Rudolf Hess: Hitlerov obľúbenec, ktorý chcel vyrokovať mier na stíhačke

Mierová misia nacistu Rudolfa Hessa do Veľkej Británie naberá po rokoch nové kontúry. Podľa odborníkov mal Hitlerov zástupca pri tajnom lete na územie nepriateľa komplicov z Nemecka. Doteraz sa predpokladalo, že si celú akciu vymyslel a pripravil sám.

Považovalo sa to za tajný plán Rudolfa Hessa. Nacistický politik, ktorý sa mal stať druhým nástupcom Adolfa Hitlera, uskutočnil v roku 1941 odvážnu akciu. Na vlastnú päsť a bez vedomia nadriadených sa vybral lietadlom z Bavorska do Škótska, aby sa pokúsil o mierové rokovanie s Veľkou Britániou.

Aspoň sa tak predpokladalo celých sedemdesiat rokov. Na povrch teraz vychádzajú nové skutočnosti, podľa ktorých mu nutne musel niekto pomáhať.

Tajná misia

Nacistický politik egyptského pôvodu Hess bol od začiatku odporcom vojny Nemecka s Veľkou Britániou a pokúšal sa iniciovať mierové rokovania. Keďže neuspel, bez vedomia ostatných popredných predstaviteľov Tretej ríše sa na lietadle typu Messerschmitt Bf110 vybral rokovať s kráľom Jurajom VI.

Po zoskoku padákom v škótskom Renfrewshire ho zadržali a uväznili v londýnskom Toweri. Do konca vojny bol britským zajatcom. Hoci sa roky predpokladalo, že misia bola Hessovou vlastnou iniciatívou, teraz sa ukazuje čosi iné.

Natankoval v Nemecku

Odborníci skúmali trosky havarovaného lietadla a zistili, že časť palivového potrubia bola zablokovaná veľkou mosadznou maticou. Ak by mal pilot k dispozícii iba časť palivovej nádrže, určite by nevydržala päťhodinovú cestu z bavorského Augsburgu až do Škótska. To znamená, že Hess sa musel zastaviť ešte v kdesi v severnom Nemecku, aby natankoval, myslia si John Harris a Richard Wilbourn z britského Imperial War Museum.

Hessov let s presnou trasou teda nemohol byť utajený natoľko, aby o ňom nevedela živá duša, ani úplne náhodný a nepremyslený. „Naše nedávne objavy prakticky zničili ilúziu sólovej akcie Hitlerovho nástupcu. Let bol naplánovaný do najmenších detailov, čo vyžadovalo okrem iného aj oficiálnu podporu a minimálne pasívnu spoluúčasť štátu,“ vysvetľuje John Harris.

Z výslnia na dno

Politická kariéra Rudolfa Hessa dosiahla rozkvet v čase vypuknutia druhej svetovej vojny, keď ho vymenovali za nástupcu Hitlera hneď po Hermannovi Göringovi. Potom však nasledoval postupný úpadok a Hess sa misiou do Británie mohol snažiť získať späť Führerovu priazeň.

Stal sa však presný opak. Keď Hessa v roku 1941 Briti zajali, Hitler ho odvrhol a funkciu nástupcu mu odňal. Za svojho tajomníka vymenoval Martina Bormanna.

Neúspešný „diplomat“ sa v anglickom zajatí pokúsil spáchať samovraždu. Po vojne sa dostal pred tribunál počas norimberských procesov a odsúdili ho na doživotie. Zomrel ako 92-ročný v roku 1987 vo väzení Spandau v západnom Berlíne.

Podobne ako pri neúspešnej leteckej misii, aj v príčine jeho smrti sú dodnes nejasnosti. Hoci podľa britskej verzie sa obesil, Hessov syn Wolf vyhlasoval, že jeho otca zavraždili vo väzení britskí vojaci. Pre svoj zlý zdravotný stav by vraj samovraždy ani nebol schopný.