Bezbranné: Utečenci v sýrskych táboroch sú odkázaní na humanitárnu pomoc. Často to vedie k zneužívaniu žien.

Sex za jedlo. Humanitárni pracovníci údajne vyžadujú od žien súlož za záchranný balíček

Humanitárni pracovníci vraj v Sýrii zneužívajú pomoc ohrozeným na vlastné potešenie.

Muži, ktorí rozvážajú jedlo do táborov v Sýrii, sa neštítia vypýtať si za balíček rozvojovej pomoci sex. S takýmito závažnými tvrdeniami prišla v týchto dňoch britská verejnoprávna televízia BBC. Obvinenia sú o to nepríjemnejšie, že nie sú prvé tohto druhu a vrhajú zlé svetlo aj na tých humanitárnych pracovníkov, ktorí chcú úprimne pomáhať ľuďom v núdzi. A takých je zrejme drvivá väčšina. Len vlani sa celosvetovo sprostredkovala pomoc v hodnote 22 miliárd dolárov.

Pokračuje to!

Už pred troma rokmi vyjadrili všetky humanitárne organizácie ľútosť a dištancovali sa od zistení, že sex je vo viacerých rozvojových a vojnami postihnutých krajinách skutočne cenným platiacim artiklom. Zástupcovia Organizácie Spojených národov (OSN) napríklad v tom čase vyhlasovali, že „majú nulovú toleranciu k takýmto praktikám a v prípade, že sa preukáže akákoľvek reálna pochybnosť, všetko podrobne prešetria“.

Podľa aktivistov pôsobiacich v Sýrii je v súčasnosti situácia taká zlá, že keď humanitárne organizácie ponúknu ženám odchod z utečeneckých táborov do bezpečnejších krajín, často to odmietajú. Vraj sa boja, že ich známi a príbuzní si budú myslieť, že predali svoje telá. „Vykorisťovanie. Inak sa to ani nedá nazvať. Medzi ženami panuje strach, bezmocnosť, nevedia si so situáciou poradiť. Sú to ženy, ktoré túžia po slobode, nielen svojej, ale aj svojich rodín. A myslia si, že iná cesta ako ponúkanie svojho tela cudzím mužom neexistuje,“ vyjadril sa pre BBC jeden z pracovníkov, ktorý si neželá byť menovaný.

Aby sme však boli presní - zahraniční humanitárni pracovníci so zneužívaním miestnych žien spravidla nemajú nič spoločné. Organizácie sa spoliehajú na sieť miestnych a regionálnych spolupracovníkov, ktorí sprostredkujú balíčky s jedlom, hygienickými potrebami či so šatstvom priamo ľuďom v núdzi. Najmä títo vraj vykorisťujú ženy, pýtajú si od nich sexuálne služby za kúsok jedla.

Zúfalá Sýria

Vody rozvírila správa iniciatívy agentúr OSN a mimovládneho sektora pod názvom GBV AoR. Tá okrem iného mapuje násilie proti ženám v krízových oblastiach. „Zaznamenali sme prípady, keď si mladé ženy či dievčatá vzali za mužov úradníkov rozdeľujúcich jednotlivú humanitárnu pomoc. Boli aj také, ktoré poskytovali sexuálne služby viacerým chlapom, kým sa dostali k jednej dávke jedla. Vštepujú im, že je to prirodzené a nevyhnutné, že tak pomoc funguje,“ uvádza sa v správe. Tá zachádza ešte ďalej, je postavená na konkrétnych prípadoch a zážitkoch. „Ženy bez mužov v rodinách alebo vdovy či slobodné automaticky atakujú títo úradníci. Sú mimoriadne zraniteľné.“V júni 2015, keď prepukol prvý podobný škandál, sa podarilo zachrániť z táborov 190 slobodných žien, ktoré mali aspoň raz skúsenosť so sexom za pomoc.

„Zažil som ženu, ktorá bezducho s plačom blúdila po izbách domu. Plakala a bola vystrašená, pretože to zažila. Tesne predtým sa vyspala s mužom len preto, aby dostala večeru,“zneli autentické slová pracovníka. Ten dodal, že až 40 percent žien malo podobné skúsenosti. Drvivé číslo. Agentúry vtedy sprísnili kontroly ľudí, ktorí so ženami prichádzajú do styku. Napriek tomu sa podobné veci stále dejú.

Ľudia, ktorí žijú v Sýrii a pomáhajú utečencom priamo v táboroch, pritom upozorňovali na zverstvá oveľa skôr. „Sedem rokov. Sedem rokov sa ignoruje sexuálne násilie na ženách,“ tvrdia viacerí humanitárni pracovníci v oblasti, ktorí nechceli byť menovaní.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní