Kráľovská pozorovateľňa v rakúskom Bergu

Sledujú nás z Bergu? Kráľovská pozorovateľňa neponúka len krásny výhľad na Bratislavu

Ak sa vyberiete na Devínsku kobylu, nájdete tam doslova zrúcaniny vojenského útvaru, ktorý bol za socializmu prísne strážený a hovorilo sa o ňom, že tam Rusi skladujú rakety s atómovými hlavicami. Hneď oproti cez Dunaj je však rakúsky Berg, dovidíte naň, a určite zbadáte aj vežu, ktorá sa týči na jeho vrchole.

Je to Königswarte, v preklade Kráľovská pozorovateľňa a má za sebou pekne dlhú históriu.

Na informačnej tabuli máte - aj po slovensky - napísané, že už za čias Habsburgovcov slúžila ako pozorovateľňa pre stratégov monarchie, že v trojuholníku medzi obcami Kittsee - Berg a Bratislava nechávali pochodovať svoje vojsko, že na tejto vyhliadkovej plošine stál v roku 1805 Napoleon I. a sledoval odtiaľto svoje vojská pred bitkou v Austerlitzi a že práve odtiaľto v roku 1848 sledovali cisár František I. s chorvátskym bánom Jelačičom ustupujúce uhorské dobrovoľnícke zbory…

Ale dozviete sa aj to, že od roku 1958 je tu vojenský objekt.

Na jednej strane Devínska Kobyla a ruské rakety, na druhej strane Američania s obrovskými odpočúvacími taniermi. Tak sa aspoň za socializmu v Bratislave o tomto záhadnom objekte hovorilo. Že nás najskôr z kopca v Bergu sledovali Habsburgovci a po nich Američania.

Tabuľa tvrdí, že si vojenský objekt mnohí mýlia s meteorologickou stanicou. Lenže pri meteorologickej stanici by vám nezoslabol signál na mobiloch, nevypadol by vám internet… Takže, ak chcete naozaj pokoj, vyberte sa do Bergu a vyštverajte sa na Kráľovskú pozorovateľňu, ktorá meria 22,7 metra a na jej vyhliadkovú plošinu vedie 120 schodov. Výhľad z nej je naozaj nádherný, Bratislavu vidíte ako na dlani.

A ak by ste sa nudili, môžete rozvíjať konšpiračné teórie, čo tie veľké biele taniere na vojenskom objekte sú. Kto nás vlastne pozoruje?


  • bub
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].