom. Na chrbte s ním nahor i nadol. Na nepálskych úradoch si vybavil povolenie, že s ním môže vyjsť aspoň do južného sedla tesne pod hranicou osemtisíc metrov. Skončilo sa to takmer tragicky. Nebyť mladého izraelského horolezca Nadava Ben-Yehudu, ktorý ho našiel tristo metrov pod vrcholom v zlom stave a pomohol mu zostúpiť, už by si nezabicykloval ani na rovine.

Na vrchol sa dá ísť s bicyklom akurát tak na chrbte, ak v tom vidíte zmysel ako Turek Irmak. Foto: internet

Žiaľ, takáto pomoc je dnes na Evereste výnimkou. Horskí vodcovia s klientmi, ktorí za výstup zaplatili nemalé peniaze, obchádzajú vyčerpaných úbožiakov, ktorí precenili sily a zúfalo prosia o kyslík či trochu čaju. Vo výškových táboroch sa zo stanov vykráda jedlo i materiál, miznú laná i kyslíkové fľaše. Len počas tohtoročnej predmonzúnovej sezóny zahynulo na Evereste dvanásť ľudí.

Nielen výstup

Mnohým výstup na Everest nestačí a spájajú ho s ďalšími aktivitami. Bežné sú pokusy o zlyžovanie. Najhodnotnejší zjazd urobil v roku 2000 Slovinec Davo Karničar, ktorý prvý zišiel z vrcholu bez prerušenia cez južné sedlo až do základného tábora. Zísť na snouborde sa v máji 2001 podarilo Rakúšanovi Stefanovi Gattovi i Francúzovi Marcovi Sifferdimu severnou stranou. O tom, ktorý z nich dosiahol čistejší a hodnotnejší výkon, sa viedli diskusie. Rok nato pri ďalšom zjazde Sifferdi zmizol bez stopy.

Švédsky dobrodruh Göran Kropp v roku 1996 išiel na bicykli zo Švédska až do základného tábora pod Everestom. Tam ho odstavil a vystúpil bez podporného kys líka na vrchol. Po zostupe opäť nasadol na bicykel a vrátil sa na ňom do Švédska. Trvalo mu to päť mesiacov, pričom pri ceste pod Everest, podľa jeho záznamov, prechádzal aj cez Slovensko.

Austrálčan Tim MacartneySnape v roku 1990 prešiel peši od hladiny mora v Bengálskom zálive až na najvyšší bod Zeme bez podpory kyslíka. Geri Winkler z Rakúska vyštartoval na bicykli od Mŕtveho mora, ktorého povrch je ešte nižšie položený, a v máji 2006 ukončil púť na vrchole.

Dvaja Česi v roku 2009 nazvali svoju expedíciu Fáranie na Everest. Ich cesta sa začala v karvinskej bani v hĺbke 850 metrov pod hladinou mora, z ktorej vyfárali, a letecky sa prepravili do Nepálu. Výstup sa pre jedného z nich skončil tragicky Věslav Chrzaszcz skonal v noci v stane vo výške sedemtisíc metrov.

Minulý rok dvaja Nepálčania nazvali svoju akciu Zostup k moru. Z Everestu zleteli na paraglajde, pokračovali bicyklom k rieke a odtiaľ dopádlovali na kajaku k brehom Indického oceánu.

Španiel Carlos Soria chce byť najstarším, kto dosiahne vrcholy všetkých osemtisícoviek. Na Dhaulágirí sa stretol v októbri, v strede, s členmi slovenskej expedície. Foto: Vladimír Štrba

Vo vzduchu

Už takmer pred štvrťstoročím, na jeseň 1988, prvý zletel z vrcholu na paraglajde Francúz JeanMarc Boivin. Po 11 minútach krúživého letu bezpečne pristál pri svojom stane v druhom tábore vo výške 6 400 metrov.

V roku 2005 francúzsky pilot Didier Delsalle uviedol, že v máji pristál s vrtuľníkom na najvyššom vrchole. Presnejšie išlo vraj o kontrolované vznášanie v kontakte s vrcholom. Svoje vyhlásenie nevedel hodnoverne doložiť, akoby naschvál na videu chýbali zábery s okolitými končiarmi, ktoré by potvrdili, že naozaj išlo o Everest. Keďže trval na svojom, nepálske úrady ho za tento čin vyhostili z krajiny.

V roku 2008 uskutočnili traja parašutisti prvý zoskok nad Everestom z výšky asi deväťtisíc metrov. Skydivering sa potom dostal aj do ponuky jednej nepálskej agentúry. Tohto roku sa chceli k tým, čo zoskočili nad Everestom, pridať slovenskí parašutisti. Namiesto lietadla ich čakal iba vrtuľník, museli sa uspokojiť s výškou iba okolo osem tisíc metrov. Zoskočili potom ešte i nad šesťtisícovkou Ama Dablam a pristátím v základnom tábore pod touto horou vo výške 4 570 metrov údajne vytvorili svetový rekord vo výške pristánia. Podarilo sa to celej deväťčlennej skupine, v ktorej boli okrem Slovákov parašutisti z Česka, Nového Zélandu, Austrálie a USA.

Novozélanďanka Wendy Smithová, ktorá skupinu teraz viedla, však už v roku 2009 pristála oveľa vyššie na plató Kala Pataru neďaleko Everestu vo výške 5 242 metrov. Po telefonáte s nami informáciu o „svetovom rekorde“ odvolali.

Muzikanti aj ministri

S bláznivým nápadom prišla medzinárodná partia hudobníkov. Na Mera Peak, čo je šesťtisícovka v susedstve Everestu, ôsmi muzikanti keď dvaja pre problémy s výškou na vrchol nedošli vyniesli hudobné nástroje a odohrali tam tohto roku koncert na doteraz najvyššie položenom mieste.

K himalájskym výčinom sa pripojila aj samotná nepálska vláda, aj keď s rozumnejším zámerom. V roku 2009 uskutočnila rokovanie vo výške 5 242 metrov neďaleko Everestu. Vo výbave ministrov nechýbali kyslíkové masky. Chceli upozorniť na nebezpečenstvo, ktoré hrozí Himalájam v súvislosti s globálnym otepľovaním. Ešte ďalej zašiel nepálsky exminister zahraničných vecí Sajlendra Kumar. V roku 2011 vo veku 82 rokov zatúžil stať sa najstarším na vrchole Everestu. Skonal v prvom tábore.

Prvým úradujúcim primátorom metropoly na vrchole Everestu je zrejme Pavel Bém. Dosiahol ho v roku 2007 s použitím kyslíka. Od Pražanov sa uznania nedočkal. Naopak, české médiá ho rozniesli na kopytách za to, že namiesto toho, aby sa staral o Prahu, tára sa po Himalájach.

A isto si spomeniete, čo sa dialo pred olympijskými hrami v roku 2008 v Pekingu. Čínska vláda roz hodla, že olympijská pochodeň sa musí dostať až na najvyšší bod zemegule. Úradníci uzavreli prístup na celú predmonzúnovú sezónu pre zahraničné výpravy a aby sa vyhli protestom horolezcov proti okupácii Tibetu, dohodli sa s nepálskou vládou. Tá zrejme za nemalé finančné odškodnenie zakázala pôsobenie v určenom období aj na južnej strane. Zábery Číňanov s pochodňou na vrchole v zlom počasí nakoniec nepôsobili veľmi presvedčivo.

Dedko s babkou

Najmä stať sa najstarším či najmladším na vrchole je méta, ktorú si stanovili viacerí. O najstaršom rozhodujú mesiace, čochvíľa to možno budú dni či hodiny. Aktuálne najstarším na Evereste je od roku 2008 Min Bahadur Sherchan z Nepálu, ktorý mal v čase výstupu 76 rokov a 340 dní. Najstaršou je 73ročná Tamae Watanabeová od mája tohto roka. To, že vystupujú s kyslíkovými maskami na tvári, netreba dodávať.

Niektorým čiperným starkým ani najvyššia hora nestačí. Slovenská expedícia, ktorá na jeseň tohto roku pôsobila na siedmej najvyššej Dhaulágirí, stretla v základnom tábore Španiela Carlosa Soriu. Ten si predsavzal, že sa stane najstarším, kto získa Korunu Himalájí, teda vystúpi na všetkých štrnásť osemtisícoviek. O Dhaulágirí sa pokúšal už piatykrát a opäť neúspešne. Soria vo veku 72 rokov má na konte už 11 osemtisícoviek vrátane Everestu.

Ako najstarší, 65ročný, vystúpil aj na obávanú druhú najvyššiu K2. Uňho paradoxne platí, že čím neskôr osemtisícovky skompletizuje, tým väčšiu hodnotu bude mať jeho rekord. Len sa to zas nesmie ťahať priveľmi dlho, aby si stihol slávu užiť.

Kde je koniec?

Medzi najmladšími je na čele Američan Jordan Romero, ktorý mal v roku 2010 pri výstupe na vrchol trinásť rokov. Na Everest už vystúpil nevidomý, ale aj horolezec bez ruky, s amputovanou jednou nohou či s protézami oboch nôh. Stáli na ňom otec so synom, manželia, súrodenci, bol na ňom prvý černoch, olympijská víťazka, dvaja Nepálčania si povedali na vrchole áno, jeden z lezcov sa tam vyzliekol a tak by sa dalo pokračovať.

Niektoré výkony si zaslúžia uznanie, nad inými sa dá akurát pousmiať. Nečudo, že mnohí toto dianie označujú slovíčkom cirkus. Cirkus Everest. Akých výčinov sa ešte dočkáme?


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní