Jakuninova dača poskytuje skutočný luxus. Na jej výstavbe sa podieľalo 140 stálych robotníkov, ktorí ju stavali dlhšie ako tri roky.

Šéf ruských železníc Jakunin býva ako novodobý feudál. Pozrite sa na ten luxus

Luxusné bývanie šéfa Ruských železníc Vladimira Jakunina priťahuje pozornosť médií.

Meno šéfa štátnych Ruských železníc Vladimira Jakunina je dobre známe aj na Slovensku. Bývalý predstaviteľ sovietskej tajnej služby KGB, Putinov blízky spolupracovník a ultrabohatý ruský oligarcha je varený-pečený aj medzi slovenskými politickými špičkami a podnikateľmi.

Jakunin je totiž hlavný vyjednávač, ktorý sa snaží za každú cenu presadiť myšlienku výstavby širokorozchodnej trate vedúcej krížom cez celé Slovensko až do Viedne. S touto agendou navštevoval už niekdajšieho ministra dopravy Jána Figeľa a v apríli tohto roku rokoval s vicepremiérom Ľubomírom Vážnym.

Memorandum o spolupráci v oblasti železničnej dopravy podpísal minister dopravy Ľubomír Vážny a prezident Ruských železníc Vladimir Ivanovič Jakunin v roku 2008. Foto. TASR

Širokorozchodná

Náklady na projekt výstavby trate, na ktorom by sa mali podieľať nielen Ruské železnice, ale aj ďalšie železničné spoločnosti z Ruska, Ukrajiny, zo Slovenska a z Rakúska, by mali dosiahnuť astronomických šesť miliárd eur. A malý háčik? Prekládkový terminál by vybudovali pod Viedňou, čím by sa s veľkou pravdepodobnosťou odstavili slovenské prekládky v Čiernej nad Tisou aj v Haniske a Slovensko by zostalo mimo hry.

Analytici pritom upozorňujú, že ruský záujem o prekládku vo Viedni má geopolitický motív. Rakúsko nie je členom NATO, čo by znamenalo, že obsah prekladaného tovaru by bol mimo kontroly Severoatlantickej aliancie a mal by šancu dostať sa do priestoru Európskej únie prakticky bez kontroly.

Čo sa týka financovania, Rusi sa ako autori a majitelia projektu širokorozchodnej trate budú zrejme podieľať na jej výstavbe aj u nás. Ak im teda ich plán ťahať širokorozchodnú cez územie Slovenska vyjde. V takom prípade by si mohli výdatne ukrojiť aj z našich verejných financií a možno aj z európskych.

Putinov priateľ

Vladimir Ivanovič Jakunin je šéf štátnych Ruských železníc od roku 2005. Je súčasťou úzkeho kruhu priateľov ruského prezidenta Vladimira Putina a rovnako ako on v osemdesiatych rokoch pracoval na riadiacich pozíciách v KGB. Jakunin šéfoval oddeleniu, ktoré získavalo a analyzovalo mimoriadne cenné dáta ekonomického charakteru so širokým záberom. Informácie v hodnote miliárd rubľov sa týkali napríklad radarových systémov, informačných technológií, chemických vzorcov raketového paliva i hnojív používaných v poľnohospodárstve.

Britský denník The Sunday Times zaradil Jakunina do takzvanej ruskej korporácie Vladimir Putin & rodina, ktorá údajne spolu ovláda majetok v hodnote až 130 miliárd dolárov. Len na porovnanie, najbohatší človek z rebríčka magazínu Forbes, mexický telekomunikačný magnát Carlos Slim Helú, má ani nie polovičný majetok.

V tomto kontexte preto odhalenie ruského blogera Alexeja Navaľného o Jakuninovej utajovanej luxusnej rezidencii v dedine Akulinino prinieslo žiadaný rozruch a zároveň aj množstvo dohadov, odkiaľ šéf štátnej firmy nabral desiatky miliónov dolárov na výstavbu „superchaty“. Špekulácie hovoria, že by mohlo ísť napríklad o „vývar“ zo štátnych zákaziek.

Hekeri si z Jakunina vystrelili, keď do redakcií ruských médií zaslali pod sfalšovanou hlavičkou Úradu vlády informácie o Jakuninovom odvolaní z postu prezidenta Ruských železníc. Premiér Medvedev údajne musel dokonca uprostred noci telefonicky upokojovať Jakunina a správu dementoval.

Sídlo: Zeminu z pozemku vyvážali tri roky. Základ dače tvorí 1 250 betónových platní. Pýchou areálu je kaskáda z troch nádrží. Foto: internet

Chatka v Akulinine

Tajomstvo „superdače“ Vladimíra Jakunina rozkryli ako prví blogeri, pokúsili sa vyrátať, koľko to stojí a kto sa podieľal na stavbe. Po tom, čo Alexej Navaľnyj publikoval na svojom blogu fotografiu superdače šéfa Ruských železníc Vladimira Jakunina v domodedovskej dedine Akulinino, objavil sa na stránke média Ruská služba novosti muž, ktorý sa predstavil ako stavbár zo škandálneho objektu a uviedol, čo videl vnútri.

„Pracoval som tam asi pred troma rokmi. Aj kúpeľne som staval. Jakunina som tam videl, mohol by som dlho rozprávať. Oplotený objekt je v dedine Akulinino, vojsť do dediny sa dá len s priepustkou. Pracovalo tam tristo Vietnamcov. Dom je zvonku obložený talianskym mramorom, všetko je zariadené talianskym nábytkom, barový pult je z mramoru, rovnako aj kozuby, okná sú vitrážované. V šatniach aj v sprchách sú vitráže a obklady, aké len tak nevidieť - všetko je veľmi drahé. Vnútri v dome je aj päťdesiatmetrový bazén,“ opisuje na blogu.

Na pozemku je aj menší dom pre syna, ďalej hosťovský dom a hlavný dom - ten je Jakuninov. Je tu dokonca i kaplnka. „Firma Metrostroj tam vykopala rybníky za päťnásť miliónov rubľov. V ‚kúpeľnom domčeku pre siroty‘, ktorý má rozlohu 1 400 štvorcových metrov a je súčasťou objektu, sú dlaždice zdobené zlatom, je tam turecký hamam, sauna, parný kúpeľ - a odvšadiaľ je panoramatický výhľad na les,“ vysvetlil muž, ktorý vraj dom staval.

V pôvodnej správe s nie menej než päťdesiatimi fotografiami sa uvádzalo, že chata leží na pozemku s plochou sedemdesiat hektárov. Stavbári tam vykopali jazerá, postavili „neveľké“ garáže pre pätnásť áut a samostatný box pre Maybach. Vybudovali aj polkilometrový podzemný tunel od hlavného domu do garáže. Na pozemku je ešte dvojpodlažný dom pre služobníctvo a päťdesiatmetrový plavecký bazén.

Kuriózne detaily

Dedinu Akulinino pod Moskvou, kde sa nachádza škandalózne známa nehnuteľnosť šéfa železníc Vladimira Jakunina, navštívili aj reportéri ruských novín Sobesednik. Potvrdzujú informácie o luxuse tohto objektu a pridávajú k jeho portrétu niekoľko kurióznych detailov. Na pozemok ich najprv nechceli vpustiť, neskôr sa vydávali za záujemcov, ktorí si chcú v dedine kúpiť nehnuteľnosť. Za bránami prísne stráženej zóny objavili malý raj.

Dedina Akulinino sa delí na dve časti - na domy oligarchov a niekoľko domčekov Akulininčanov, ktorým dodnes nezaviedli ani len plyn. Susedov majú však vyberaných - vľavo dom generála tajnej služby FSB, o kus ďalej dom šéfa migračnej služby Konštantína Romodanovského, ešte ďalej sa usadil šéf Rostechnologie Sergej Čemezov a bývalý šéf AvtoVAZ-u, niekdajší gubernátor Samarskej oblasti Vladimir Arťakov.

Podľa miestnych dokonca aj Chodorkovskij tu má parcelu, tá však už zarástla burinou. Bývalý hovorca Borisa Jeľcina a bývalý ruský veľvyslanec v Bratislave Sergej Jastržembskij patrí tiež k stálym obyvateľom. Podľa dedinčanov sa tam často preháňa na koni, máva i hostí, ktorým sa môže pochváliť unikátnymi loveckými trofejami. Dominuje im - aspoň sa tak hovorí - hlava slona.

Opodiaľ býva istá temná osobnosť, ktorá dokáže veci riadiť, zdá sa, že až z Petrohradu. V Akulinine nie je žiadny obchod, ani nebude - kvôli desiatke seniorov sa nikto netrápi a kľúčovým obyvateľom dedinský krám nechýba. Plánujú sem naliať vodu objemovo z niekoľkých vodojemov - volá sa to projekt Benátky - a postaviť si golfové ihrisko i kostol.

„Jakuninov dom je najpozoruhodnejší, stavali ho priamo nám pred očami,“ hovoria miestni z dediny. Výstavba prebiehala vo fázach - najprv priviezli 1 250 betónových platní a položili cestu, aby mohli vyviezť zeminu z pozemku. Vyvážali ju tri roky - niektorí kopali podzemné tunely, široké tri metre a hlboké desať metrov. Tunely spájajú rôzne objekty - garáže, dom, kúpeľný dom. Cestičky sú vyložené kameňom, ktorý vozili až z pobaltských štátov.

Pýchou areálu je kaskáda z troch nádrží, ktorým dominuje socha Apolóna v životnej veľkosti. Tri až štyri roky sa tu intenzívne pracovalo, na stavbe bolo ustavične okolo 140 stálych robotníkov. V súčasnosti je tam nastálo služobníctvo a údržbári.

Interiér: Dača poskytuje skutočný luxus. Na jej výstavbe sa podieľalo 140 stálych robotníkov, ktorí ju stavali dlhšie ako tri roky. Foto: internet

Titanic

Dedinčania nazvali tento dom podľa jednej z najslávnejších lodí - Titanic. Každý večer je osvetlený tak, že až oči bolia. Na pozemku je dvesto svetelných telies a všetky svietia do rána. Vo zvyšku obce sú len dva či tri stĺpy osvetlenia. Navyše, dom je opletený komplexným osvetlením a ilumináciou, ktoré sa nikdy nevypínajú.

Jakuninov pozemok má rovných sedem hektárov, na ktorých sa nachádza obrovský dom. Pre jeho veľkosť, tvar a vlastnosti ho na internete nazývajú vokzal - železničná stanica. Má rozlohu asi tritisíc štvorcových metrov, je v ňom aj modlitebňa s klimatizovaným priestorom na unikátne ikony a vzácne knihy.

Podľa výpisu z katastra nehnuteľností do 25. februára 2011 bol pozemok vedený na meno Vladimir Jakunin. Potom sa história vlastníctva zamotáva, ale úporné mlčanie vedenia Ruských železníc a horúčkovité zmazávanie fotiek tohto domu na internete naznačujú, že vlastníctvo sa ďaleko od šéfa železníc nepohlo, napísal Sobesednik.

Desiatky miliónov

Bloger Boris Nemcov aj vyrátal, koľko mohla stáť Jakuninova dača. Podľa neho luxusnú nehnuteľnosť postavil Jakunin v roku 2009 - práve vtedy, keď Ruské železnice začali využívať olympijský rozpočet vo výške 266 miliárd rubľov na výstavbu cesty Adler - Krasnaja Poľana.

Nemcov odhadol, že Jakunina jeho megavila mohla vyjsť na 75 miliónov dolárov. Zároveň dodal, že v čase výstavby mal Jakunin ročný príjem pol druha milióna dolárov - čiže ak aj pôsobil v železniciach od roku 2005, mohol si uložiť najviac 12 miliónov dolárov. Nie 75 miliónov.

Medzitým sám Vladimir Jakunin píše na svojom blogu o stavbe vysokorýchlostnej trate Moskva - Nižnij Novgorod - Kazaň s perspektívnym rozšírením do Jekaterinburgu. V dôsledku tohto projektu by sa cesta z Moskvy do Kazane mala skrátiť na 3,5 hodiny. Ďalším projektom je výstavba vysokorýchlostných tratí v južnom smere Moskva - Rostov na Done - Adler.

Blogeri v komentároch k tomuto príspevku žiadajú šéfa ruských železníc vysvetliť situáciu s dačou v letnom sídle v Akulinine: „Vaša či nie vaša, za aké peniaze... Môže to byť ohováranie?“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní