Archívy vydali nové svedectvo o existencii „utešiteliek“ sexuálnych potrieb vojakov.

Sexuálne „utešiteľky“ vojakov: Potvrdilo ich najnovšie šokujúce VIDEO

Archívy vydali nové svedectvo o existencii „utešiteliek“ sexuálnych potrieb vojakov.

Južná Kórea zverejnila prvý záznam tzv. žien utešiteliek, ktoré boli nútené pracovať ako sexuálne otrokyne pre japonských vojakov počas druhej svetovej vojny, píše BBC.

Film natočili americkí vojaci v Číne. Výskumníci ho objavili v amerických archívoch Národnej univerzity v Soule. V osemnásťsekundovom klipe niekoľko žien zoradených vedľa seba hovorí s čínskym vojakom.

Vojnová trofej: Počas druhej svetovej vojny sa milióny žien stali obeťou brutálneho násilia

Fotky a svedectvá

Až 200-tisíc žien bolo podľa odhadov juhokórejských aktivistov nútených pracovať v nevestincoch slúžiacich japonskej armáde. Ženy mali pochádzať hlavne z Kórey, ale aj z Činy, Indonézie, Filipín a Taiwanu.

Nedobrovoľné sexuálne otroctvo „pre potreby“ japonskej armády počas doteraz najväčšieho ozbrojeného konfliktu v dejinách ľudstva dosiaľ potvrdzovali fotografie a svedectvá obetí.

Podľa výskumného tímu bol záznam natočený v čínskej provincii Jün-nan, v tom čase okupovanej Japoncami. Sedem kórejských žien, ktoré je v krátkom filme vidieť, bolo oslobodených v roku 1944. Dôstojník, ktorý s nimi hovoril bol identifikovaný ako príslušník spojených čínsko-amerických síl.

„Prezident Tiso sa nepriznal, ani neľutoval.“ Pred sedemdesiatimi rokmi popravili vojnového zločinca

 

Napäté vzťahy

Otázka takzvaných sexuálnych utešiteliek dlhodobo nahlodáva vzťahy medzi Južnou Kóreou a Japonskom. V roku 2015 obe krajiny dosiahli zmier. Tokio sa formálne ospravedlnilo a súhlasilo s vyplatením odškodného vo výške 8,3 miliónov dolárov, v prepočte asi 7,3 milióna eur. Mnohí Kórejci však podľa BBC považujú ospravedlnenie za nedostatočné.

V januári Japonsko dočasne stiahlo svojho veľvyslanca z Južnej Kórey kvôli umiestneniu sochy „utešiteliek“ pred budovou japonského konzulátu v Pusane. Podobná socha bola umiestnená aj pred japonským konzulátom v Soule. Tokio žiada ich odstránenie.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].