Jennifer Lawrence vo filme Hry o život.

Skutočné Hry o život: V drsnej ruskej reality šou je povolené všetko!

Nová televízna reality šou je 9-mesačnou skúškou prežitia v sibírskej tajge s medveďmi a vlkmi v 40 °C pod nulou. Jej tvorca sa zjavne inšpiroval hollywoodskym trhákom Hry o život. Aj tu zvíťazia len tí najlepší a, aby prežili povolené je všetko, aj zabiť.

V rámci on-line projektu budú môcť diváci po celom svete sledovať 24 hodín denné 30 súťažiacich, ako sa snažia zostať nažive. Ako píše The Siberian Times, organizátori sa chvália, že „všetko je povolené“, vrátane „znásilnenia a vraždy“, ale účastníkov varujú: „Musíte pochopiť, že polícia si po vás príde a odvedie vás. Sme na území Ruska a platia tu zákony Ruskej federácie.“

Seriál Nezvestní je len slabý odvar

Súťažiaci budú mať povolené nože, ale žiadne zbrane. Pred súťažou absolvujú výcvik prežitia pod vedením ruských elitných bývalých agentov spravodajskej služby GRU.

Súťaž s názvom Game 2: Winter, čiže Hra 2: Zima je výmyslom novsibirskeho podnikateľa Jevgenija Pyatkovského, podľa ktorého odmietajú zodpovednosť v prípade, ak dôjde medzi účastníkmi k zabitiu či znásilneniu. „Nebudeme mať s tým nič spoločné.“ Účastníkom totiž bude všetko vysvetlené v zmluve, pod ktorú sa podpíšu a organizátorov tak zbavia viny.

Hry 2: Zima: Logo drsnej ruskej televízne šou, v ktorej pôjde o život.
Hry 2: Zima: Logo drsnej ruskej televízne šou, v ktorej pôjde o život.
Facebook

Hry 2: Zima: Logo drsnej ruskej televízne šou, v ktorej pôjde o život. Foto: Facebook

„Doteraz tu nebol žiadny reality televízny projekt s pobytom na vzduchu 24/7,“ pochválil sa Pyatkovsky svojím dielom. „Asi ste všetci sledovali televízny seriál Lost (Nezvestní), ale prežívanie v tropickej klíme sa značne líši od toho zostať nažive v sibírskej tajge – boreálnom lese – pri mínus 40 stupňoch Celzia.“

„Na mieste nebude žiadny televízny štáb: celá plocha bude posiata kamerami a každý účastník bude mať prenosnú kameru s dobíjacou batériu, ktorej životnosť je sedem hodín,“ opísal projekt Pyatkovsky.

Vstupenka do tajgy

Do súťaže sa budú môcť prihlásiť ľudia z celého sveta. Pyatkovsky sľubuje, že vysielanie bude simultánne prekladané do angličtiny, francúzštiny, nemčiny, španielčiny, čínštiny aj arabčiny. Cieľom je do súťaže vybrať 15 mužov a rovnaký počet žien.

Potenciálni kandidáti si môžu miesto v súťaži zabezpečiť zaplatením 10-miliónov rubľov, čo je v prepočte viac ako 155-tisíc eur, alebo budú vybratí na základe diváckeho on-line hlasovania. Otec projektu verí, že pritiahne bohatých ľudí, ktorí sa neboja riskovať a toto bude pre nich nová výzva.

Súťaž odštartuje 1. júla 2017. Účastníci sa budú mať na výber – buď sa spoja do tímov, alebo sa budú snažiť prežiť na vlastnú päsť. Cieľom je prežiť do 1. apríla.

Každý súťažiaci bude mať povolených viac než 100 kilogramov vybavenia. Jediné, čo je zakázané, sú zbrane, nože sú v poriadku. Každý týždeň budú môcť súťažiaci požiadať divákov, aby pre nich vydražili na internetovej stránke projektu nejakú položku, ktorá bude potom doručená.

Hunger Games.
Hunger Games.
profimedia.sk

Hry o život. Filmom sa zrejme inšpiroval aj ruský milionár. Foto: profimedia.sk

Zábavný a vzdelávací projekt

Doteraz sa do súťaže prihlásili profesionálni záchranári, ale aj ľudia bez špeciálneho tréningu, cestovatelia, podnikatelia, fotografi, klenotníci či psychológovia. Podmienkou je, aby boli duševne zdraví.

„Znie to divne, ale v tomto projekte bude jednoduchšie prežiť pre obyčajného človeka, ako pre profesionálneho záchranára. Bude treba konať intuitívne, nie podľa naučených pokynov,“ myslí si producent Nikolay Ginzburg.

Víťaz si odnesie 100 miliónov rubľov, čo je vyše 1,5-milióna eur. Ak vyhrajú viacerí, peniaze si rozdelia.

Súťažiaci čeliaci extrémne ťažkým podmienkam môže použiť tiesňové tlačilo so satelitným pripojením. Organizátori sľubujú, že súťažiaci v núdzi bude rýchlo zachránený a súťaž opustí. Medzi účastníkmi nebudú žiadny lekári. Ak niekto ochorie, bude zranený a neprejde prehliadkou, príde poňho vrtuľník a končí.

Na 900-hekátorvej ploche bude 2000 kamier a organizátori vybavujú povolenie pre súťažiacich na lov. Aj napriek bezpečnostným opatreniam varujú pred divokou zverou – medveďmi, vlkmi a škodlivým hmyzom. „Bude to veľmi zábavný a vzdelávací projekt,“ dodal Pyatkovsky.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].