Chybné airbagy: Vyrobila ich spoločnosť Takata, počet postihnutých áut sa vyšplhal k 30 miliónom.

Škandál VW životy neohrozuje. Pre tieto zlyhania však zomierali ľudia!

Podvod VW je len špičkou ľadovca, s podobnými problémami sa musela vyrovnávať Toyota, GM a ďalšie automobilky.

Dnes sa o škandále VW síce píše mimoriadne dramatickým spôsobom, no mimoriadny je azda iba svojím rozsahom a finančným dosahom na materský koncern. Jeho vinou ľudia v autách rozhodne umierať nebudú. Umierali však pre iné.

Dolár za život

Jedným z najväčších a zároveň najaktuálnejších automobilových škandálov je kauza spojená s americkým koncernom General Motors. Ten sa iba pred niekoľkými dňami dohodol s americkou vládou na tom, že zaplatí takmer miliardovú pokutu súvisiacu s chybnými prepínačmi zapaľovania.

Vyzerá to na obrovskú sumu, fakt však je, že táto porucha stála život mnoho ľudí. GM pôvodne uvádzal 10 tragických prípadov, neskôr sa hovorilo o 124 ľuďoch, no najnovšie informácie hovoria, že by ich dokonca mohlo byť viac než tri stovky.

Pritom oprava poruchy na jednom aute stála iba dolár. GM o tejto chybe vedel už od roku 2001, no kým začal zvolávaciu akciu, uplynulo trinásť rokov. Porucha spôsobovala, že počas jazdy prestal fungovať motor a väčšina elektrických systémov vrátane posilňovača riadenia.

Zabíjali pedále

Japonská automobilka Toyota dostala v minulom roku v podobnej kauze pokutu 1,2 miliardy dolárov. Problém, ktorý pochádzal ešte z konca minulej dekády, bol samovoľné zrýchľovanie niektorých jej modelov, čo malo za následok aj tragické nehody a zvolávaciu akciu týkajúcu sa viac než 10 miliónov vozidiel.

Príčina nakoniec nebola v elektronike, ale v mechanike, zlá bola konštrukcia pedálov aj podlaha pod nimi, život to stálo minimálne päť ľudí.

Čítajte viac:

Ohrozí emisný škandál Volkswagenu budúcnosť dieselových motorov?

Nebezpečné airbagy

Aj ďalší obrovský škandál súvisí s japonskou spoločnosťou. Konkrétne ide o firmu Takata, ktorá je jednou z popredných spoločností zaoberajúcich sa vývojom a výrobou airbagov. A zároveň aj spoločnosťou, ktorá stojí za najväčšou zvolávacou akciou v histórii automobilového priemyslu.

Týka sa približne 20 miliónov áut v USA a 7 miliónov inde vo svete. Problém je, že v prípade nehody sa airbagy nielenže nenafúknu správne, ale s nimi môžu do interiéru vystreliť malé kovové fragmenty.

Podľa informácií denníka New York Times Takata o probléme so vzduchovými vankúšmi vedela už od roku 2004, no zľahčovala ho, respektíve sa ho snažila riešiť interne, čo napokon stálo život minimálne osem ľudí. V júni tohto roku to uznal aj prezident spoločnosti Šigehisa Takada, ktorý sa za zlyhanie v tejto kauze verejne ospravedlnil.

Desiatky mŕtvych vinou pneumatík

Jeden z najtragickejších škandálov je už o niečo staršieho dáta, spadá na prelom tohto a minulého storočia. Týka sa hlavne spoločností Bridgestone/Firestone a Ford, no treba povedať, že druhá z nich v ňom bola namočená nie vlastnou vinou.

V roku 2000 americký úrad NHTSA kontaktoval Ford a Mazdu so zistením, že na modeloch Explorer, Mercury Mountaineer a Mazda Navajo prichádza k podozrivo vysokému počtu nehôd zavinených defektom.

Vyšetrovanie ukázalo, že boli naozaj chybné, pri vyšších rýchlostiach mohli prasknúť a Ford ich následne približne 13 miliónov vymenil. To však už, bohužiaľ, nemohlo vrátiť život približne 250 ľuďom.

Počet vážnych zranení, ktoré zapríčinili chybné pneumatiky, presiahol tri tisícky. Na tomto prípade je smutné aj to, že predstavitelia výrobcu pneumatík príčiny nehôd veľmi dlho spochybňovali a dokonca obete obviňovali z toho, že sa o pneumatiky zle starali a prehusťovali ich

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].