SLÁVNI ŠPIÓNI: Bodka za aférami. Abel riadil agentov KGB

Historický moment, ktorý bol námetom aj pre známy film s Tomom Hanksom, dal bodku za dvomi vyzvedačskými aférami studenej vojny.

Glienicker Brücke nad riečkou Havel spája berlínsku štvrť Wannsee s Postupimom. V časoch studenej vojny bola uprostred tohto mosta hranica oddeľujúca sovietsku okupačnú zónu od americkej. Desiateho februára 1962 sa stal dejiskom udalosti, ktorá urobila bodku za dvomi významnými aférami tichého súperenia veľmocí.

Krátko po ôsmej hodine sa z jednej i druhej strany pohli proti sebe dve skupinky ľudí. V jednej kráčal šesťdesiatjedenročný plukovník sovietskej rozviedky, známy pod menom Rudolf Ivanovič Abel, v druhej bol hlavnou postavou tridsaťtriročný major amerického letectva v službách CIA Francis Gary Powers.

Uprostred mosta si Abel s Powersom vymenili miesta a obe skupinky sa vrátili na svoju stranu. Podobný ceremoniál sa tam odohral v rokoch studenej vojny ešte viackrát. Glienicker Brücke sa preto stal známym aj ako Most špiónov. V čase perestrojky, 11. februára 1986, na ňom vymenili aj odhalených československých špiónov manželov Köcherovcov, ktorí v USA pracovali pre KGB a odsúdili ich na doživotie.

Zatknutie mlčiaceho agenta

Dvadsiateho prvého júna 1957 zatkli agenti FBI v newyorskom hoteli Latham vysokého chudého muža, ktorý sa zapísal na recepcii ako Martin Collins. Tušili, že to nebude jeho pravé meno. Sledovali ho totiž už dlhšie. Denne dochádzal do ateliéru v inej časti mesta, kde ho poznali ako maliara Emila R. Goldfusa.

Do izby číslo 839 vtrhli skoro ráno, aby jej obyvateľa našli podľa možnosti nepripraveného. Vyšlo im to. Ešte spal. A mali pritom navyše neuveriteľné šťastie. „Neviem, či to bola náhoda, alebo úmysel, že si zvolili na akciu práve ten piatok ráno,“ spomínal neskôr Abel.

„V noci som sa totiž spojil s centrálou a šifrovacie pomôcky som mal ešte v izbe a nie na bezpečnom mieste ako obvykle.“ Abel sa pokúsil kompromitujúci materiál zničiť, ale nepodarilo sa mu to. Aspoň nie celkom, a tak sa v rukách agentov FBI ocitlo dosť dôkazov, že majú v rukách špióna. Ďalšie objavili v ateliéri maliara Goldfusa. Technický tím FBI tam našiel šifrovacie kódy, duté skrutky na ukrytie mikrofilmov, duté ceruzky a perá, časový plán vysielaní a tiež krátkovlnné vysielačky a zariadenie na výrobu takzvaných mikrobodiek.

Nebolo o čom diskutovať. Len netušili, aká veľká ryba im uviazla v sieti. Zatknutý muž totiž spočiatku neodpovedal na žiadne otázky. Mlčanie prerušil až po niekoľkých dňoch, keď vyhlásil, že sa nevolá Collins, ale Rudolf Ivanovič Abel a je sovietsky štátny príslušník. Pod tým menom už zostal aj v histórii, hoci nie dávno, vďaka prebehlíkovi Vasilijovi Mitrochinovi, ktorý bol dlhé roky archivárom KGB, vyšlo najavo, že ani Abel nebolo jeho skutočné meno.

Čítajte viac:

SLÁVNI ŠPIÓNI: Poprava a doživotie. Tvrdí agenti Mossadu za zlyhania platia

Pravým menom Fischer

Muž, ktorého celý svet pozná ako Rudolfa Abela, sa v skutočnosti volal Viliam Henrichovič Fischer. Narodil sa 11. júla 1903 v Newcastli v Anglicku v rodine ruských Nemcov, ktorí boli revolucionármi ešte za cárskej éry. Z Ruska museli preto emigrovať.

Jeho otec Heinrich bol boľševik a Leninov priateľ. Viliam v Anglicku vyštudoval a po skončení vysokej školy sa v roku 1921 aj s rodičmi presťahoval do novovzniknutého Sovietskeho zväzu. Tam začal pracovať ako prekladateľ v Kominterne a nadviazal styky s tajnou službou. Absolvoval niekoľko špeciálnych kurzov a istý čas viedol dokonca školu na výcvik radistov. V tridsiatych rokoch, v čase Stalinových čistiek, len o vlások unikol väzeniu po tom, čo ho obvinili z trockizmu.

