Stabilná dvojica: Zdeněk Hrubý, vpravo, s Markom Holečkom pred odchodom na tragický výstup.

Šéf českých horolezcov mal rád Tatry. Gašerbrum I ho zradil až na tretí pokus

V Karakorame po páde zahynul šéf českých horolezcov.

Českí horolezci prišli v Pakistane o svojho predsedu. Zdeněk Hrubý stál na čele Českého horolezeckého zväzu od januára 2009. U našich západných susedov ho však poznali aj ako schopného ekonóma, ktorý zastával viacero významných funkcií, istý čas bol námestníkom ministra financií. Zahynul ako 57-ročný po páde na Gašerbrume I, vysokom 8 068 metrov.

Varovanie

Na konte mal osem osemtisícoviek. V roku 1997 stál aj na oboch osemtisícových Gašerbrumoch - i so slovenským horolezcom Jurajom Kardhordóom. Nehnal sa však za skompletizovaním Koruny Himalájí, teda dosiahnutím všetkých štrnástich. Vyberal si ťažké výstupy, alpský štýl i prvovýstupy, a to aj na menšie štíty.

Nie vždy sa pokusy skončili dosiahnutím vrcholu. V roku 2008 na Dhaulágirí spolu s Radkom Jarošom zachránili život Poliaka Artura Hajzera i poľského lekára a neskôr pomáhali zostúpiť dvom španielskym horolezcom, za čo dostali hlavnú cenu Českého klubu fair play.

Never Stop Exploring - Nikdy nekončiaci prieskum. Tak nazvali Hrubý s Holečkom svoj tohtoročný projekt. Jeho prvú časť absolvovali na jar v Nepále a bol ňou prvovýstup alpským štýlom severozápadným pilierom na sedemtisícovku Talung. Aj v pakistanskom Karakorame na Gašerbrume I si vyhliadli novú trasu v juhozápadnej stene a opäť alpským štýlom. Už sa o ňu pokúšali štyri roky predtým, no Hrubému vtedy počas výstupu praskol žalúdočný vred a len vďaka Holečkovi zostúpil a prežil. Varovanie? Poslednou časťou trilógie mal byť koncom roka prvý prechod tridsaťkilometrovým hrebeňom Smith s prvovýstupom na Mount Foster v Antarktíde.

Pred odchodom si zisťovali bezpečnostnú situáciu v Pakistane po teroristickom masakri pod Nanga Parbatom. Ubezpečili ich, že je lepšia ako kedykoľvek predtým. Pri výstupe na Gašerbrum I sa nimi vybraný smer ukázal priťažký.

Museli uhnúť do klasickej cesty. Podľa informácie od Holečka na zostupe jeho partner zrejme urobil technickú chybu pri zlaňovaní, po ktorej nasledoval kilometrový pád.

Gašerbrum I: Hrubý sa oň pokúšal už tretí raz. Foto: JOZEF BREJČÁK

Krásna smrť?

„Aj ja som chcel vyliezť túto líniu v roku 2010,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ Radek Jaroš, ktorý má na konte trinásť osemtisícoviek zo štrnástich.

„Vraveli, že doliezli do výšky 7 500 metrov a videli možnosť priestupu. Nás do steny nakoniec nepustilo počasie, preto sme vyliezli na vrchol japonským kuloárom. Úprimne - aj keď sme boli odhodlaní do toho naliezť, veľmi sme tomu neverili. Vrcholová skalná bariéra predstavuje ťažké lezenie v obrovskej výške, ktoré si vyžaduje veľa materiálu. My sme tam pre rýchly alpský štýl nenašli smer. Ja som teraz tušil, že ich to nepustí, ale takýto tragický koniec som nečakal.“

Zdeněk bol podľa neho v Himalájach veľmi dobrý, vedel uplatniť skúsenosti a mal obrovskú vytrvalosť. „O desať či pätnásť rokov by to bola krásna horolezecká smrť. On však mal ešte veľa plánov a síl. Je to veľká tragédia.“

Tatry mal rád

„Bol veľmi šikovný, férový a dobrý organizátor,“ chváli ho šéf slovenských horolezcov Igor Koller. „V ich dvojici to ťahal mladší Marek, ale Zdeněk bol dostatočne ctižiadostivý.“

Koller a Hrubý mali dosť spoločného - obaja šéfovali zväzu, zároveň aktívne liezli, a to napriek tomu, že mali svoje roky. „V tom, že je dobré, keď predseda je aktívny lezec, sme sa zhodli. Má k tomu jednoducho bližšie. Roky však človek neoklame, vidím to na sebe. Najmä na zostupoch sa to prejaví, oveľa ľahšie dôjde k chybe, keď je telo zhumpľované. Pýtal som sa raz Marka naňho a on mi na to - Vieš, akú má Zdeněk úžasnú kondíciu? Na lyžiach behával 24-hodinové maratóny.“

Zdeněk zavítal do Vysokých Tatier na tradičné horolezecké týždne i na popradský festival horských filmov. Českí horolezci pod jeho vedením finančne prispeli na rekonštrukciu Chaty pod Rysmi. Aj šesťdesiatku vraj plánoval osláviť výstupom na niektorý tatranský štít. „Bol dobrý kamarát, kolega, človek,“ povzdychol si jeho slovenský horolezecký partner.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní