Škandál v Nemecku: Zmizlo 130 000 migrantov, môžu byť kdekoľvek

Stratili sa žiadatelia o azyl. Nemci priznávajú, že 130 000 migrantov sa neprišlo hlásiť do prijímacích centier.

Do Nemecka prišlo v minulom roku podľa oficiálnych zdrojov milión žiadateľov o azyl. Pohraničná polícia ich po prekročení hraníc presmerovala do registračných centier. 13% z celkového počtu migrantov sa však k registrácii nedostavili.

Číslo znie nízko, ale v prepočte je to okolo 130 000 ľudí. Nemecké úrady priznávajú, že nevedia, kde títo utečenci sú. Tento fakt môže zvýšiť obavy z terorizmu a výtržníctva. S informáciou prišiel portál Telegraph.uk.

Neregistrovaní migranti môžu žiť v ilegalite, alebo pokračovali ďalej v ceste do iných krajín, alebo sa niektorí mohli registrovať viackrát. Nemecké úrady sú kritizované za to, že aj o registrovaných žiadateľoch si uchovávajú veľmi málo informácií, ktoré si zároveň nemajú odkiaľ overiť.

Migrantom napríklad nesnímali odtlačky prstov, a neskúmali úradnými cestami ich identitu, keď s úradmi krajín, z ktorých utečenci utekajú, naše európske úrady komunikujú minimálne. Nemecké úrady na margo týchto zistení reagovali schválením šiestich zákonov, ktoré majú podobným situáciám v budúcnosti predchádzať.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].