Gigantické záhrady sú založené na prepracovanom systéme, ktorý využíva prírodné zdroje.

Singapur núka luxusný život i prísne pravidlá

Singapur ponúka luxus i dobre platenú prácu pre všetkých, ktorí sú pripravení tvrdo pracovať. Treba si však zvyknúť na nekompromisné pravidlá.

Vo vzduchu rozvoniavajú koreniny, v hlúčikoch čulo debatujú Číňania a do toho sa ozývajú údery kladiva z neďalekej stavby. Multikultúrne mesto sa zobudilo do nového rána. Je čas zarobiť ďalšie singapurské doláre. Singapur predstavuje fantastickú a neopakovateľnú zmes západného sveta a rozmanitej ázijskej kultúry. Medzi supermodernými mrakodrapmi sa ukrýva preplnená farebná Malá India, arabská ulička voňajúca vodnými fajkami či rozľahlé čínske mesto s magickými červenými lampiónmi.

Ostrovné mesto funguje na princípe samostatného mestského štátu a má svoje striktné pravidlá, ako napríklad zákaz vypľúvania žuvačiek na zem. Pokuty sú vysoké a aj preto všetci zákony disciplinovane dodržiavajú.

Urbanizácia: V meste sa stále stavia a staršie budovy opravujú. Foto: Mária Candráková

V pohybe

Na cestu do Levieho mesta si pripravte dostatok peňazí. Singapur patrí spolu s Hong-kongom, Južnou Kóreou a Taiwanom medzi štyri ekonomické ázijské tigre. Už legenda hovorí, že keď mladý princ zbadal v tamojšom pralese divé šelmy, miesto pomenoval v malajzijčine Mesto levov. V súčasnosti je tento predátor jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich štátov na svete, čo sa odráža aj na životných nákladoch - Singapur je trinástym najdrahším mestom planéty. Zelené mesto zapĺňa najväčší ostrov spomedzi šesťdesiatich troch ostrovov Singapurskej republiky ležiacich v Oceánii medzi Malajziou a Indonéziou.

V rýchlovlaku na ceste z medzinárodného letiska do srdca China Townu sa nám dokonalou angličtinou prihovorí staršia Číňanka, či si nechceme sadnúť. Angličtina je jedným z oficiálnych jazykov okrem čínštiny, malajzijčiny a tamilčiny. Dokonca i upratovačky na miestnych úradoch hovoria spisovnou angličtinou. Aj vďaka tomu, že sa ľahko dohovoríme po anglicky, sme stihli za niekoľko dní preskúmať skryté zákutia i ochutnať gurmánske špeciality.

Nákupný ošiaľ

Skoro ráno na lavičkách pospávajú Číňania. Majú kde bývať, len proste neradi spia doma so svojimi ženami. Sú živým doplnkom rozvíjajúceho sa mesta. Nevadí im ani čulý ruch na ulici, kde už od piatej ráno buchocú na stavbách desiatky prisťahovalcov z Indie a Bangladéša. Zastavanie každého voľného centimetra je na ostrove priam nevyhnutnosťou. Robotníci pracujú šesť dní v týždni, často dlho do noci. Iba v nedeľu vysedávajú na trávnikoch, popíjajú pivo v Malej Indii a nakupujú do zbláznenia.

Pretláčame sa pomedzi stovky Indov, ktorí debatujú na uliciach, jedia na chodníkoch, modlia sa v chrámoch. Peši prejdeme pár uličiek a sme v arabskom svete. Na malom kúsku sa bez akýchkoľvek treníc stretáva niekoľko kultúr.

Singapur je nebo na zemi pre všetkých shopoholikov. Najvychytenejšiu Orchard Road tvoria obrovské kolosy nákupných centier, prilepené jeden na druhom a pospájané aj pod zemou. Sústreďujú sa tu všetky vychytené módne značky. Mnohí turisti navštevujú ostrov práve kvôli nákupom. Samozrejme, treba počítať aj s luxusnými cenami. Od nákupov sú závislí i samotní ostrovania. Promenádujú sa po ulici a pred horúcim slnkom sa ukrývajú v klimatizovaných hyperstavbách. Točia sa tu milióny eur v bubline spotrebného sveta.

Na Haji Line v arabskej štvrti predávajú najzaujímavejšie kúsky. Pre zákazníkov hotový raj. Foto: Mária Candráková

Plný žalúdok

Sedíme v jednom zo stravovacích food courtov a vo vzduchu sa miešajú rôzne exotické vône. „Na Singapure najviac milujem jedlo,“ hovorí mladý Japonec Masa, ktorý sem chodí robiť piercing. Nie je jediný, kto prepadol závislosti od raja chutí. Je tu skĺbená malajzijská, čínska, indonézska, indická, thajská, kórejská a japonská kuchyňa. Ryža, cestoviny, plody mora, všetky druhy mäsa, zelenina, koreniny, exotické ovocie. Špecifická vôňa národného ovocia - durianu - sa šíri nejednou uličkou.

Kameňom úrazu je alkohol, na ktorý sa vzťahujú vysoké dane. Fľašu vína pod desať eur nezoženiete a dať si malý drink v podniku znamená zaplatiť minimálne rovnakú sumu. V Singapure sa však pracuje dlho. Najľahší spôsob, ako vypnúť po nekonečnej práci, je sadnúť si do nočného baru a výdatne si vypiť.

Medzi obľúbené činnosti mladého Singapurčana Sama patrí ochutnávanie delikates z pestrej kuchyne. Sam má tetovacie štúdio a so Slovenkou Jankou, s dvoma mačkami a so psom bývajú v troj izbovom byte v centre čínskeho mesta. Janka žila niekoľko rokov v Thajsku, no pred tromi rokmi prišla do Singapuru študovať fotografiu. „Dostala som sa sem náhodou, keď boli protesty na letiskách v Thajsku,“ hovorí Janka, ktorej ázijský život vyhovuje. Rýchlo sa presťahovala a prihlásila na školu. Vzdelávací systém tu umožňuje ako jediný v južnej Ázii študovať v angličtine, no je poriadne nákladný. Janka skončila školu a teraz pracuje vo fotografickej brandži, dokonca si založila firmu. Ak ste šikovný, preraziť na singapurskom pracovnom trhu nie je veľký problém ani pre cudzincov. Nezamestnanosť sa drží pod štyrmi percentami a stretnúť na čistých uliciach žobrákov je skôr rarita. Sociálny systém je nastavený tak, aby každá generácia bola schopná zarobiť si sama na seba a ušetriť doláre aj pre tú ďalšiu.

Miesto na život

„Mám rád veľké mestá,“ vysvetľuje tridsaťjedenročný Tomáš. S manželkou Martinou sa presťahovali do Singapuru pred pol rokom. Obaja sa zamestnali v IT odbore. Nájsť zamestnanie im trvalo asi mesiac. Keď sa im to podarilo, automaticky dostali pracovné víza od zamestnávateľa.

Prednedávnom sa dvojica presťahovala do väčšieho bytu. „Nájomné je tu katastrofálne vysoké,“ hovorí Martina. Takmer osemdesiat percent bytov patrí štátu, ktorý sa s nevôľou a za astronomické sumy vzdáva obytných štvorcových metrov. Do televízie sa ako hlavná správa prebojoval aj predaj malého trojizbového bytu za milión singapurských dolárov, čo je viac ako šesťstotridsaťtisíc eur.

Štát si stráži nehnuteľnosti, keďže na ostrove nie je veľa miesta. Cena za mesačný prenájom približne päťdesiat štvorcových metrov je v prepočte viac ako tisíctristo eur. Zodpovedajú tomu však aj platy. Priemerný zárobok sa pohybuje okolo dvetisícsto eur. Manažér vo firme bez problémov zarobí vyše šesťtisícpäťsto eur mesačne, okresaných o desaťpercentnú daň.

Singapur sa tak môže pochváliť najväčším počtom milionárov na počet obyvateľov. V každej šiestej domácnosti je aspoň milión amerických dolárov a k tomu ďalšie bohatstvo. Zahraniční robotníci sa však tlačia v malých bytoch, žijú z minima a väčšinu platu posielajú domov rodinám.

Architektami cenený objekt priniesol do mesta viac zelene. Foto: Mária Candráková

Nekompromisné pravidlá

Singapur je mesto, kde sa točí veľký biznis a luxus na vás kričí na každom kroku. Prispieva k tomu poriadok a čistota, ale i nekompromisné zákazy. Pred dvomi rokmi by ste napríklad márne hľadali v obchode žuvačky. Ich predaj bol zakázaný. Pokuta za ich vyhodenie bola niekoľko stoviek singapurských dolárov. Upratovači na uliciach sa totiž sťažovali, že ich odstránenie je komplikované a nákladné. Niektoré „zabudnuté“ žuvačky dokonca spôsobovali problémy v metre, pretože sa nedali zatvoriť dvere. Výsledok? Mesto bez žuvačiek.

Prechádzame cez ulicu a kamarátka si spokojne zapáli cigaretu. „To nie je dobrý nápad,“ nenápadne upozorňuje Tomáš. Lepšie je zahasiť ju, pričom ohorok nesmie, samozrejme, skončiť na ceste. Polícia dokonca kontroluje aj to, odkiaľ sú cigarety. Miestne majú špeciálne kolky a za fajčenie cigarety z inej krajiny si muži zákona vypýtajú dvesto singapurských dolárov. Kuriózne je, že za močenie vo výťahu zaplatí nespratník päťsto dolárov.

Vďaka týmto pokutám je Singapur jedným z najčistejších miest na svete. Dokonca aj stanice metra či autobusov sú tu bez odpadkov. Ázijčania majú v krvi zmysel pre rešpektovanie zákonov. Nesťažujú sa. Ba nefrflú ani na fyzické tresty, napríklad bitie trstenicou za krádež, znásilnenie či vandalizmus.

Vyrovnať sa so zákazmi a s pravidlami museli i Tomáš a Martina. Keď sa pár rozhodol žiť na opačnej strane zemegule, Martinini rodičia si najskôr mysleli, že si z nich dcéra robí žarty. Keď pochopili, že je to vážne, na Vianoce si vypýtali webkameru, aby s ňou mohli byť v spojení.

Manželia svoje rozhodnutie neľutujú, majú možnosti, ktoré na Slovensku neexistujú. Ale aj pravidlá. „V práci začínam o osem tridsať a končím o päť štyridsaťosem presne,“ smeje sa Martina. Medzitým Tomášovi siedmykrát počas hodiny zazvoní pracovný telefón. „Som nový a dostal som na starosť klienta, ktorého si všetci pohadzujú ako horúci zemiak,“ vysvetľuje a opäť odbehne vybaviť požiadavky náročného zákazníka.

Námaha je však odmenená adekvátnym platom. Vďaka ázijskému zmyslu pre prácu majú obaja podstatne menej dovolenky ako na Slovensku, ale keď sú štátne sviatky, cestujú po okolitých štátoch a ostrovoch. Nový rok sa chystajú osláviť v Japonsku.

Zelené pľúca

Mesto nemá len ohurujúce stavby, ale aj vlastné zelené pľúca, ktoré tvorí prales v strede ostrova. Domáci všade vysádzajú stromy, čo vytvára špecifický kolorit. Len pred pár mesiacmi na juhu v časti Marina Bay vyrástli atypické rozľahlé záhrady, ktoré vyzerajú, akoby ich postavili mimozemšťania.

Na tohtoročnom celosvetovom architektonickom festivale sa stali absolútnym víťazom. Prepracovaný ekologický systém zabezpečuje samostatný chod s energiou využiteľnou z prírody. Je to stavba, ktorá sa pokúša zmeniť mesto na obrovskú záhradu.

Aj keď je ostrov malý, žije tu takmer päť miliónov ľudí, pričom domáci tvoria necelých šesťdesiat percent. Zvyšok sú prisťahovalci a turistov je takmer milión. Mesto sa však pre všetkých snaží vytvoriť také životné prostredie, aby sa tu cítili dobre. Singapur sa stáva čoraz atraktívnejším miestom na život. Levie mesto láka, ale udržať sa v ňom nie je len prechádzka kvitnúcou záhradou a vyžaduje si úsilie a trpezlivosť.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní