Samozvaný otecko: Lekár na plodnosť mal ordinovať vlastné semeno!

Odborníka na reprodukciu obvinili z oplodnenia pacientok vlastným semenom. Rodičia získali podozrenie na základe dcérinej farby dúhoviek. Nepozdávala sa im.

Bývalého kanadského lekára na plodnosť obvinili z použitia vlastných spermií na oplodnenie minimálne pri dvoch pacientkach. Doktor Norman Barwin podľa žaloby údajne vykonal insemináciou bez vedomia, či súhlasu pacientok, informoval CBC News.

Žalobu podali manželia Dixonovci potom, čo zistili, že ich dnes 26-ročná dcéra Rebecca nie je biologickou dcérou pána Dixona.

Pýtali sa jej, či je adoptovaná

Dixonovci vyhľadali doktora Barwina v roku 1989, aby im pomohol otehotnieť. Dcéra sa im narodila nasledujúci rok. Predpokladali, že je to vďaka úspešnej liečbe.

„Keď som bola mladšia, často sa ma pýtali, či som adoptovaná. Smiali sme sa na tom,“ povedala pre CBC News Rebecca. Ako sama hovorí, hoci sa na rodičov veľmi nepodobá, situáciou sa neznepokojovala, pretože sa ponáša na starú mamu z matkinej strany.

Rodina sa však predsa len rozhodla spraviť vo februári test DNA. Pre oči. Dopočuli sa totiž, že je nezvyčajné, aby pár s modrými očami počal dieťa s hnedou farbou dúhoviek.

Krvný test potvrdil, že pán Dixon nie je otec. Manželia zostali v šoku a začali pátrať. Podozrenie padlo na lekára Barwina potom, čo sa dozvedeli, že bol v roku 2013 suspendovaný na dve mesiace, potom, čo priznal insemináciu nesprávnymi spermiami u štyroch žien a o rok neskôr tiež vystúpil z Rádu Kanady, ktorý udeľuje najvyššie civilné vyznamenania v krajine.

Nevlastné sestry

Podľa slov žaloby si tiež všimli, že Rebecca sa nápadne fyzicky podobá na doktora Barwina. Navyše, Rebeccinu DNA porovnali s 25-ročnou Kathryn Palmerovou, ktorej rodičia boli tiež pacientmi tohto odborníka na plodnosť. Výsledky testov preukázali, že lekár je biologickým otcom aj v tomto prípade a dievčatá sú nevlastné sestry.

Lekárova právnička Karen Hamway odmietla nové obvinenia komentovať. Na obhajobu vraj príde “v pravý čas“.

Nie je sám

Kanadský doktor nie je sám, ktorý rozsieval svoje semeno nič netušiacim pacientkam. Pred súd sa v septembri postavil aj americký gynekológ na dôchodku Donald Cline. Ktorý pomohol rodičom minimálne deviatich detí, avšak s tým, že sa sám pasoval za ich biologického otca.

Jedna z jeho dcér si dala urobiť test DNA a porovnala ho s verejnou databázou na internete. Na svojské praktiky lekára sa teda prišlo. O prípade informoval Washington Times.

Počet jeho detí pritom nemusí byť konečný, vlastné spermie mal využiť asi 50-krát, vraj nechcel matky sklamať.

Z roku 1992 je prípad lekára Cecila B. Jacobsona. Ten bol za insemináciu svojimi spermiami bez vedomia pacientok odsúdený. Ako píše NY Times, DNA naznačila, že takto splodil 15 detí, podľa prokurátora však mohol byť otcom až 75 deťom. Americký doktor sa dostal dokonca aj na stránku Wikipédie.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].