Ostrov Pitcairn preslávil aj Marlon Brando výkonom vo filme Vzbura na Bounty v roku 1962.

Sexškandály v raji: Ostrov z filmu Vzbura na Bounty zomiera na hanbu

Smutné dedičstvo sexuálnych deliktov prispieva k tomu, že legendárny ostrov z filmu Vzbura na Bounty postupne vymiera.

Vulkanický ostrov Pitcairn patrí k Zámorským územiam Spojeného kráľovstva v Pacifiku. Z miesta vo Francúzskej Polynézii, ktoré preslávil film Vzbura na Bounty podľa skutočných udalostí, sa postupne stáva zabudnutý svet.

Rajský ostrov pomaly ale isto vymiera. Dnes tu žije už len 49 obyvateľov, kým pred druhou svetovou vojnou to bolo dvesto. V produktívnom veku je 31 ľudí, zvyšok sú starci a mládež. Populácia rýchlo starne, dieťa sa tu narodilo naposledy pred štyrmi rokmi.

V horizonte desiatich rokov už nebude na ostrove vôbec potrebná škola či učiteľ, do roku 2025 bude prevažovať populácia závislá od pracovnej sily. Ostrovania, ktorí neplatia žiadne dane, sa takmer výhradne spoliehajú na pomoc Veľkej Británie. Kedysi lukratívny biznis s predajom poštových známok s motívom Pitcairnu dnes stagnuje.

Loď na dne mora

Ostrov lipne najmä na slávnejšej minulosti. Na morskom dne neďaleko zátoky Bounty Bay stále leží vrak lode Bounty. Keď tu zakotvia výletné plavidlá plné turistov, zvedavci sa chodia pozrieť do vnútrozemia v nádeji, že objavia zvyšky hollywoodskej romantiky. Odnesú si však len drevené modely lode Bounty, na ktorých zarábajú miestni rezbári.

Nemravné rituály

Je tu však oveľa nepríjemnejší faktor ako nepriaznivá geografia a demografia. Vulkanický ostrov sa neteší príliš dobrej povesti pre rozsiahlu kauzu zneužívania detí. Po celé generácie boli dievčatá vo veku dvanásť rokov i mladšie podrobované brutálnym formám sexuálneho „zasvätenia do života“, ktoré miestni muži považovali za svoje právo. Pravdepodobne sa tak dialo až do roku 1990.

V roku 2004 bolo za celý rad sexuálnych trestných činov spätne odsúdených šesť mužov, vrátane Stevensa Steva Christiana, ktorý bol potomkom filmového Fletchera Christiana a zároveň správcom ostrova.

Po ňom túto funkciu prevzal jeho syn Shawn a úrady menovanie komentovali takto: „Pitcairn je demokratické Zámorské územie a zvolenie Shawna Christiana do funkcie bolo rozhodnutie obyvateľstva.“

Rebel Fletcher Christian

K ostrovu sa viaže zaujímavá história. V januári 1790 v zátoke, ktorá sa dnes volá Bounty Bay, zakotvili s britskou loďou Bounty vzbúrenci na čele s Fletcherom Christianom. Povstali proti krutému zaobchádzaniu kapitána Williama Bligha. Loď neskôr podpálili a spolu so svojimi tahitskými ženami sa usadili na ostrove.

Potomkov vzbúrencov našli až o dvadsať rokov neskôr, no Christian a mnohí z námorníkov už nežili, lebo sa povraždili po vzájomných hádkach. Vrak lode objavil v roku 1957 spisovateľ a fotograf National Geographic Luis Marden.

Na motívy udalostí vzniklo viacero filmov, známa je najmä dráma Vzbura na Bounty z roku 1962 s Marlonom Brandom a film Bounty z roku 1984 s Melom Gibsonom a Anthonym Hopkinsom.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní