Nešťastný otec: Ladislav Sakajtov sa nevie zmieriť s tým, že prišli o deti. Na naliehanie sociálky, aby sa o ne staral lepšie, však veľmi nedbal.

Rómske deti zo Slovenska vo Veľkej Británii zverili dvojici homosexuálov

Slovenským Rómom v Británii sociálka odobrala štyri z desiatich detí. Dve skončili v domácnosti zosobášených mužov.

Podľa britskej sociálky, ktorá si na výchovu detí potrpí a dáva na to veľký pozor, bude dvom malým deťom lepšie v rodine dvoch mužov, akoby mali zostať u slovenskej rómskej matky, ktorá ich zanedbávala, alebo ako keby ich poslali do slovenského detského domova, čo ako alternatívu navrhovalo naše ministerstvo sociálnych vecí.

Rodina Sakajtovovcov z Michaloviec išla do Británie za lepším životom. Namiesto toho skončili v područí pakistanského organizovaného zločinu. Ich smolou bolo, že neprispôsobili svoj životný štýl britským zvyklostiam, nechali deti túlať sa bez dozoru, neposielali ich do školy, neboli schopní nefajčiť v byte plnom malých detí. Na Slovensku to nikomu extra nevadí, v Británii áno.

Takmer dva roky trvajúca snaha britskej sociálky pomôcť rodine však nemala efekt. Päť detí skončilo v starostlivosti britského sociálneho systému. O dvoch najmladších deťoch, dvojročnom Samkovi a štvorročnom Jurkovi, už súd v Kente rozhodol. Zveril ich do adoptívnej rodiny, ktorú tvorí homosexuálny pár.

Rodičia Sakajtovovci namietajú, sú vraj katolíci a ich vierovyznanie je v prudkom rozpore s tým, aby ich deti vychovávala homosexuálna rodina. Ani slovenské úrady veľmi nepomohli. Britom napísali, že ak sa deti dostanú na Slovensko, skončia v detskom domove.

Exodus

Ladislav Sakajtov, hlava rodiny, odišiel zo Slovenska v decembri 2009 spolu so svojím najstarším, vtedy osemnásťročným synom. „Matka Iveta nasledovala svojho muža v marci 2010. Spolu s ňou odišlo do Bradfordu vo Veľkej Británii aj sedem ich detí. Najmenšie malo iba jeden mesiac."

"Jedno z detí zostalo bývať so starou mamou na Slovensku a najmladší Samuel sa narodil už vo Veľkej Británii v lete 2012. Rodičia detí uviedli, že do Británie ich dostal za peniaze sprostredkovateľ, ktorý im potom zabezpečil aj ubytovanie,“ píše sa v dokumentoch týkajúcich sa prípadu.

Z úradného textu vyplýva, že Sakajtovovci boli obeťami organizovaných skupín, ktoré zabezpečovali exodus Rómov zo Slovenska a priživovali sa na sociálnych dávkach vyplácaných britskými úradmi.

Šesť mesiacov žila rodina z dávok v stiesnených podmienkach v ubytovni poskytujúcej nocľahy s raňajkami, až kým sa nepresťahovali do úradne prideleného sociálneho bytu so štyrmi spálňami, v ktorom doteraz žijú.

Spolu s nimi žila v Británii už aj matka Ivety a dvadsaťjedenročná dcéra Ladislava so svojimi dvoma malými deťmi - štvorročným Kristiánom a dvaapolročným Adamom. Ladislava spolu s deťmi pred britskou sociálkou ušla v januári 2013 naspäť na Slovensko, sprevádzala ju jej babka a desaťročný brat.

V hľadáčiku úradov

Dvanásťčlenná rodina žijúca v štvorizbovom sociálnom byte sa dostala do pozornosti sociálky ešte v roku 2011. Rodičom sa raz pri bicyklovaní stratil jeden zo synov. Vec, ktorú na Slovensku úrady neriešia. Často sa pritom skončí tragicky, napríklad že dieťa bez dozoru zrazí auto alebo sa utopí v žumpe.

Britská sociálka však podobné zanedbanie starostlivosti o dieťa, ktoré sa bez dozoru túla po uliciach, riešila. Od roku 2011 početnej rodine sociálni pracovníci asistujú a poskytujú im poradenstvo. Starostlivosť o deti napriek tomu nebola na požadovanej úrovni a vyvrcholila odobratím detí a ich umiestnením v pestúnskej starostlivosti.

Rodine odobrali päť detí, z ktorých jedno sa neskôr vrátilo. Ďalšie štyri sa dostali do pestúnskej starostlivosti. Dôvody opisuje úradný záznam: „Zlyháva lekárska starostlivosť o deti, nie je zabezpečená riadna školská dochádzka, jedno z detí má neospravedlnené absencie od januára do septembra 2012, ďalšie vynecháva štvrtinu vyučovacích hodín v roku 2011 a 2012, tretie dieťa vynechalo 43 percent vyučovacích hodín od januára do mája 2012.

Dvoch chlapcov opakovane našli, ako sa bez dozoru túlajú po vonku neskoro v noci, dôkazom sú opakované policajné záznamy. Najmladšieho Samuela matka po narodení nenosí na pravidelné lekárske prehliadky, dieťa nie je dostatočne kŕmené a nedržia ho v nefajčiarskom prostredí.“

Adopcia

Úrady už od toho momentu postupovali rázne. V novembri 2012 dali rodine možnosť, aby sa s kópiou spisu obrátila na slovenské orgány. Tie mali zaslať do Británie informáciu o poslednom známom pobyte rodiny a zoznam mien a adries rodinných príslušníkov, ktorí by boli schopní postarať sa o odobrané deti.

Úrady nariadili aj psychologické vyšetrenie rodičov, tí sa na ňom však nezúčastnili. Argumentovali tým, že nemali peniaze na cestu. Britská strana komunikovala aj so slovenskými úradmi. Presnejšie, s Centrom pre medzinárodnú právnu ochranu detí a mladistvých a s úradníkmi z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Výsledkom bolo, že slovenská strana deklarovala, že chce byť účastníkom konania, ale nepovažovala za potrebné byť prítomná na pojednávaní. V liste z decembra 2012 z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny britskému súdu sa píše: „Syn L. bol v starostlivosti starej matky od narodenia.

Existujú súdne rozhodnutia z roku 2007 o umiestnení detí do starostlivosti matky a o tom, že otec má platiť výživné. Rodičia sú síce stále manželmi, ale od marca 2007 nežijú v spoločnej domácnosti. Matka nemá informácie o tom, kde je manžel.“

Slovenská strana ďalej informuje, že na Slovensku neexistuje rodina, u ktorej by deti mohli byť umiestnené, a tak pôjdu do detského domova. Napriek nevábnym vyhliadkam pre deti, slovenská strana žiadala, aby deti boli vrátené na Slovensko. Britské úrady napokon rozhodli. Dvoch najmenších chlapcov umiestnili do rodiny, ktorú tvorí homosexuálny pár.

Nepomohlo ani odvolanie rodičov a argumentácia, že sa to prieči ich katolíckemu vierovyznaniu. „Typ navrhovanej starostlivosti - ich presťahovanie na Slovensko do ústavnej starostlivosti - je veľmi vzdialený od toho, ako deti žili doposiaľ, vzhľadom na vek nemajú žiadne spomienky na život na Slovensku…"

"...deti môžu byť umiestnené spoločne, čo posilní ich silný súrodenecký vzťah… vzhľadom na svoj vek sa môžu ľahšie prispôsobiť novým podmienkam v novej rodine,“ píše sa v britských dokumentoch, ktoré uzatvára veta: „Sme si plne vedomí, že toto rozhodnutie nie je to, čo rodičia chceli. Ale riešenie, ktoré rodičia navrhli, nespĺňa požiadavky na naplnenie potrieb detí.“

„Úprimne, želanie rodičov, aby ich deti nevychovávali v rodine gayov, mali úrady rešpektovať. Na druhej strane si však nie som istý, či títo rodičia vôbec chápu, kto je gay. V každom prípade to môže byť lepšie, ako poslať deti do slovenského decáku, kde sú ich šance na adopciu mizivé. Takto môžu dostať príležitosť dostať sa z mizérie,“ myslí si náš zdroj z prostredia britskej justície.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní