Scala dei Turchi: Vyznačuje sa výraznou bielou farbou.

Sicílske naj: Čo by ste pri návšteve perly Stredomoria nemali vynechať

Zahraničie
Pavol Konštiak

Chystáte sa na návštevu perly Stredomoria? Tieto lákadlá by ste nemali opomenúť.

Nádherná krajina, prekrásne pláže, vôňa citrusových hájov, antické pamiatky i originálne stavby. Sicília je plná lákavých tajomstiev. Poradíme vám, ktoré by ste určite mali odhaliť.

Sopka Etna

Ako inak, aj jej príbeh sa spája s mytológiou. Podľa starej báje sa na tomto mieste odohral súboj boha Dia a Titana Tyfóna. Tyfón sa po prehratom súboji rozhodol pre útek, Zeus ho však dohnal na Sicílii, kde na neho zhodil sopku Etnu. Odvtedy sa hovorí, že keď sa sopka preberie, pokúša sa Tyfón dostať opäť na slobodu. Má viac ako tritisíc metrov. Pozrieť sa na Etnu môžete peši, lanovkou alebo vás až ku kráteru odvezú terénne džípy, prípadne minibus. Keď už budete na Etne, zastavte sa v mestečku Taormina. Malé letovisko patrí k najznámejším a najnavštevovanejším na Sicílii. V letných mesiacoch pri jej brehoch kotvia mnohé výletné lode. Ulice v Taormine vytvárajú terasy a každá z nich ponúka výhľad na more alebo hory.

Syrakúzy

Sú dôležitým centrom turistického ruchu, prímorským letoviskom aj obchodným a priemyselným strediskom. Kúsok pod Syrakúzami sa nachádza množstvo prímorských oblastí s členitým pobrežím a piesočnými plážami. Jednou z nich je známa Fontane Bianche. Len 15 kilometrov od Syrakúz sa tiahne jemný úsek pláže Fontane Bianche, ktorý obklopuje bujná vegetácia.

Obľúbená je najmä medzi rodinami s deťmi, ktoré ocenia plytký breh. Na svoje si tu prídu aj tí, ktorí uprednostňujú skaly, niekoľko zaujímavých útesov sa nachádza i v jej blízkosti. Scala dei Turchi na pobreží Realmonte je známa vďaka svojej neobvyklej bielej farbe. Pláže okolo útesu pritom patria k najlepším na Sicílii. Ak chcete uniknúť davom, prejdite ďalších sto metrov na sever, kde môžete zostúpiť na dlhé piesočné pláže. Jedno z najpopulárnejších miest na ostrove Favignana je Cala Rossa. Známa je vďaka svojej nádherne modrej vode a skalnatej pláži.

Miestne špeciality

Top atrakciou Sicílie je jednoznačne jedlo a víno. Väčšina ľudí si pri pomyslení na taliansku kuchyňu predstaví pizzu a cestoviny. Tá sicílska je však iná, založená predovšetkým na stredomorskej strave. Takže na čom si počas dovolenky na Sicílii pochutíte? Nuž, ak máte radi šaláty, určite vyskúšajte caponatu - chutný šalát s baklažánom, olivami, kaparami a so zelerom, ktorý sa podáva ako predjedlo.

Ak dostanete chuť na polievku, pýtajte si krémovú fazuľovú. Miestni jej hovoria maccu. Sicília je známa aj jedlami z morských plodov. K tým najobľúbenejším patrí grilovaný mečiar alebo menšie ryby pripravované s omáčkou z octu a cukru. Sépia sa podáva vo svojej vlastnej čiernej omáčke s cestovinami. Ďalším jedlom z morských plodov a cestovín je finnochio con sarde (fenikel so sardinkami). Mäsové pokrmy na ostrove sa tradične pripravujú najmä z jahňacieho alebo kozľacieho mäsa. Bezkonkurenčné sú aj sicílske dezerty. Cannoli sú trubičky plnené ricottou a cukrom. Ak vám chutia trochu inak ako mimo Talianska, je to preto, lebo tu sa ricotta vyrába z ovčieho mlieka. Cassata je bohatý sladký koláč s lahodnou plnkou.

Pamiatky UNESCO

Vedeli ste, že Sicília má šesť pamiatok zapísaných do zoznamu UNESCO? Agrigento, Segesta a Selinunte môžu pokojne súperiť s archeologickými lokalitami v Grécku a Turecku. „Údolie chrámov“ v Agrigente predstavuje rozsiahly komplex chrámov a hrobiek. Pochádzajú z obdobia pred naším letopočtom a patrí sem aj najzachovanejší dórsky chrám na Sicílii Tempio di Concordia. Vo východnej časti je tiež chrám Tempio di Juno Lacinia, v západnej časti stojí známy Tempio di Zeus Olimpio.

Aj Selinunte je známe vďaka svojim gréckym chrámom. Najdôležitejšie sú tie, ktoré nesú označenie východná skupina. Chrám E je známy pre svoju architektonickú veľkoleposť a považuje sa za vrchol klasického obdobia. Chrám G, z ktorého ostali trosky, patril medzi najväčšie zo všetkých gréckych chrámov. Akropolu v samostatnej časti obklopujú hradby, z ktorých niektoré pochádzajú zo siedmeho storočia pred naším letopočtom.


  • Pavol Konštiak