V Colorade je niekoľko producentov konope s licenciou. Obľúbené sú najmä sušienky a cukrovinky s prímesou marihuany, ktoré obsahujú vysokú koncentráciu látky.

Samovraždy, zabíjanie a predávkované batoľatá! Aj toto hrozí po legalizácii marihuany

Dôsledky legalizácie marihuany v americkom štáte Colorado sa po šiestich mesiacoch prejavujú naplno. Hoci fajčenie tejto látky na verejnosti stále nie je povolené, koláčiky s prímesou drogy spôsobujú fatálne škody.

Peter Williams z amerického Colorada tvrdí, že môže za tri roky zarobiť milión amerických dolárov. Odkedy dal tento štát v januári zelenú marihuane, vrhol sa do jej pestovania spolu s bratom a s matkou. Stihli už podpísať zmluvy s odberateľmi v Chicagu a v Las Vegas, kam chcú vyvážať svoje produkty.

„Odo dnes za rok zarobíme 300 miliónov dolárov a za tri roky rovnú miliardu,“ nádeja sa bývalý obkladač, ktorý na prechádzku po svojom kráľovstve pozval reportéra britského denníka Daily Mail.

Marihuanový McDonald's

Od januára 2014, kedy bola marihuana v Colorade legalizovaná, vzniklo v Denveri vyše 200 licencovaných výrobní konope. Kontroverzná zmena legislatívy je výsledkom referenda v tomto americkom štáte, ktorý má čoraz viac mladších a liberálne zmýšľajúcich voličov.

Snahu dekriminalizovať užívanie marihuany podporil aj americký prezident Barack Obama, ktorý sa s ňou ako tínedžer sám zabával, a to v rozpore s názorom svojho poradcu. Šesť mesiacov po zmene legislatívy sa dostavujú prvé výsledky experimentu, keď sa k omamnej látke možno dostať tak ľahko ako ku krígľu piva.

Williamsova farma, ktorú nazval príznačne „marihuanový McDonald“, leží 20 minút cesty od Denveru. Strážia ju ozbrojenci. Licencovaný výrobca ponúka všetko, na čo si len spomeniete.

Komu sa zunuje fajčenie či žutie, môže vyskúšať sušienky, žuvacie želé, nealko nápoje a čokoládové pralinky – všetko s prímesou marihuany. Za dvadsať dolárov toho dostanete skutočne dosť. Jediná čokoládová sušienka je taká silná, že je na obale odporúčanie, aby ste si ju pred konzumáciou rozdelili na štyri časti.

Sladkosti vyzerajú celkom ako tie v obchodoch, takže každé dieťa i dospelý si ich môže jednoducho spliesť. „Je to na ich vlastnú zodpovednosť,“ argumentuje Williams. Tej sa zrejme pre vidinu zisku samotný štát rád zbaví, keďže licencovaní producenti platia vysokú 36,2-percentnú daň.

Tragické následky

Kým Colorado zakazuje fajčenie marihuany na verejnosti, cukrovinky s prímesou látky sa stávajú najpopulárnejším artiklom vo výdajniach.

V marci skončil 19-ročný konžský študent Levy Pongi z hotelového balkóna. Údajne nikdy nebral drogy, no s tromi priateľmi si kúpili marihuanové sušienky. Pongi sa znenazdajky začal metať po celej miestnosti a strhávať zo stien obrazy. Následne vyskočil. Súdny lekár potvrdil, že v organizme mu našli dávku drogy, ktorá mohla významne prispieť k jeho smrti.

V apríli zavolala na policajnú tiesňovú linku Kristine Kirková, ktorá s hrôzou opisovala, že jej manžel má halucinácie a „rozpráva, akoby nastával koniec sveta.“ Vzápätí ju manžel Richard zatrelil pred očami troch detí. Zistilo sa, že predtým konzumoval zázvorové cukrovinky a marihuanovou prímesou.

Zdravotné strediská hlásia nárast prípadov otravy konope. Iba niekoľkomesačné dieťa museli nedávno hospitalizovať v dôsledku predávkovania sa zo sušienok, ktoré doma našlo.

Redaktorka amerického denníka New York Times Maureen Dowd si cukrovinky vyskúšala na vlastnej koži. „Zjedla som dva kúsky marihuanovej čokolády a cítila som nával chvenia po celom tele. Horko-ťažko som sa dostala od stola k posteli, kde som ležala stočená a v halucináciách najbližších osem hodín. Mala som pocit paranoje a potom som bola presvedčená, že som už mŕtva,“ opísala svoje pocity.

Máloktorý užívateľ si uvedomuje, že výrobky na priamu konzumáciu obsahujú veľkú koncentráciu omamnej látky. Obľúbené čokoládové tyčinky by si mali začínajúci užívatelia rozdeliť až do 16 menších dávok. Takáto informácia však na obale chýba!

Majú to pod kontrolou?

Aby toho nebolo málo, podľa federálnej protidrogovej agentúry sa do Colorada začali presúvať kolumbijské drogové kartely, aby legálny trh s marihuanou zneužili na export tvrdých drog.

V krajine je povolené vlastniť maximálne 28 gramov čistého konope osobám nad 21 rokov. Predávať sa môže iba v úradne oprávnených výdajniach. Pre vysokú daň sa však prudko rozmohol najmä čierny trh, kde svoje produkty tajne dodávajú niektorí licencovaní výrobcovia.

„Liberálny establishment sa v prípade marihuany uponáhľal a ignoruje názor odborníkov,“ píše reportér britského denníka Daily Mail Tom Leonard.

Lekári a psychiatri varujú, že dostupnosť tejto látky by mohla narobiť ešte veľa škôd. Droga, najmä vo veľkých koncentráciách, môže poškodiť vyvíjajúci sa mozog dospievajúcich a viesť k problémom s učením, k schizofrénii či dokonca k zníženiu IQ.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní