Hlavní predstavitelia: Josef Bláha v úlohe akademika Filipa, Dagmar Patrasová v role Emilie Fernandez, alias Katie, Jiří Datel Novotný ako Michal a Josef Dvořák ako Karas, sprava doľava.

Sci-fi klenot: Legendárni Návštevníci oslavujú

Legendárni Návštevníci slávia tridsiate narodeniny. V čase vzniku boli jedným z najdrahších európskych seriálov.

Amarouny, humidovať, krtkovať či výrok: „Hlavne nenápadne!“ Aj to, okrem nesporného televízneho zážitku, priniesol dnes už kultový sci-fi seriál Návštevníci. Svojho času jeden z najnákladnejších seriálových projektov na starom kontinente nezostarol, hoci od jeho vzniku uplynie tento rok tridsať rokov a filmové triky urobili poriadny skok vpred. Televízie sa dodnes bijú o to, aby mohli tento skvost odvysielať. Boli však časy, keď sa seriál vysielať nemohol.

Lucasov dvojník

Legenda zvaná Návštevníci sa zrodila v hlavách autorskej dvojice Ota Hofman a Jindřich Polák, ktorého označujú za klasika českého sci- -fi a detského filmu. Niet sa čo čudovať, veď tvorivé duo rozmaznávalo divákov nielen nezriedka bizarnými príbehmi expedície Adam 84 prichádzajúcej z budúcnosti, ale i ďalšími skvelými seriálmi ako Pán Tau či Chobotnice z II. poschodia.

„S nápadom, že nás navštívi expedícia z roku 2484, ktorá bude hľadať matematickú formulu na záchranu budúcej civilizácie, prišiel Ota,“ priblížil zrod seriálovej legendy v dobovej tlači režisér Polák. Muža, ktorý má na konte viacero seriálov so sci-fi tematikou, prirovnávali filmoví kritici k americkému režisérovi Georgeovi Lucasovi, otcovi legendárnej ságy Hviezdne vojny.

Aj pre Poláka boli totiž mimoriadne dôležité detaily a bezchybný aranžmán scény. Herci už len pomáhali dotvárať konečnú víziu. Fantastický príbeh o záchrane ľudstva svojráznou skupinou odborníkov z budúcnosti nehľadá odpovede na existenciálne otázky. Cieľom je pobaviť diváka bez toho, aby mu tvorcovia nadbiehali. Určujúcim znakom filmu je inteligentný humor a nadhľad. Vtipná je i pointa príbehu, keď sa ukáže, že centrálny mozog ľudstva - vysokovýkonný počítač - sa mýlil.

Stačilo ho iba podložiť dreveným hranolom a žiadna expedícia do minulosti sa konať nemusela. Asi aj preto Návštevníci dodnes nezostarli, pôsobia univerzálne a nadčasovo naprieč generáciami.

Filmové „podvody“

Fanúškovia seriálu na ňom milujú predovšetkým filmové triky, hoci veľa kúziel vytvorila len kamera. Napríklad zábery hotela, kde návštevníci z budúcnosti bývali, sa nakrúcali na troch miestach, vzdialených od seba stovky kilometrov. Hotelom bol v skutočnosti Mestský úrad v Pelhřimove, zábery chodieb a izbových dverí vznikli v hoteli U Modrej hviezdy v Počiatkoch a interiéry izieb sa zrodili v ateliéroch na Barrandove.

„Ľudia sú pritom dodnes presvedčení, že všetko sa natočilo v Pelhřimove,“ spomína s úsmevom Dagmar Patrasová, predstaviteľka jedinej ženy v expedícii Adam 84. Vilu Bernauovcov, kde vznikol osudný požiar a zhorel aj návštevníkmi hľadaný zošit číslo 1 s poznámkami matematického génia Adama Bernaua, zas objavili filmári v Brne. Pri nakrúcaní im veľmi pomohlo, že dom v brnianskej Bráfovej ulici plánovali pri výstavbe diaľničného privádzača zbúrať. Namiesto stavbárov to urobili filmári, ktorí „založili“ oheň, a seriálový požiar mohol stavbu beztrestne zničiť.

Dnes stojí na mieste domu protihluková stena. Ani hlavný hrdina seriálu Adam Bernau v podaní Viktora Krála sa nemusel príliš krotiť, keď vypúšťal filmový rybník Bejšovec a opaľujúcu sa Helenu Růžičkovú mala spláchnuť vlna.

Scéna sa natáčala vo vodnom kanáli v Brandýse. Neskôr sa však ukázalo, že trochu viac opatrnosti by nezaškodilo. „Naplánované to bolo dobre, ale vlna nečakane vzala so sebou aj garáž a ja som skoro skončila pod ňou,“ spomínala neskôr herečka.

Kosatky, svadba a dieťa

Mimoriadne populárne sú i „mokré“ zábery z amsterdamského akvária, hoci nie všetky sa do seriálu dostali. Najväčším ťahákom boli nesporne ladné krivky Dagmar Patrasovej, ktorá v seriáli stvárnila Emiliu Fernandez, alias Katie.

„Točili sme i s kosatkami, ale niekto zabudol vystlať v zábere bazénové kachličky, aby vyzerali ako morský breh. Takže zábery boli nepoužiteľné, a to mi pritom išlo o život.Kosatka je totiž skutočný zabijak, hoci ani delfíny neboli až také priateľské. V jednom momente sa okolo mňa začali zhlukovať, ňufákmi urobili hviezdicu a ja som zrazu bola obkľúčená delfínmi. Nakoniec tam musel skočiť jeden z cvičiteľov a vytiahnuť ma, pretože boli vážne agresívne,“ spomína na takmer dvojročné nakrúcanie herečka.

Patrasová sa stihla počas natáčania vydať za českého hudobníka Felixa Slováčka.

„Keď sme potom robili takzvané postsynchróny, rodila som už malého Felixa. Boli to krásne časy a spomínam na ne veľmi rada,“ zverila sa v minulosti Patrasová. Herečka sa po uvedení seriálu okamžite stala sexsymbolom. V niektorých pasážach sa totiž objavuje takmer nahá. Želatína s octom: Seriáloví hrdinovia obohatili i slovník ľudu a mnohé z výrazov použitých v príbehu, ako boli napríklad amarouny, zľudoveli. Pre tých menej zasvätených dodajme, že amarouny boli dokonale symetrické a syntetické želatínové jedlo budúcnosti.

V skutočnosti išlo o želatínu, ktorej konzumácia vraj hraničila s týraním chuťových buniek. „Chutilo to strašne. Rekvizitári sa nám ju snažili trochu spríjemniť a polievali ju octom, ale ani tak sa to nedalo jesť,“ smeje sa herec Josef Dvořák, predstaviteľ výskumníka Karasa.

Dodáva, že autori seriálu sa pri vymýšľaní „amarounů“ inšpirovali americkou NASA a jej jedlom v tubách. V seriáli sa však objavilo aj viacero ďalších nezvyklých výrazov či hlášok, ktoré do svojho slovníka prebral ľud. Napríklad slovo temperovať, čo znamenalo liečiť sa pomocou vysokej telesnej teploty a farebného dymu.

Ďalšími sú skratka CML - centrálny mozog ľudstva, krtkovať vo význame zahrabať sa do zeme v transportnom aute, žhavenie - televízne vysielanie do budúcnosti či oko 1 - sledovacia kamera ukrytá v špendlíkovej hlavičke.

Nezabudnuteľný je i kufrík - likvidátor, laserová pílka alebo dáždnik na vyvolanie dažďa. Najpopulárnejší je však výraz humidovať. Zrejme aj preto, že nikto dodnes nevie, čo presne znamená. Aj keď väčšina tuší, že nepôjde o nič slušné, autori seriálu sa k jeho významu nikdy nevyjadrili a zostáva tak jeho najväčším tajomstvom.

Richard verzus Filip

Zaujímavosťou je tiež fakt, že fanúšikovia kultového seriálu nikdy neuvidia svoje obľúbené scény v pôvodnej podobe. Dôvod? Malicherný súdny spor, pre ktorý sa Návštevníci nemohli istý čas objaviť na televíznych obrazovkách. Bizarný kolotoč roztočila sťažnosť vdovy po rešpektovanom archeológovi Janovi Filipovi.

Tá si totiž myslela, že fi lmový hrdina akademik Filip sa až príliš podobá na jej manžela a navyše je vykreslený v nelichotivom svetle. Po rôznych peripetiách pražský prvostupňový súd v roku 1989 rozhodol, že sťažnosti vdovy na ochranu osobnosti jej manžela sú oprávnené. Neskôr jeho verdikt potvrdili aj ďalšie súdy a seriál nemohol na obrazovku. Teda nie s akademikom Filipom.

Tvorcovia preto museli zmeniť meno jednej z hlavných postáv a z akademika Filipa sa stal akademik Richard. „Každý, kto v seriáli vyslovil meno Filip, ho musel dodatočne predabovať. Stálo to okolo stotisíc korún,“ priznal českým médiám režisér Polák.

Fanúšik Návštevníkov a rešpektovaný fi lmový kritik Tomáš Baldýnský považuje rozhodnutie súdov a následnú zmenu mena seriálového akademika za svetový unikát. Upozorňuje, že hoci fi lmová história pozná prípady, keď sa musela napríklad vystrihnúť nejaká scéna alebo pozastaviť celý fi lm, zmenu mena si nepamätá. Pred pár rokmi sa uvažovalo o nakrútení pokračovania Návštevníkov. S nápadom prišiel Petr Macek a seriál sa mal volať Hlavne nenápadne.

„Neviem, na čom to stroskotalo, ale autorské práva vlastní Zuzana Poláková a rodina Ota Hofmana. Tí trvali na tom, že scenár musí byť naozaj dobrý,“ naznačila možné dôvody Patrasová. Ona sama už vraj nemala hrať asistentku, ale profesorku Fernandez, ktorá sa so svojou expedíciou vracia na Zem, opäť do roku 1984. Ľudstvo už v tých časoch žije na Mesiaci. „Možno k tomu ešte dôjde, ale to už asi nebudem pani profesorka, ale babička,“ dodáva herečka.

Zo seriálu

Na zítra se nezadávejte, humidujeme u předsedy... Dnes jen vejce. Kolik kdo? Snad půl. Já čtvrt. A já také půl. A já jedno. A taky ho uvařím, bydlím v kuchyni! Já myslel, že budou amarouny...

A pivo? Pivo se zrušilo. Jak zrušilo? Ano, v roce 2324 všelidovým hlasováním. Ale jsou lidi, který si ho dělaj dál, po domácku. Heleďte, to se vezmou šlupky z amarounů a nechaj se kvasit při teplotě 120 stupňů... Karas! Já jenom že jsem něco takovýho slyšel...

Adam má poznámku v žiackej knižke. Učiteľka: „Při vycházce podrážel Adam spolužačkám nohy a prozpěvoval sprostá slova, která se sem neodvažuji zapsat. Jana Malá, třídní učitelka.“

Matka: „Děkuji za zprávu, chlapce jsem přísně potrestala. Alice Bernauová, matka.“ Učiteľka: „Asi málo, protože nalil na židli vodu a já si do ní sedla. Jana Malá, třídní učitelka.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní