Historická návšteva: Saudskoarabký kráľ Salmán ibn Abd al-Azíz (81) v Moskve po boku ruského prezidenta Vladimira Putina.

Saudskoarabský kráľ na historickej návšteve Moskvy: Čo to za zrada? Zlyhal zlatý eskalátor!

Veľkolepý príchod kráľa nevyšiel podľa predstáv. K lietadlu mu pristavili zlatý eskalátor. Čo však čert nechcel, pohyblivé schody zlyhali.

Saudskoarabký kráľ Salmán ibn Abd al-Azíz (81) nie je žiadny trochár. Na historicky prvú štvordňovú návštevu Moskvy prišiel s 1500-člennou delegáciou, stovkami kilogramov jedla aj vlastným hotelovým personálom. Z hotela, v ktorom strávil pár nocí sa dokonca museli na ten čas vypratať jeho nájomcovia.

Po schodoch

Záujem vyvolalo už samotné vystupovanie kráľa z lietadla po prílete do metropoly Ruska. Pristavený zlatý eskalátor ťahal oči, ale viac zaujalo jeho technické zlyhanie. Asi potom, čo bol Salmán v štvrtine cesty smerom nadol, pohyblivé schody vypovedali službu a či na nich stal kráľ-nekráľ, jednoducho zastali. Zjavne zaskočený Salmán niekoľko dlhých sekúnd prekvapene čakal. Trochu sa ošíval a zrejme dúfal, že sa schody rozbehnú. Nestalo sa, a tak to musel dať na pešo.

Podľa agentúry Bloomberg počas prvej návštevy saudskoarabského panovníka v Rusku obe krajiny uzavreli dohodu o predaji zbraní a diskutovali o spôsoboch ako pokračovať vo vzájomnej spolupráci pri stabilizácii trhu s ropou.

Vlastný personál aj koberce

Zdroj pre agentúru prezradil, že lietadlo z Rijádu do Moskvy doviezlo okrem kráľa aj 800 kilogramov potravín. Kráľovský sprievod tiež nahradil časť personálu hotela Four Seasons vlastnými ľuďmi, pretože len tí vedia pripraviť presne takú kávu, akú má kráľ rád. Salmán doviezol do hotela vlastný nábytok a tradičné koberce.

Saudskoarabská vláda si na čas návštevy rezervovala rovno dva luxusné hotely – Ritz Carlton a spomínaný Four Seasons. Práve v tom druhom kvôli kráľovskej návšteve zrušili niekoľkým hosťom rezervácie a dokonca vysťahovali obyvateľov hotela, ktorí v komplexe žijú, prezradili zainteresovaní. Hotel bol verejnosti v čase, keď tam býval kráľ pre verejnosť zatvorený.

Podľa viceprezidenta Federácie reštauratérov a hotelierov v Rusku Vadima Prašova mohla kompletná rezervácia dvoch hotelov počas návštevy stáť okolo troch miliónov dolárov, v prepočte vyše 2,5 milióna eur. Tento účet pritom nezahŕňa hotelové a reštauračné služby, či kúpeľné procedúry.

Zástupcova hotelov nič nekomentovali. Bloomberg pripomína, že aj americkí prezidenti cestujú s veľkým sprievodom a v nepriestreľnej limuzíne a tiež si občas rezervujú celé hotely.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní