Škandál! Vyše štyristo pacientov leží na vozíkoch na nemocničných chodbách

Veľká kríza v zdravotníctve. Nemocnice nemajú pre chorých dosť miest, a tak ich ubytovali na chodbách. Namiesto postelí spia na vozíkoch.

Chýbajú lekári aj sestry a do nemocníc prijímajú len pacientov vo vážnom stave. Môžete si vydýchnuť a pohladkať vašu nemocničnú posteľ, ktorá sa zasekla a nedá zložiť do polohy ležmo. Tentokrát to nie je o Slovensku. S „vozíkovou krízou“, ako ju sami nazvali, zápasia Íri.

Obrovské problémy írskeho zdravotníctva sa prejavili v plnej sile už na začiatku januára. Šesť dní po začiatku nového roku prišlo do nemocníc 601 pacientov, ktorí dostali „krásne“ hotelové ubytovanie na chodbe nemocníc.

Každá nemocnica mala dvadsať až štyridsať pacientov, ktorí spali na vozíkoch. „Vozíková kríza“ pokračuje aj dnes. Nemocnice hlásia viac ako štyristo pacientov, ktorí sa liečia namiesto na posteliach na vozíkoch.

Život na vozíku

„Sú tam obrovské problémy s ľuďmi. Nezaplatené sestry dávajú výpovede, lekári odchádzajú pracovať do Británie, v Írsku pracujú prevažne lekári zo zahraničia. V nemocniciach nie sú peniaze,“ povedal nám o írskom zdravotníctve detský anestéziológ Branislav Mislovič, ktorý pracuje v Dublinskej nemocnici Our Lady’s Hospital for Sick Children.

Doktor tvrdí, že problém spôsobila kombinácia nedostatku miest v nemocniciach a personálu. „Počas finančnej krízy vláda extrémne skresala peniaze, ktoré išli do zdravotníctva. Niektoré nemocnice museli prejsť na šetriaci režim, iné sa dokonca zatvárajú. A možno majú Íri podobný problém, ako my. Peňazí je dosť, len nie sú dobre využité. Nevidím do hĺbky, ale peňazí, ktoré sa dostanú k pacientovi je málo,“ povedal.

Situácia je vážna

Nejde len o nepohodlie. Chaos v nemocniciach môže prinášať aj obete na životoch. Hovorca nemocničných konzultantov v Írsku, Fergal Hickey, povedal, že až 350 pacientov každoročne zomiera len v dôsledku organizačného chaosu.

Čítajte viac

ODHALENIE: Škandál na ministerstve zdravotníctva. Druckerovi radí sestra mafiána!

Masové hroby a polievky z detí: Slovenskí zdravotníci pôsobia na bojových frontoch v irackom Kurdistane

Muž mi ukradol deti: Skutočný príbeh lekárky, ktorej manžel zmanipuloval súdy

Zabudnite na sirup z lekárne: Proti kašľu bojujte prírodným zo 6 surovín!

Zoznam najhorších a najlepších nemocníc na Slovensku: Tieto idú príkladom


VIDEO Plus 7 Dní