SLÁVNI ŠPIÓNI: Poprava a doživotie. Tvrdí agenti Mossadu za zlyhania platia

Vďaka nim sa Izraelu podarilo zvíťaziť v tretej izraelsko-arabskej vojne, známej ako šesťdňová.

Ráno piateho júna 1967 vzlietlo z izraelských letísk takmer celé vojenské letectvo židovského štátu. Na zemi zostalo iba dvanásť stíhačiek pripravených brániť vzdušný priestor nad Izraelom. Do posledného detailu naplánovaná operácia Moked (Ohnisko) dostala zelenú.

Začala tretiu izraelsko-arabskú vojnu, známu ako šesťdňová vojna. Cieľom masívneho leteckého útoku bolo vyradenie vzdušných síl Egypta, Sýrie a Jordánska. Hlavný úder sa uskutočnil v troch vlnách a počas neho sa podarilo zničiť až osemdesiat percent arabského letectva na Sinajskom polostrove.

Vrátane radarových staníc a vzletových dráh. Izrael si tak za niekoľko hodín zabezpečil totálnu vzdušnú nadvládu a jeho letectvo mohlo v ďalších dňoch bez obáv podporovať útoky pozemných síl.

Zásluhy tajnej služby

Tajomstvom nevídaného úspechu operácie Moked boli presné spravodajské informácie o rozmiestnení letísk, lietadiel, radarov, stanovísk protivzdušnej obrany a ich výzbroje. Jordánsky kráľ Husajn, ktorý bol takisto letec, to neskôr komentoval slovami: „Izraelskí piloti presne vedeli, čo môžu očakávať. Mali kompletný súpis tých najmenších detailov o každej z tridsiatich dvoch arabských základní. Vedeli, kde, kedy, ako a na ktoré ciele majú útočiť.“

Na konci šesťdňovej vojny sa židovský štát enormne zväčšil. Okupoval celý západný breh Jordánu vrátane východného Jeruzalema a boje sa skončili 10. júna obsadením sýrskych Golanských výšin. Nemalú zásluhu na bleskovom víťazstve izraelskej armády mal Mossad, považovaný za najvýkonnejšiu tajnú službu na svete.

Presnejšie, dvaja jeho agenti, ktorých však v Egypte a Sýrii stihli predtým odhaliť. Práve tí dvaja muži dodali drvivú väčšinu podrobných informácií o stave, výzbroji, zvykoch a rozmiestnení nepriateľských síl. Do takých podrobností, že Izrael mal k dispozícii dokonca menný zoznam arabských pilotov.

Prvého z nich, v Sýrii známeho pod menom Kamal Amin Taabet, zatkli v Damasku 21. januára 1965. A druhého, ktorého poznala egyptská smotánka ako úspešného chovateľa koní Wolfanga Lotza, zatkli o mesiac v Káhire.

Čítajte viac:

SLÁVNI ŠPIÓNI: Komu patril? Generála KGB Philbyho odstavila Moskva

Miesto rabína špión

Eliahu Cohena považujú v Izraeli za hrdinu, ktorý obetoval svoj život za záujmy židovského štátu. Narodil sa 26. decembra 1924 v egyptskej Alexandrii v rodine ortodoxných Židov pochádzajúcich zo sýrskeho Aleppa. V mladosti túžil byť rabín, no po tom, čo získal tradičné židovské vzdelanie, rozhodol sa pokračovať v štúdiu na Káhirskej univerzite.

Silné antisemitské prostredie riadené Moslimským bratstvom mu to však neumožnilo. A preto, že sa angažoval pri vzniku Izraela, skončil napokon za mrežami. Matka s otcom aj jeho šiesti súrodenci medzitým emigrovali do Izraela, kam odišiel po vyhostení z Egypta aj on.

Kedy presne sa Eliahu Cohen stal agentom Mossadu, nie je známe, no isté je, že v roku 1961 mu zverili najťažšiu, ale aj jeho najúspešnejšiu úlohu. V Damasku mal preniknúť do sýrskych vojenských a vládnych kruhov a získať pre Tel Aviv čo najviac informácií o bojaschopnosti a sile armády, prípadne o jej slabých miestach.

Absolvoval tvrdý výcvik, počas ktorého sa okrem Koránu, ovládania zbraní, topografie a obsluhy vysielačky naučil rozpoznávať typy lietadiel, tankov a inej vojenskej techniky.

Sentimentálny plejboj

S cestovným pasom na meno Kamal Amin Taabet, s vymysleným životopisom a tučnou šekovou knižkou odletel Cohen začiatkom roku 1961 do Argentíny, aby si tam vybudoval potrebnú legendu. Mal sa z neho stať sýrsky Arab, ktorého ťahá domov túžba po skutočnej vlasti.

V Buenos Aires sa mu prienik do arabskej komunity vydaril nad očakávanie. Netrvalo dlho a bohatý a úspešný obchodník s textilom Kamal Taabet mal okolo seba desiatky nových priateľov. Aj v miestnom islamskom klube, kde sa schádzali emigranti, ktorí sa nevedeli, či skôr nechceli, prispôsobiť argentínskemu prostrediu.

Tam sa spoznal s vydavateľom významného arabského týždenníka v Argentíne Al Alam al Arabi a tiež s vojenským pridelencom sýrskeho veľvyslanectva, ktorým bol vtedy budúci sýrsky prezident v rokoch 1963 až 1966 Amin al-Hafiz. Hafiz neskôr tieto tvrdenia popieral.

Pred novými priateľmi Kamal sem-tam utrúsil, ako rád by sa vrátil do Sýrie a pomáhal budovať novú vlasť svojich rodičov, ako ho už nebaví život v exile. Nikoho preto neprekvapilo, keď koncom roku vyhlásil, že sa rozhodol natrvalo presídliť do Damasku. Mnohí mu dali odporúčajúce listy a kontakty na významné osoby, ktoré v Sýrii poznali.

Čítajte viac:

SLÁVNI ŠPIÓNI: Kam čert nemohol, tam poslal ženu. Špiónky, o ktorých ste nevedeli

Stretnutie na lodi

Prvého januára 1960 nastúpil Taabet - Cohen v Janove na loď Astoria smerujúcu do Libanonu, odkiaľ mal pokračovať do Sýrie. Šťastie mu prialo, pretože hneď prvý deň sa v bare zoznámil so šejkom Magdom al-Ardom. V Bejrúte už vystupovali ako najlepší priatelia a šejk sa ponúkol Kamalovi, že ho zvezie do Damasku.

V sprievode vplyvného muža Taabet bez problémov prekročil sýrske hranice a keď sa v hlavnom meste lúčili, Magd al-Ard Kamalovi pripomenul, že čokoľvek bude potrebovať, nech sa obráti naňho. V libanonskej metropole sa Taabet ubytoval v susedstve hlavného veliteľstva sýrskej armády a z päťizbového luxusne zariadeného bytu videl priamo do okien vojenského objektu.

Dôležitejšie než výhľad však bolo miesto na vysielanie. Vzhľadom na armádne vysielačky bola tá Taabetova v ich tieni. V Damasku sa opakovala situácia z Buenos Aires. Sympatický, bohatý a navyše štedrý obchodník rýchlo prenikol do sýrskej hierarchie.

Opulentné večierky u Taabeta a drahé darčeky, ktorými nešetril, mu zabezpečili hojnosť vysokopostavených ľudí z armády i politiky. Domáci sa navyše ukazoval ako laik vo vojenských otázkach, o ktoré sa vôbec nezaujímal, ale nechal sa poučiť, aj keď dávajúc najavo, že ho to veľmi nebaví.

To oslabilo ostražitosť aj tých najopatrnejších.

Predstieral naivného

Husárskym kúskom Taabeta - Cohena bolo, keď zmiatol a rozčúlil svojimi hlúpymi a naivnými otázkami jedného z hlavných architektov obrany Golanských výšin natoľko, že rozjedovaný plukovník ho pozval na miesto činu, aby mu vysvetlil, prečo sú sýrske pozície nedobytné.

Americký investigatívny novinár Ernest Volkman napísal, že Taabetove správy odvysielané Mossadu boli tak detailne presné, že umožnili Izraelčanom zostrojiť trojrozmernú mapu Golanských výšin, na ktorej boli zaznamenané sýrske pozície až po zákopy pre jednotlivcov.

Podľa Volkmana v roku 1964 už nebolo v sýrskej armáde nič zaujímavé, o čom by Taabet nevedel. „V jednej chvíli sa dozvedel mená všetkých pilotov sýrskeho letectva. Túto informáciu neskôr použili pri falošnom vysielaní, ktoré pilotov vlákalo do smrteľných pascí.“

Taabetovi priatelia umožnili izraelskému špiónovi niekoľkokrát navštíviť pohraničné oblasti, kde sa pred ním popýšili dlhými hlbokými zákopmi na „neviditeľný“ presun tankov pozdĺž izraelskej hranice či betónovými bunkrami pre ďalekonosné delá.

Inokedy sa s ním nechali vyfotografovať pred sovietskymi stíhačkami MiG-21, o ktorých vtedy šéfovia Mossadu nevedeli. Z ďalšej šifrovanej správy sa Tel Aviv dozvedel o dodávke dvesto nových tankov T-54 zo Sovietskeho zväzu a o miestach ich dislokácie.

Zatknutie a poprava

Taabet si bol po čase taký istý, že sám zabudol na opatrnosť. Vôbec si nevšimol, že jeden z častých návštevníkov jeho bujarých večierkov sa nezabáva tak ako ostatní, no všetko a všetkých pozorne počúva a sleduje. Bol to agent sýrskej kontrarozviedky.

Taabetovi sa stalo osudným, čo považoval spočiatku za veľkú výhodu. Myslel si, že v spleti rádiových signálov sa jeho vysielanie stratí. Mal však smolu, lebo po čase začal rušiť vysielanie indického veľvyslanectva, ktoré sa sťažovalo.

A sýrski technici zistili, že príčinou je neznáma čierna vysielačka. Kontrarozviedka ju zamerala pomocou najmodernejšieho rádiolokátora, ktorý práve získala zo Sovietskeho zväzu. Taabeta chytili priamo pri čine, keď ráno 21. januára 1965 čakal na potvrdenie prijatia svojej depeše. V byte našli kompromitujúci materiál od vysielačky cez výbušninu, ktorou ju mal špión v prípade núdze zničiť, až po tabletky s cyankáli, aby nepadol živý do rúk nepriateľa.

Na neverejnom súdnom procese ho odsúdili na trest smrti. Tel Aviv sa pokúšal vymeniť ho za viacerých zajatých sýrskych špiónov, no v Damasku to odmietli. Odmietli aj mnohomiliónové výkupné. Nepomohla ani prosba Cohenovej manželky Nadie, ani žiadosti o milosť od významných osobností z celého sveta, vrátane pápeža Pavla VI. Osemnásteho mája 1965 v skorých ranných hodinách agenta Mossadu verejne obesili na trhovisku v hlavnom meste.

Na hruď mu pripli ceduľu s rozsudkom. Mŕtvolu tam nechali visieť ešte niekoľko hodín, aby si ju mohlo pozrieť čo najviac ľudí.

Čítajte viac:

SLÁVNI ŠPIÓNI: Poslední zo Studenej vojny. Gratuloval mu Putin, kolega z KGB

Operácia Damoklov meč

Koncom päťdesiatych rokov minulého storočia, počas krátkej existencie Zjednotenej arabskej republiky, mala Káhira veľké ambície. Prezident Džamál Násir sa rozhodol vyvinúť a vyrábať vlastné balistické rakety. Mali mu v tom pomôcť odborníci z niekdajšieho nacistického raketového výskumného centra v Peenemünde.

Najlepší, vrátane Wehrnera von Braun, boli síce v tom čase už dávno v USA a pracovali pre NASA, no ešte vždy ich zostalo dosť aj v Nemeckej spolkovej republike (NSR). Na nich sa zamerali Násirovi verbovači. Desiatky z nich odišli do Egypta aj s rodinami.

V lete 1962 Egypt vyskúšal prvé štyri strely s doletom do 600 kilometrov. V Tel Avive vypukla panika. Šéf Mossadu Isser Harel informoval vládu o hroziacom nebezpečenstve. Navrhol aj protiopatrenia. Už dva roky predtým odišiel do Káhiry izraelský rozviedčik Wolfgang Lotz. Okrem získavania informácií o sile a plánoch egyptskej armády mal za úlohu nadviazanie kontaktu s nemeckými odborníkmi a ich sledovanie. Mohol účinne zasiahnuť. Operácia dostala názov Damoklov meč. Krátko nato vybuchlo viacero listov a balíčkov s výbušninami adresovaných nemeckým odborníkom.

Raketový expert profesor Wolfgang Pilz atentátu unikol len o vlások. List na jeho meno otvorila sekretárka. Pri explózii prišla o zrak a pravú ruku. Ako sa neskôr ukázalo, hlavným organizátorom a v niekoľkých prípadoch aj vykonávateľom teroristických útokov bol Wolfgang Lotz. Muž, ktorý sa v nemeckej komunite v Káhire tešil mimoriadnej obľube.

V sympatickom plavovlasom modrookom majiteľovi úspešného jazdeckého klubu by izraelského špióna určite nik nehľadal.

Šampanský špión

Za klasický germánsky výzor vďačil Lotz otcovi, ktorý bol Nemec. Wolfgangovu matku, Židovku, však hneď po nástupe Hitlera k moci opustil a ona s dvanásťročným synom emigrovala v roku 1933 do Palestíny. Lotz tam neskôr prijal hebrejské meno Ze’ev Gur-Arie a angažoval sa v Hagane, ilegálnej židovskej vojenskej organizácii, ktorá pôsobila na území Palestíny počas britského mandátu.

Neskôr pracoval pre izraelskú vojenskú spravodajskú službu Aman a napokon skončil v Mossade. V roku 1959 Ze’eva Gur-Arieho pod pôvodným menom Wolfgang Lotz vyslali do NSR, aby si vytvoril legendu bývalého dôstojníka Wehrmachtu, ktorý po vojne odišiel do Austrálie, kde sa stal chovateľom koní. Do Egypta prišiel náhodou, ale zapáčilo sa mu tam a rozhodol sa v Káhire otvoriť jazdecký klub. Ako sa vraví, zožrali mu to aj s navijakom. Hravo prenikol medzi egyptskú armádnu elitu.

Nik bohémskeho Nemca, ktorý bol priateľom raketových odborníkov pomáhajúcich Egyptu s vývojom a výrobou moderných zbraní, ani vo sne nepodozrieval z niečoho nekalého. Veď okrem večierkov, na ktorých vždy tieklo šampanské prúdom, a svojich koní sa o nič nezaujímal. Sem-tam chcel možno o niekom vedieť niečo viac, ale to len preto, aby dotyčného mohol potešiť drahým darčekom z jeho občasných ciest do Európy.

Účtovníci v Mossade Ze’evovi Gur-Ariehovi pre horibilné čiastky vydané za perlivý mok dali prezývku Šampanský špión. Rozhadzoval vraj ešte viac ako jeho kolega Cohen v Sýrii. No stálo to za to. Lotzove informácie sa vyrovnali Cohenovým. Ukázalo sa to na priebehu a výsledku šesťdňovej vojny.

Za mrežami

Lenže Lotz, tak ako Cohen, zabudol na opatrnosť. Stačilo pár nepatrných prešľapov a ocitol sa v hľadáčiku egyptskej kontrarozviedky, ktorú školila sovietska vojenská rozviedka GRU. Navyše, v rozhodujúcej chvíli spanikáril. Keď ho prišli pre návštevu generálneho tajomníka Zjednotenej socialistickej strany Nemecka Waltera Ulbrichta v Egypte preventívne zadržať, zľakol sa, že ho odhalili ako špióna, a začal rozprávať, kde má ukryté vybavenie.

V domnení, že priznaním si polepší. Policajti sa nestačili čudovať, aká veľká ryba im náhodou uviazla v sieti. Wolfgang Lotz si udržal aspoň krytie západonemeckého občana, čo mu zachránilo život. Dostal „iba“ doživotie.

Po šesťdňovej vojne Izrael priznal farbu a počas výmeny zajatcov žiadal aj vydanie agenta Mossadu Wolfanga Lotza. Podarilo sa to. Major Ze’ev Gur-Arie zomrel v roku 1993 a v Izraeli ho pochovali so všetkými vojenskými poctami.