Prezidentka Európy: Špekuluje sa, že by Merkelová mohla nahradiť Hermana Van Rompuya na poste šéfa Európskej rady.

Skončí Angela Merkelová pred voľbami?

Podľa časopisu Der Spiegel chce nemecká kancelárka Angela Merkelová rezignovať ešte pred voľbami. Pre Nemecko by to bol úder.

Niekoľko hodín pred tým, než internet zaplavili snímky rozradostenej Angely Merkelovej, ako sa žoviálne objíma a fotí s členmi nemeckej reprezentácie, novými majstrami sveta vo futbale - nechýbala ani rozmarná selfie zo šatne -, zarezonovala v médiách celkom iná správa týkajúca sa najvplyvnejšej ženy sveta.

A mnohým spôsobila podobný šok ako finálová prehra Argentíny. Podľa nej sa totiž populárna politička chystá opustiť svoj post ešte pred tým, než jej vyprší funkčné obdobie.

Informáciu priniesol magazín Der Spiegel v rámci špeciálneho materiálu, ktorý pripravil pri príležitosti Merkelovej šesťdesiatych narodenín. Trojnásobná nemecká kancelárka, prezývaná familiárne Mutti, mamka, ich oslávila sedemnásteho júla.

Chce sa vyhnúť potupe

Der Spiegel, ktorý má povesť „dobre informovaného týždenníka“, sa odvoláva na dôveryhodné zdroje zvnútra strany. Ako dodáva, Merkelová chce týmto krokom zabrániť tomu, čo sa pred rokmi stalo jej dvom predchodcom - Helmutovi Kohlovi a Konradovi Adenauerovi. Adenauera v roku 1963 odstavil puč v jeho vlastnej strane.

Kohl, mimochodom Merkelovej tútor a objaviteľ, skončil vo funkcii po zdrvujúcej volebnej prehre v roku 1998. Pritom kancelárom bol šestnásť rokov a ešte pred voľbami vyzerala jeho pozícia neotrasiteľne. Za zmienku stojí, že už nasledujúci rok ho odvrhla aj kresťanskodemokratická strana CDU, ktorú viedol. A za jeho totálnym politickým pádom stála práve Merkelová.

Ako sa dalo čakať, stala sa novou šéfkou strany, ktorú vedie dodnes. Úspešne. V Nemecku sa aj po deviatich rokoch na poste kancelárky teší značnej popularite, čo dokázali i posledné voľby vlani v septembri. Jej konzervatívny blok CSU-CDU volilo 41,5 percenta Nemcov. Popularita Merkelovú podľa Spiegla síce teší, ale na zotrvanie v úrade to vraj nestačí.

„Stará pragmatička Merkelová nemá žiadnu špeciálnu víziu či projekt, ktorý by ju držal na kancelárskej stoličke za každú cenu. Tak ako to napríklad v Kohlovom prípade bolo zavedenie eura,“ píše magazín.

OSN či Európska únia?

Ekonomickí i politickí analytici sú presvedčení, že Merkelovej prípadný odchod z funkcie nemeckej kancelárky by bol pre krajinu vážnou stratou. Merkelová dlhodobo vedie Nemecko k prosperite, je to najmä jej zásluha, že je hospodársky najúspešnejšou a najsilnejšou európskou krajinou.

Podľa britského denníka Guardian by Merkelovej rezignácia negatívne ovplyvnila aj Európsku úniu, keďže má „nesporne postavenie najmocnejšieho lídra na starom kontinente“.

No a práve jej renomé sa stalo predmetom špekulácií o tom, kam nasmeruje svoje ďalšie kroky. Nikto totiž neverí, že by sa Merkelová politiky nadobro vzdala a vymenila ju za okopávanie kapusty a vypekanie koláčov pre manžela - hoci to, ako raz povedala, robí veľmi rada.

Žena, ktorú za rovnocennú partnerku považuje dokonca aj ruský prezident Putin - na nedávnom finále futbalových majstrovstiev sveta sedeli v spoločnej lóži -, by podľa odhadov mohla získať dva posty. Oba sa pritom majú nanovo obsadiť na prelome rokov 2016 a 2017. Prvý je funkcia šéfa OSN, ktorého generálnym tajomníkom je dnes Juhokórejčan Pan Ki-mun.

Podľa zvyklostí by sa teraz mal dostať na čelo Európan a Merkelová by určite bola vhodným kandidátom. Sama však pred časom na otázku, či by sa chcela stať generálnou tajomníčkou organizácie, jednoznačne odpovedala: „To sa určite nestane.“

Oveľa zaujímavejší pre ambicióznu političku by mohol byť druhý post - predsedníčka Európskej rady. Nahradila by bývalého belgického premiéra Hermana Van Rompuya.

Dôstojná európska prezidentka

„Nech by sa Merkelová dostala na ktorýkoľvek z týchto dvoch postov, rozhodne by to zvýšilo ich medzinárodnú vážnosť,“ píše britský Daily Telegraph. Obzvlášť by to platilo v prípade funkcie predsedníčky Európskej rady, o ktorej vážnosti sa viedli už v čase jej vzniku v roku 2009 búrlivé debaty.

„Merkelová by sa mohla stať prvou ozajstnou prezidentkou Európskej únie,“ dodáva denník. Sympatická líderka by tak dôstojne zavŕšila svoju beztak megaúspešnú politickú kariéru. Dcéra evanjelického pastora, ktorá vyrastala v bývalej Nemeckej demokratickej republike, sa pritom pôvodne chcela stať učiteľkou.

Nakoniec si vybrala štúdium fyziky a po získaní doktorského titulu pôsobila na akadémii vied. V politike sa začala angažovať až ako tridsaťšesťročná. Najskôr v rámci prodemokratického hnutia, dva mesiace pred pádom Berlínskeho múru sa však prezieravo pridala ku Kohlovým kresťanským demokratom.

Vďaka jeho sympatiám sa čoskoro stala spolkovou ministerkou rodiny, seniorov, žien a mládeže - neskôr životného prostredia - a rýchlo postupovala aj v straníckej hierarchii. Ako sme už spomínali, odstavením Kohla sa v roku 1999 dostala až na jej vrchol. Do úradu nemeckej kancelárky nastúpila 22. novembra 2005.

Medzitým sa stihla aj dvakrát vydať. S prvým manželom, študentskou láskou, po ktorej jej zostalo len priezvisko „a práčka“, ako žartuje, zostala päť rokov. Dnes žije s uznávaným vedcom, odborníkom na kvantový chemický výskum Joachimom Sauerom.

Nahradí ju aristokratka a matka siedmich detí?

Aj keď Merkelová ani jej stranícki kolegovia klebety o predčasnom odchode z vedenia krajiny nepotvrdili, v médiách sa objavilo už meno jej prípadnej možnej nástupkyne. Mala by sa ňou stať rodáčka z Bruselu Ursula von der Leyen, vôbec prvá ženská šéfka ministerstva obrany a tiež bývalá ministerka rodiny.

Sympatická 55-ročná matka siedmich detí, ktorej otec bol premiérom Dolného Saska a ktorá sa vydala za aristokrata, je za Merkelovej náhradníčku považovaná už dlhšie.

Aj preto, že v Nemecku je akýmsi symbolom ženy, ktorá dokázala skĺbiť politickú kariéru s výchovou detí. V čase pôsobenia na ministerstve rodiny spolu s kancelárkou boli najpopulárnejšie členky vlády.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní