Müller sa vyjadril dva dni nato, ako Trump podpísal výkonný príkaz na okamžitú výstavbu reálneho múru na južnej hranici.

Rusko vraj má v rukách kompromitujúce materiály o Trumpovi. Alebo možno aj nemá

Vyzerá to ako zápletka hollywoodskeho trileru. Moskva má k dispozícii kompromitujúce informácie o budúcom americkom prezidentovi a chystá sa z neho urobiť svoju bábku.

Aby napätie bolo ešte väčšie, verejnosť sa o tom dozvie len zopár dní pred inauguráciou nového šéfa Bieleho domu. Takto by sa v kocke dala opísať dráma, ktorú sledujeme v týchto dňoch. Má to jediný háčik - netušíme, či kompromitujúce informácie naozaj existujú, alebo ide o spravodajsko-politickú hru.

Prostitútky

Áno, reč je o 35-stranovom súbore dokumentov z júna až decembra 2016, o ktorého obsahu šéfovia hlavných amerických tajných služieb nedávno informovali odchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu a jeho zvoleného nástupcu Donalda Trumpa. Práve ten sa podľa dokumentu počas svojich návštev Ruska dopustil viacerých výstrelkov vrátane bizarných radovánok s prostitútkami. Preto je vraj teraz vydierateľný Moskvou. Následne celých 35 strán zverejnil spravodajský server buzzfeed. com so zdôvodnením, že by si každý mal o nich urobiť názor. Hlavné svetové médiá totiž o obsahu dokumentu neinformovali, lebo sa nepodarilo overiť jeho pravdivosť.

Vladimir Putin: Má Trumpa v hrsti?
Vladimir Putin: Má Trumpa v hrsti?
profimedia.sk

Na pohľad to vyzerá ako veľmi etické gesto. „Toľko férovosti si zaslúži dokonca aj Trump,“ odznelo v komentároch. Ale celé zverejnenie má i druhú stranu mince. Na existenciu dokumentu upozornilo práve médium stredného prúdu - televízia CNN. „Súčasťou tajných dokumentov, ktoré minulý týždeň šéfovia spravodajských služieb prezentovali odchádzajúcemu a zvolenému prezidentovi, boli aj tvrdenia, že ruskí agenti majú k dispozícii kompromitujúce finančné a osobné informácie o pánovi Trumpovi,“ odvysielala televízia mimoriadne výbušnú správu. Ako rýchlo vyšlo najavo, 35-stránkový dokument nebol až taký tajný - už dlhší čas koloval medzi americkými politikmi a médiami. Práve preto bolo len otázkou času, kto a kedy ho v čase internetu zverejní po tom, čo CNN naň upriamila pozornosť. Príležitosti sa chytil buzzfeed.com.

Nemenované zdroje

Čo je teda na dokumente také kompromitujúce? Naozaj ide o vzrušujúce čítanie, ktoré sa však zakladá len na informáciách nemenovaných zdrojov väčšinou z kruhov blízkych Kremľu (v správe sú títo údajní informátori označení len písmenami A, B, C…). Ruská spravodajská služba FSB si vraj „pestovala“ Trumpa, podporovala ho a pomáhala mu najmenej päť rokov. Za ten čas vraj nazbierala dostatok diskreditujúcich informácií o ňom. Najvýbušnejšie sú určite údajné zistenia osobného charakteru. Podľa zdroja D si Trump počas pobytu v Moskve v roku 2013 najal prezidentský apartmán v hoteli Ritz Carlton. Ten istý, v ktorom pred ním býval aj prezident Obama s manželkou. Ich podľa dokumentu Trump „nenávidí“.

Náklonnosť k ženám:Trump je ňou povestný. Využili to Rusi?
Náklonnosť k ženám:Trump je ňou povestný. Využili to Rusi?
profimedia.sk

Budúci šéf Bieleho domu si vraj v Moskve objednal množstvo prostitútok, aby okrem iného pred ním predvádzali takzvaný golden shower, čiže zlatú sprchu. Za trochu povzneseným slangovým názvom sa skrýva obyčajné močenie. Trump si údajne užíval aj v Petrohrade. Dva nemenované miestne zdroje, jeden z prostredia ekonomicko- politických elít a druhý z odvetvia turistiky, uviedli, že počas opakovaných návštev mesta sa zvolený americký prezident zúčastňoval na sexuálnych večierkoch. „Priamych svedkov týchto párty medzičasom umlčali, čiže podplatili alebo donútili, aby zmizli,“ píše sa v správe. Zdroje dodávajú, že o údajných orgiách by mohol vedieť viac azerbajdžanský podnikateľ Araz Agalarov.

Nemal záujem o biznis?

Petrohradu sa týkajú aj obvinenia Trumpa z finančných machinácií. Aj keď formulácie, ktoré použil informátor, vôbec nepôsobia presvedčivo. Budúci šéf Bieleho domu vraj do mesta na Neve prichádzal s cieľom uzavrieť obchodné dohody. „Trump dával úplatky, aby presadil svoje záujmy, ale robil to veľmi diskrétne a prostredníctvom spriaznených spoločností, takže sa to len veľmi ťažko dokazuje,“ cituje dokument svoj zdroj. Mimochodom, aj na ďalších miestach sa uvádza, že Trump sa v Rusku biznisu skôr vyhýbal. Ako tvrdí zdroj označený ako D, ruské tajné služby sa snažili zaviazať novozvoleného amerického prezidenta aj tým, že mu ponúkali mimoriadne lukratívne obchodné dohody v oblasti realít.

Tie sa mali týkať najmä blížiacich sa futbalových majstrovstiev sveta v Rusku v roku 2018. „Trump však - z neznámych dôvodov - doteraz žiadnu z týchto ponúk neprijal.“ Trochu ako krčmové reči pôsobí uvažovanie zdroja označeného ako E, pričom by malo ísť o Rusa úzko spolupracujúceho s Trumpom. Ten pripúšťa, že americký realitný magnát nemá v Rusku takmer žiadne obchodné aktivity a práve preto mu vraj vyhovuje mediálny rozruch okolo údajného zasahovania Moskvy do volieb v Spojených štátoch. „Odpútava to pozornosť od Trumpových obchodných aktivít v Číne a na ďalších rozvíjajúcich sa trhoch, kde na rozdiel od Ruska platil veľké úplatky. Ak by to vyšlo najavo, výrazne by to uškodilo jeho kampani,“ tvrdil zdroj E niekedy začiatkom leta. No a iný nemenovaný zdroj to zaklincoval. „Trump v Moskve a Petrohrade pred biznisom uprednostnil prostitútky.“

Ďalšie „odhalenia“

V podobnom duchu sú písané aj ďalšie dokumenty. Napríklad sa tam na základe svedectiev rovnakých zdrojov uvádza, že šéf spoločnosti Rosneft ponúkol Trumpovým spolupracovníkom akcie tohto energetického giganta ako odmenu za prípadné zrušenie protiruských sankcií zo strany Washingtonu. Ďalej sú tam obvinenia proti Putinovi, že ešte v deväťdesiatych rokoch sa dopustil korupčných praktík. Ale najväčšia časť 35-strankového dokumentu sa venuje spôsobu, ako ruské tajné služby hekovali americké politické strany a úrady, ale aj ďalšie štáty a veľké podniky.

Údajne sa pri tom najviac spoliehali na ruských emigrantov pracujúcich v zahraničí. Donald Trump označil obvinenia z dokumentov za vymyslené a prirovnal ich k honbe na čarodejnice. Odmietli ich viacerí jeho spolupracovníci, ktorí mali udržiavať tajné kontakty s moskovskými predstaviteľmi. V celej kauze je však možno ešte dôležitejšie než obsah dokumentov jej načasovanie. Závažné obvinenia sa totiž objavili len niekoľko dní pred Trumpovou inauguráciou. Niektorí analytici preto tieto neoverené „odhalenia“ vnímajú ako formu nátlaku na budúceho prezidenta zo strany amerických tajných služieb, aby nemenil svoju zahraničnú politiku.

Ako vznikli dokumenty?

Podľa medializovaných správ autorom 35-stranového dokumentu je bývalý agent britskej Mi6 Christopher Steele. Názory na 52-ročného muža sa rôznia. Trump ho označil za skrachovaného špióna, niektorí kolegovia z tajných služieb v ňom zasa vidia skutočného Jamesa Bonda. V čase, keď bolo jasné, že Donald Trump výrazne prehovorí do prezidentskej kampane, časť demokratov, ale aj republikánov, podľa Wikipédie, požiadalo súkromnú firmu Fusion GPS, aby preverila jeho aktivity v Európe a Rusku. Táto si za 130-tisíc libier najala Steela, ktorý už od júna 2016 začal FBI pravidelne posielať správy. Christopher Steele bol podľa britských médií dlhoročným agentom Mi6, pričom sa zameriaval najmä na Rusko.

Steelovo sídlo: Londýnske kancelárie Orbis Business Intelligence. Bývalého agenta v nich momentálne nenájdete.
Steelovo sídlo: Londýnske kancelárie Orbis Business Intelligence. Bývalého agenta v nich momentálne nenájdete.
profimedia.sk

Okrem iného vyšetroval vraždu bývalého špióna Alexandra Litvinenka, ktorého vraj otrávili ruskí agenti. V roku 2009 opustil tajnú službu a založil vlastnú spravodajskú agentúru Orbis Business Intelligence. Okrem iného si ho vraj objednalo americké ministerstvo spravodlivosti, aby vyšetril korupciu vo svetovej futbalovej organizácii FIFA. Viacerí kolegovia ho pre denník LA Times opísali ako mimoriadne schopného profesionála. Noviny však upozorňujú, že v 35-stranovej správe sa dopustil viacerých preklepov a nepresností, čo jeho profesionalitu môže trochu spochybniť. O Steelovom súkromí sa vie málo, denník Telegraph uviedol iba to, že žije v anglickom Surrey a jeho žena umrela v roku 2009 na cirhózu pečene. Po prezradení identity v médiách Steele zmizol a vraj sa obáva o život.

  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].