Zneužívaní: Mladí seminaristi v Kazani museli byť po vôli svojim učiteľom. Niektorí za úplatu, iní z obáv o budúcnosť.

Sex za auto a postavenie: Homosexuálne škandály má aj pravoslávna cirkev

Už aj pravoslávna cirkev musí riešiť škandály so zneužívaním mladých chlapcov vysokopostavenými duchovnými.

Obťažovanie v saune, na opulentných večeriach či dokonca dlhodobé vydržiavanie ochotnejších budúcich kňazov, ktorí mali ako odmenu za svoje sexuálne služby získavať od chlipných pravoslávnych popov byty, autá, prípadne prísľub úspešnej kariéry.

To všetko - navyše pred očami a s požehnaním prorektora igumena Kirilla, ktorý bol zodpovedný za vzdelávanie - sa malo diať v kazanskom seminári.

Škandál so zneužívaním mladých seminaristov prepukol už vlani v decembri, keď po viacerých oznámeniach študentov dorazila do jednej z najprestížnejších cirkevných škôl v Rusku nečakaná kontrola z moskovského patriarchátu. Výsledok jej pátrania bol šokujúci - na znásilňovaní sa údajne zúčastňovalo celé vedenie cirkevnej inštitúcie.

Na večeri aj v saune

Podrobnosti o prípade sa prvý raz objavili už trinásteho decembra - najskôr na blogu arcidekana a populárneho pravoslávneho misionára Andreja Kurajeva, známeho otvorenou a vytrvalou kritikou pomerov v cirkvi, neskôr ich prebrali aj lokálne médiá. Kurajev uverejnil rozsiahly list od svojho utajeného dobrého priateľa, ktorého „poznám už desať rokov“.

Opisovali sa v ňom nezvyčajné praktiky, ktoré vládli v kazanskom seminári. „Seminárni učitelia si vybrali mladých chlapcov, nalákali ich štúdiom zaujímavých kníh či priateľskou návštevou a potom ich zneužili. Dialo sa to opakovane, obete však z obáv o svoju ďalšiu kariéru v cirkvi mlčali,“ píše sa v liste.

„Medzi sťažnosťami, ktoré komisii predložila delegácia študentov, dvaja chlapci spresňujú, ako sa stali obeťou sexuálneho zneužívania jedným z kňazov,“ citoval Kurajevov blog server Kazanweek. ru. „Jeden študent sa náhodou ocitol na večeri organizovanej obvineným kňazom. Ten si ho posadil na kolená a snažil sa obchytkávať jeho pohlavný orgán.“

Iného študenta, podľa sťažnosti, sa pokúšal kňaz znásilniť v saune po tom, ako ho opil. „Nalial do mňa takmer celú fľašu vodky, úplne ma to ochromilo, nemohol som sa ani pohnúť. Ale keď ma začal obchytkávať, tak som sa vyľakal, že som vytriezvel,“ zveril sa mladík.

Podobné nepríjemné skúsenosti potvrdili aj ďalší seminaristi. Ako server dodáva, šéf moskovskej delegácie arcikňaz Maxim Kozlov sa odmietol o podrobnostiach vyšetrovania pre médiá vyjadriť.

Jeho nadriadení to vysvetlili svojsky: „Bolo by lepšie, keby ste o týchto veciach nepísali, pretože cirkev je uzavretá spoločnosť,“ povedal pre Moscow News vysokopostavený kňaz hriešneho kazanského seminára Roman Modin. „Iba novinári s ‚kresťanskými kompetenciami‘ môžu písať o takýchto top témach,“ dodal.

Odvolaný „vyššie“

Igumena Kirilla z jeho postu okamžite odvolali, no, ako sa neskôr ukázalo, cirkevná vrchnosť ho potrestala iba naoko. Kirill sa zakrátko objavil na inom vysokom poste, na inej vysokej škole v meste Tver - údajne preto, že je veľký odborník a bolo by ho škoda. A keďže každý sa raz potkne, treba mu podať pomocnú ruku a druhú šancu. Aspoň tak to na svojom blogu zhodnotil Andrej Kurajev.

Mimochodom, jeho otvorenosť neostala bez následkov. Koncom decembra obľúbeného päťdesiatročného kňaza vylúčili z Moskovskej duchovnej akadémie, kde roky pôsobil ako profesor misiológie. „Dôvodom neboli jeho články, ale viaceré jeho škandalózne a provokatívne aktivity v hromadných oznamovacích prostriedkoch a v blogosfére,“ zdôvodnil to hovorca cirkvi Vsevolod Čaplin pre server themoscownews.com.

Narážal tým napríklad na Kurajevovu podporu skupiny Pussy Riot a to, že sa otvorene postavil proti zatknutiu a uväzneniu jej členiek. Spochybnil údajnú motiváciu „punkovej modlitby“ a pre ruské liberálne noviny Novaja Gazeta povedal, že išlo len o trik na zvýšenie podpory prezidenta Putina pred jeho zvolením.

„Aby ste niekoho obvinili z takého hanebného zločinu, musíte mať relevantné dôkazy. Takto sú to len anonymné tvrdenia. Ja neviem, aké sú výsledky vyšetrovania v kazanskom seminári,“ dodal Čaplin na margo kazanského škandálu a Kurajevovej úlohy v ňom.

„Osobne si myslím, že otec Andrej začal robiť túto nechutnú kampaň, keď pochopil, že ho idú vyhodiť. Jeho motiváciou bolo jednoducho urobiť si takto reklamu.“

Sex za auto

V každom prípade, po prepustení sa Kurajev zahryzol do škandálu ešte s väčším nasadením. Na svojom LiveJournale uverejnil ďalšie spovede ľudí, ktorí na vlastnej koži okúsili „kresťanskú lásku“. „Bola to zábava, ale časom sa z duchovného života stala len zásterka, ktorá ukrývala zhýralosť,“ priblížil svoje skúsenosti prispievateľ, čo od šestnástich slúžil ako dobrovoľník v kostole vo Tveri.

„Prežil som tak dva mesiace. Mal som drahé šaty a arcibiskup ma chcel bozkávať na pery, šmátrať mi v ústach jazykom, chytal ma za zadok priamo počas večernej bohoslužby.“

„Tento problém v ruskej cirkvi existuje, ale moskovská diecéza všetko zamyká na sedem zámkov,“ potvrdzuje mužove slová bývalá mníška, ktorá dvadsať rokov žila v kláštore v moskovskom regióne. „Poznám viacerých mladých mužov, ktorí opustili cirkev. Aby mali dobré postavenie, museli udržiavať sexuálne vzťahy s kňazom alebo diakonom. Sľubovali im za to autá, byty, cestovanie.“

„Mojím cieľom nie je spopularizovať seba samého, ale odhaliť vplyvnú homosexuálnu loby, ktorá existuje v pravoslávnej cirkvi a ovláda ju,“ objasňuje svoje útoky Kurajev.

Zneužívajú svoju armádu?

Iba niekoľko dní po tom, čo Vatikán po prvý raz poskytol podrobnosti o počte kňazov, ktorí boli zbavení kňazstva pre zneužívanie detí - v rokoch 2011 a 2012 ich bolo takmer štyristo -, otriasol katolíckym miništátom ďalší škandál.

Bývalý člen Švajčiarskej gardy, ktorá zastáva funkciu vatikánskej armády, tvrdí, že počas jeho služby v elitnom útvare sa ho pokúšali zneužiť viacerí vysokí cirkevní hodnostári.

Obscénne ponuky

Muž, ktorý si kvôli svojej rodine želal zostať v anonymite, slúžil vo Švajčiarskej garde v rokoch 1978 až 2005, teda počas pontifikátu Jána Pavla II., a dôvody, pre ktoré sa rozhodol vyjsť s obvinením, nespresnil. V rozhovore pre švajčiarske noviny Schweiz am Sonntag však povedal, že dostal asi dvadsať až dvadsaťpäť otvorených sexuálnych ponúk.

Medzi inými aj od istého kardinála, ktorý ho pozval do svojho apartmánu vo Vatikáne. A pridal aj ďalšie detaily. „Raz večer, bolo to okolo polnoci, mi ktosi zavolal na mobil. Osoba na druhom konci sa predstavila ako kardinál a požiadala ma, aby som prišiel do jej izby,“ cituje vyjadrenie denník Telegraph.

Ďalšie obscénne ponuky vraj prišli aj zo Štátneho sekretariátu, čo je jeden z najmocnejších vatikánskych úradov. „Jeden z kňazov ma raz pozval na večeru. Keď nám servírovali špenát a steak, významne sa na mňa zadíval a povedal: Ako dezert budeš ty.“ Ako bývalý vojak dodal, duchovného, ktorý ho obťažoval, neskôr z postu prepustili.

„So svojimi nepríjemnými skúsenosťami som sa zveril aj nadriadeným, ale oni to zvalili na nedorozumenie spôsobené mojou mizernou taliančinou,“ povedal muž pre Schweiz am Sonntag. Keď si vraj po skončení služby chcel nájsť iné miesto v Ríme, poradili mu: „Choď za biskupom Soundsom, ale predtým sa osprchuj.“

„Klebety o homosexuálnej sieti vnútri Vatikánu nie sú náš problém,“ stroho komentoval odhalenie hovorca Švajčiarskej gardy Urs Moser. Neveriacky sa k vyhláseniam postavili aj ďalší vojaci z gardy.

Samovražda

Najmenšia armáda na svete chráni pápežov už päť storočí a toto nie je jej prvý škandál. Doteraz najväčší prepukol v roku 1998, keď mladý strážca Cedric Tornay spáchal samovraždu po tom, ako zastrelil veliteľa jednotky a jeho manželku. Vyšetrovatelia prípad uzavreli s tým, že vojak konal v návale zúrivosti, keď ho nadriadený odmietol povýšiť.

V kuloároch sa však už dlhší čas šuškalo, že išlo o vraždu z lásky - Tornay a Estermann údajne mali homosexuálnu aférku, ktorú veliteľ ukončil.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].