Projekt Habakuk: Obrovskú lietadlovú loď z ľadu vymyslel vynálezca Geoffrey Pyke.

Šialený génius chcel poraziť Hitlera vojnovou loďou z ľadu

Šialený Brit žil v sanatóriu, kam sa dostal pre chronickú únavu z nadmernej práca a dopovali ho amfetamínmi. Zrejme aj pod ich vplyvom dostal nápad, ktorý mal odrovnať Adolfa Hitlera.

Absolvent Univerzity v Cambridge Geoffrey Pyke vždy vynikal genialitou a zároveň istým druhom šialenstva. Jeho mozog bol však taký unikátny, že ho jeden z kolegov prirovnal k Albertovi Einsteinovi. Naplno sa ho snažil využiť počas druhej svetovej vojny. Keď Nemecko víťazilo na všetkých frontoch, 49-ročný Pyke usilovne hľadal spôsoby, ako poraziť Hitlera.

Projekt Habakuk

V roku 1941 nemecké ponorky v bitke o Atlantik víťazili a britské aj americké námorníctvo stratili priveľa lodí. Pyke v tom čase narazil v starom vydaní magazínu National Geographic na zvláštny článok o obrovskej sile ľadovcov a ich schopnosti absorbovať náraz i streľbu bez toho, aby sa poškodili.

Vo výstrednej mysli sa zrodil neobvyklý nápad – vybudovať uprostred Atlantiku obrovskú plávajúcu leteckú základňu z ľadovca.

Vrhol sa do výskumu a špekuloval, ako by sa z mrazenej zmesi vody a drevenej buničiny dala vybudovať obrovská a nepotopiteľná loď. Jeho návrh počítal s plavidlom dvojnásobnej dĺžky a šírky, ako bol zaoceánsky parník Queen Mary.

Lordovi Louisovi Mountbattenovi, z ktorého Winston Churchill urobil šéfa kombinovaných vojenských operácií, sa projekt zapáčil napriek tomu, že mu ho Pyke posielal z nemocničného lôžka.

Nepriateľské projektily, ktoré potápali klasické lode, by nemali na toto plavidlo žiaden vplyv a ak by ho aj čiastočne poškodili, rýchlo ho mohli opraviť ďalším ľadom. Nemecké torpéda by mohli loď perforovať bez toho, aby ju poslali ku dnu.

Projekt dostal názov Habakuk – podľa starozákonného biblického proroka, ktorému Sväté Písmo vložilo do úst slová: „Budeš úplne ohromený, lebo počas tvojich dní vykonám čosi, čomu by si nikdy neveril, ani keby ti to povedali.“

Ľadová kocka vo vani a fiasko

Mountbatten, ktorý mal slabosť na šialené nápady vynálezcu, do troch hodín od Pykeovej správy začal konať a poveril svojich ľudí, aby sa začali návrhom vážne zaoberať. Uchvátený myšlienkou plávajúcej letiskovej plošiny z ľadu, ktorá mohla vyriešiť problémy so zásobovaním uprostred Atlantiku, bol aj samotný Churchill.

Okolo Silvestra 1942 vyrobili v londýnskom laboratóriu vzorku - ľadovú kocku z vody a celulózy, ktorá bola tvrdá ako betón. Keď ju vhodili do vane s horúcou vodou, neroztopila sa a udržala si svoj tvar. Všetci boli ohromení.

Bitka o Atlantik gradovala a Churchill sa stále spoliehal na svoju pozoruhodnú loď, ktorá mala byť vybudovaná v priebehu roka. Mal dôvod na optimizmus.

V zamrznutom jazere v Kanade sa podarilo vytvoriť 18 metrov dlhé teleso s hmotnosťou 1000 ton, ktoré odolávalo testom a netopilo sa. Malo byť vybavené dvoma radmi vrtúľ, drevenou konštrukciou v zadnej časti a kormidlom v prednej.

Nastal však veľký problém s úpravou povrchu. Pyke potreboval vymyslieť materiál dostatočne robustný, aby odolal záplave striel a zároveň ľahký, aby sa vojnová loď v dôsledku vlastnej váhy neprehýbala.

Hoci mal vynálezca niekoľko nápadov, celý projekt nakoniec označili za nepresvedčivý, nákladný a príliš pomalý. Svetlo sveta napokon nikdy neuzrel. Do dejín sa však zapísal ako jeden z najčudnejších a najambicióznejších projektov druhej svetovej vojny.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní