Sean Penn sa zahral na novinára a idú po ňom úrady. Môže za to Guzmán!

Americký herec si rozhovorom s najhľadanejším zločincom Mexika poriadne zavaril.

Časopis Rolling Stone cez víkend šokoval nielen mediálny svet informáciou, že herec Sean Penn získal na jeseň minulého roka vzácny rozhovor s neslávne známym mexickým drogovým bosom Joaquínom Guzmánom, ktorý sa v tom čase skrýval po úteku z mexickej väznice s maximálnym stupňom stráženia.

Magazín rozhovor zverejnil v sobotu po tom, ako Guzmána v piatok opäť chytili v štáte Sinaloa po prestrelke, ktorá si vyžiadala päť obetí. A na Rolling Stone i na Seana Penna sa valí vlna kritiky zo strany mexických úradov, ktoré podľa agentúry AFP uviedli, že chcú amerického herca vypočuť.

Sny drogového bosa

Pennov dlhý a miestami nesúvislý text, ktorý je teraz terčom posmechu na sociálnych sieťach, zahŕňa prakticky všetko od Guzmánových spomienok na detstvo, až po jeho názory na obchod s drogami. Predovšetkým však vyvoláva otázku, ako sa mohol Penn tajne stretnúť s jedným z najhľadanejších mužov na úteku na svete?

Prekročil herec hranice novinárskej etiky, keď článok predložil Guzmánovi na schválenie? Trivializoval Penn Guzmánovou vražednú minulosť, keď mu položil otázky typu: Mávate nejaké sny? alebo: Keby ste mohli, zmenili by ste svet?

Mexický denník El Universal napísal, že mexické úrady pred Pennovým stretnutím s Guzmánom sledovali herca aj mexickú herečku Kate Del Castillovú, ktorá vraj interview dohodla.

Čítajte viac:

Koniec mocných mafiánov? Narkobarón Guzmán vypadol z rebríčka Forbes

Periodikum v utorok zverejnilo desať fotografií, ktoré podľa neho pochádzajú zo správy mexickej tajnej služby. Je na nich zachytený muž v tmavých okuliaroch a v šiltovke, ktorý sa nápadne podobá Pennovi, a žena identifikovaná ako Del Castillová.

Penn kritiku návštevy drogového bossa odmietol. Nemám čo skrývať, povedal herec agentúre AP na otázku týkajúcu sa fotografií. Hovorkyňa magazínu Rolling Stone na žiadosti o vyjadrenie zatiaľ nereagovala.

Penn v časopise pripustil, že Guzmán žiadal, aby mohol článok pred vytlačením schváliť, tvrdí však, že po prečítaní nepožiadal o žiadnu zmenu.

Umožniť akémukoľvek zdroju kontrolu nad obsahom príbehu je neospravedlniteľné. Fakt vopred dohodnutej autorizácie diskredituje celý článok bez ohľadu na to, či dotyčný požiadal alebo nepožiadal o vykonanie zmien, povedal Andrew Seaman, šéf etického výboru Spoločnosti profesionálnych novinárov.

Autor, ktorý je v tomto prípade hercom a aktivistom, mohol napísať príbeh v priaznivejšom svetle a opomenúť nelichotivé fakty, aby sa vyhol zamietnutiu celého materiálu, dodal.

Čítajte viac:

Troska na úteku: Z narkobaróna Guzmána je vraj chodiaca mŕtvola

Novinárčina ho baví

Oscarový herec Sean Penn, ktorý hral okrem iného aj drogového dílera vo filme z roku 1985 Dravec a feťák, nie je na poli novinárčiny nováčikom.

V roku 2002, keď Spojené štáty hrozili vojnou proti Saddámovi Husajnovi v Iraku, túto krajinu navštívil a stretol sa s vysokými predstaviteľmi krajiny. Hovoril tiež s takými zahraničnými kritikmi Spojených štátov, ako Fidel Castro na Kube či zosnulý venezuelský vodca Hugo Chávez.