Na čas musel preto opustiť aj spravodajskú službu, no neskôr ho povolali späť. V roku 1946 absolvoval ďalší výcvik - prípravu na pôsobenie v USA. Z Viliama Fischera sa stal Emil Robert Goldfus. S novou identitou a fiktívnym životopisom prešiel cez Kanadu do USA. Vydával sa tam za maliara a v Brooklyne si zriadil ateliér. Stýkal sa s mladými výtvarníkmi prejavujúcimi sympatie k umeleckému realizmu a viedol tomu zodpovedajúci život. V skutočnosti riadil ako rezident KGB rozsiahlu sieť agentov pracujúcich pre Sovietsky zväz.

Okrem iných napríklad Lonu a Morrisa Cohenovcov, Juliusa a Ethel Rosenbergovcov, Davida Greenglasa a Klausa Fuchsa, ktorí sa neskôr stali známymi ako „atómoví špióni“. Prečo však Fischer vyšetrovateľom FBI tvrdil, že jeho skutočné meno je Rudolf Abel, čo bol v skutočnosti radový dôstojník KGB, ktorý v tom čase bol už dva roky po smrti? Ako povedal, dôvodom bola snaha upozorniť sovietske orgány na svoje zatknutie a tým dať ostatným sovietskym špiónom príležitosť utiecť. Vedel, že správy o odhalení Rudolfa Abela sa objavia na titulných stranách amerických denníkov a že KGB ich pozorne sleduje.

Tridsať rokov nepodmienečne

Počas súdneho procesu vyšlo najavo, že Abel bol rezidentom sovietskej tajnej služby v USA minimálne od roku 1950. V skutočnosti bol v Spojených štátoch už od roku 1948. Obžaloba bola nekompromisná. Žiadala najvyšší trest - smrť.

Pretože „Abel, alebo tiež ako Collins, Goldfus, Kayotis, Marc a pod ďalšími krycími menami, vykonával vedome, tajne a nezákonne nebezpečnú trestnú činnosť, snažil sa získavať tajné správy, prezradil do Sovietskeho zväzu obsah prísne utajovaných dokumentov, odovzdal plány, fotografie, negatívy, mapy, modely a poznámky súvisiace s obranou krajiny, ale tiež informácie o zbraniach, výzbroji a rozmiestnení jednotiek armády Spojených štátov a správy o programe atómového výskumu USA“.

Obžalovaný toho na procese veľa nenahovoril. Presnejšie, pred porotou nevypovedal nič. Sem- -tam prehodil slovo s obhajcom Jamesom Donovanom, ktorý patril k americkej právnickej elite. Počas pojednávaní pokojne počúval a väčšinou si kreslil čosi do bloku.

Sudcovia vedeli, že majú pred sebou profesionála a že na miesto pre svedkov ho nedostanú. Riaditeľ CIA Allen Dulles dokonca vyhlásil, že by bol rád, keby mali chlapíka, ako je Abel, v Moskve aj oni. Najvyšší trest napokon nepadol. Abela odsúdili na tridsať rokov žalára. V jeho veku, mal už päťdesiatpäť, sa to však rovnalo trestu smrti. Keď mu sudca udelil posledné slovo, povedal, že nemá čo dodať.

Žalobca nezabudol zdôrazniť, že „špionáž je zločinom proti celému americkému národu“ a že vlastne „ohrozuje celý slobodný svet“. Myslel tým, pravdaže, Abelovu špionáž. Pretože krátko po tom, čo sa tak rozohnil proti jednému z najstarších remesiel v dejinách ľudstva a označil ho za zločin, začali chystať veľkú špionážnu operáciu Američania.

Dostala krycí názov Overflight a spustili ju s vedomím a požehnaním najvyšších miest vrátane prezidenta.

Čítajte viac:

SLÁVNI ŠPIÓNI: Komu patril? Generála KGB Philbyho odstavila Moskva

Utajované U-2

Americké špionážne lietadlo U-2 patrilo v čase svojho zrodu, v päťdesiatych rokoch 20. storočia, k najprísnejšie utajovaným zbrojným programom. Vyvinuli ho konštruktéri firmy Lockheed v kalifornskom Burbanku a na svoju dobu malo viacero naj, o akých sa vojakom dovtedy ani nesnívalo.

Obrovskú rýchlosť - okolo tisíc kilometrov za hodinu -, dlhý dolet bez medzipristátia - okolo päťtisíc kilometrov a viac -, možnosť letieť vo výške až 30-tisíc metrov. Utility-2 bolo zvláštne aj svojím tvarom. Pri dĺžke ani nie dvadsať metrov malo rozpätie krídiel vyše tridsať metrov a podobalo sa skôr na vetroň než na vojenský stroj. Odborníci zo CIA boli presvedčení, že vďaka svojim parametrom je U-2 nezostreliteľné, pretože konvenčná protivzdušná obrana nedokázala zasiahnuť tak vysoko. Istý čas mali pravdu.

Osobitnú pozornosť si zaslúžili aj elektronické oči jednomiestneho lietadla. Možnosti špeciálnych kamier s optikou od spoločnosti Perkin Elmer expertov CIA nadchli. Do úžasu ich priviedol najmä obrázok golfového ihriska, ktorý skúšobný pilot urobil z výšky asi dvadsať kilometrov. Po zväčšení sa dala na ňom jasne rozoznať jamka s dvomi loptičkami. Nič lepšie pre výzvedné lety nad stále neznámymi územiami Sovietskeho zväzu si nemohli želať.

Čudní meteorológovia

CIA okamžite začala s náborom pilotov, ktorým zmenili identitu a po absolvovaní špeciálneho výcviku ich zaradili do rovnako špeciálnej jednotky. Jej príslušníci nosili kombinézy bez označenia hodnosti, na letiskách bývali oddelene od ostatných pilotov, mali vlastný pozemný personál a boli až mimoriadne nespoločenskí.

Takmer s nikým sa nerozprávali, málo sa bavili dokonca aj medzi sebou. Na letiskách, kde boli dislokovaní, sa vedelo iba to, že tí čudáci pracujú pre NACA, čiže National Advisory Committee for Aeronatics alebo Národný poradný výbor pre letectvo, na nejakom dôležitom výskume súvisiacom s leteckou meteorológiou.

NACA bola stará organizácia, založená ešte v roku 1915, a mala za úlohu podporovať a inštitucionalizovať letecký výskum. V druhej polovici päťdesiatych rokov sa však za NACA ukryla aj CIA so svojimi špionážnymi letmi.

Čítajte viac:

Oklamal aj detektor lži! Rodák z Bratislavy v službách CIA

Márne protesty

CIA začala s prieskumnými letmi nad Sovietskym zväzom v roku 1956. Minister obrany USA Thomas S. Gates bol ich výsledkom nadšený. Ako povedal, konečne začali mať šajnu o stave sovietskej armády a jej pripravenosti na prípadnú vojnu. „Mohli sme nahliadnuť do dôležitých vojenských zariadení a vojenskej výroby.“

Sovieti narušenie svojho vzdušného priestoru okamžite zaznamenali, no protivzdušná obrana sa márne snažila U-2 zostreliť. Nedokázali to ani najmodernejšie stíhačky, hoci sa o to viackrát pokúšali. Moskve napokon nezostávalo nič iné, ako protestovať.

Americká vláda však v odpovedi na formálnu žiadosť sovietskeho veľvyslanca, aby skončili s preletmi vojenských lietadiel nad územím Sovietskeho zväzu, poprela, že by k takému niečomu dochádzalo. Operácia Overflight takmer bez problémov pokračovala celé štyri roky.

Deviateho apríla 1960 uskutočnila CIA jeden z najdlhších letov nad územím ZSSR. U-2 niekoľkokrát preletelo nad semipalatinskou atómovou strelnicou, potom fotografovalo okolité batérie protilietadlových rakiet a napokon zamierilo nad kazachstanský kozmodróm Bajkonur. No druhá strana nečakala so založenými rukami. Do výzbroje protilietadlovej obrany zaradili Sovieti začiatkom roka 1960 nové rakety SA 2, schopné zasiahnuť cieľ aj vo výške 25 kilometrov.

Zostrelenie Powersa

Na Prvého mája roku 1960 naplánovala CIA ďalší výzvedný let. Pilotom bol major Gary Powers, ktorý mal okrem iného podrobne zmapovať oblasť okolo Sverdlovska, kde podľa informácií CIA zriadili Sovieti novú odpaľovaciu základňu s akýmisi obrovskými raketami.

Mal odfotografovať aj raketovú strelnicu pri Plesecku. Šéfovia ubezpečovali Powersa, že môže byť pokojný, bude to vraj ako prechádzka, pretože 1. máj je pre komunistov taký sviatok ako pre kresťanov Vianoce a všetci Rusi budú oslavovať. Štartoval z pakistanského Pešávaru a po splnení misie mal pristáť v Nórsku na vojenskej základni pri meste Bodö.

Ako povedali šéfovia Powersovi, Rusi naozaj oslavovali, z tribúny na Červenom námestí v Moskve mával pracujúcim aj najvyšší kremeľský bos Nikita Chruščov, ktorý nastúpil po Stalinovej smrti. No nie celkom všetci oslavovali. Len čo protivzdušná obrana zaznamenala prelet neznámeho lietadla cez hranice, uviedli do stavu bojovej pohotovosti všetky raketové jednotky.

Strela jednej z nich zasiahla Powersovo U-2 vo výške asi dvadsaťjeden kilometrov, keď sa chystal opäť naletieť nad Sverdlovsk. Pilot sa okamžite katapultoval, no nestlačil gombík, ktorý mal iniciovať silnú nálož - tá mala, ako mu povedali, zničiť zvyšky lietadla pred dopadom na zem. Nesplnením rozkazu si zachránil život, lebo, ako ukázalo vyšetrovanie, nálož mala zabiť aj jeho.