Sieť pedofilov, ktorá nemá obdobu: Polícia zhabala nechutný materiál, podozriví stále pribúdajú

Nórska polícia vyšetruje najväčšiu sieť pedofilov v dejinách krajiny. Viacerí podozriví sú študovaní a IT zruční.

Nórska polícia sa vyjadrila, že očakáva ďalšie zatýkanie v súvislosti s vyšetrovaním 51 mužov, ktorých spája so zrejme najväčšou odhalenou sieťou pedofilov v dejinách krajiny.

Prekvapivo rozsiahly

Podozriví, medzi ktorými sú právnici, študenti. podnikatelia, ekonómovia a dokonca učiteľ si vymieňali fotografie a videozáznamy, vrátane priamych kamerových prenosov zo zneužívania. V niektorých prípadoch ukazovali zneužitie detí, citovala políciu tlačová agentúra DPA.

Polícia v meste Bergen na západnom pobreží krajiny v nedeľu informovala o zatknutí 21 podozrivých a o usvedčení troch obvinených. Vyšetrovanie pokračuje v ďalších častiach krajiny. Včera zatkla v najsevernejšej časti krajiny, Finnmarku, jedného šesťdesiatnika.

Šéfka vyšetrovania Hilde Reikrasová povedala nórskej rozhlasovej a televíznej spoločnosti NRK, že vypátrali celkove 5000 užívateľských účtov. Prípad bol podľa jej slov „prekvapivo rozsiahly“.

Tmavá izba

Vyšetrovanie sa začalo v roku 2015, keď polícia objavila podozrivú internetovú komunikáciu na počítači 22-ročného muža, ktorého vlani zatkla pre sexuálny styk so 14-ročným dievčaťom.

Internetové chaty viedli do skrytej časti webu, ktorá sa v normálnych vyhľadávačoch neobjavuje a ktorej užívatelia sú anonymní. Zástupca policajného náčelníka Gunnar Fløystad potvrdil, že podozriví sú nielen študovaný, ale aj IT zručný.

Celý prípad dostal označenie Tmavá izba.

V jednej z internetových diskusií, ktoré vyšetrovatelia zdokumentovali, hovorili dvaja muži o únose mladého dievčaťa. Ďalší podozriví ich požiadali o priame prenosy (live feeds) z jej zneužitia. Údajne boli zneužité deti v Nórsku a na Filipínach.

Všetky vekové kategórie

Podľa portálu rt.com sú medzi podozrivými aj politici a príslušník polície. Časopis Verdens Gang uviedol, že polícia vtrhla do domu policajta, ale nezatkla ho. Polícia to odmietal komentovať.

Muži zákona zhabali asi 150 terabajtov materiálu odhaľujúceho rôzne formy zneužívania detí. „Materiály ukazujú zneužívanie detí všetkých vekových kategórií, vrátane dojčiat,“ uviedla šéfka vyšetrovania Hilde Reikrasová pre Tidens Krav. Ako dodala, materiál obsahuje pohlavný styk zviazaných detí so zvieratami aj detí medzi sebou. Podozrivý mal plánovať zneužitie dieťaťa, ktoré sa mu ešte len narodí.

Miestne média uvideli, že niektorí z podozrivých zneužívali vlastné deti. Štátna zástupkyňa v prípade Janne Ringsee Helmová a dodala, že všetci páchatelia boli muži.


  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní