Jereve: Po francúzsky Sen. Tak sa volala jachta, na ktorej našli telo mŕtveho Slováka.

Slováka na lodi s kokaínom našli potápači náhodou

Ani mesiac po stroskotaní lode plnej drog nie je jasné, aká bola úloha mŕtveho Slováka na palube.

Asi 115 kíl kokaínu v dovezenom cestnom valci z Číny, ďalších 204 kilogramov rovnakej drogy ukrytej v jachte, ktorá priplávala z Ekvádoru. Austrálska polícia si medzinárodnú spoluprácu pri pátraní po pašerákoch nevie v poslednom čase vynachváliť. „Za posledných päť mesiacov sme skonfiškovali a znehodnotili vyše 2,3 tony rôznych narkotík.

Pre kriminálnikov, nech sú akokoľvek vynachádzaví, je to jasný odkaz, že nemajú šancu uniknúť nám,“ pochválil sa agentúre AAP zástupca Austrálskej federálnej polície David Sharpe. Trochu to preháňal, pretože jachtu, na ktorej sa aj s drogami minulý mesiac našlo mŕtve telo Slováka Milana Rindzáka, objavili len vďaka náhode. Telo bolo v pokročilom štádiu rozkladu, takže trvalo niekoľko dní, kým ho dokázali identifikovať.

Jachta Jareve Foto: Profimedia.sk

Za 92 miliónov

Pri sledovaní jachty, na ktorej pašeráci prevážali z Ekvádoru do Austrálie vyše 200 kíl kokaínu v hodnote okolo 92 miliónov eur, spolupracovali policajní agenti z deviatich krajín. Loď vyplávala 20. augusta, no začiatkom októbra niekde pri Cookových ostrovoch sa polícii stratila z dohľadu.

Nebyť dvoch potápačov, ktorí ju objavili na opustenom atole neďaleko ostrova Tonga v austrálskych vodách, možno by po nej pátrali dodnes. Mŕtve telo muža, ktoré na stroskotanej lodi našli, tamojšia polícia v spolupráci s austrálskou na základe pitvy a pasu identifi kovala ako Slováka - Humenčana Milana Rindzáka. Kam sa podel druhý člen posádky, keďže podľa agentov sa na jachte dlhej 13-metrov plavili dvaja muži, policajti netušili.

Bol Milan Rindzák do pašovania drog zapletený, alebo ho pašeráci len využili ako bieleho koňa, ktorý o ničom nemá ani potuchy? Zomrel na lodi alebo mimo nej? To boli otázky, ktoré si začali klásť vyšetrovatelia. Záhadou zostával druhý člen posádky, po ktorom sa zľahla zem.

V kilových balíčkoch: Tak bol uskladnený kokaín na lodi. Mal neporovnateľne vyššiu cenu než loď, na ktorej ho prevážali. Foto: Profimedia.sk

V dobrom stave

Plavidlo objavené v južnom Pacifiku síce na prvý pohľad vyzerá luxusne, no predseda komisie námorného jachtingu Miloš Kotlárik odhadol jeho vek minimálne na desať rokov. „Jachta určite nová nie je. Dvaja členovia posádky, ako sa dá odhadnúť z fotografie, však na jej obsluhu pokojne stačia. Nemuselo ich byť viac. Loď je vybavená veterným generátorom aj solárnym panelom, čiže si dokáže sama zabezpečiť dostatok elektriny,“ vysvetlil.

Podľa Kotlárika na fotografi i ani nevyzerá natoľko zničená, že by musela stroskotať. „Jej stav, dovolím si tvrdiť, nebol dôsled- kom stroskotania. Bez problémov sa na nej dalo prežiť. Navyše v okolí ostrova Tonga ešte nie sú pre jachtárov ťažké vody. Bežne tade vedú trasy športovej plavby. Bližšie k Austrálii to už začína byť oveľa náročnejšie. Je tam kopa koralových atolov, ktoré z vody veľmi nevidieť. Človek si musí dávať sakramentský pozor,“ pokračoval. Meno Rindzák Kotlárikovi nič nehovorí. „My jachtári sa navzájom poznáme, ale s takým menom v Humennom sme nikoho neevidovali.“

Rodina: Blízki Milana Rindzáka žijú v tejto bytovke. Odmietajú uveriť, že by Milan bol pašerák a už nežil. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Už štvrtá

Austrálska polícia je na informácie o prípade skúpa. Oveľa radšej pripája detaily o ďalších úspešných akciách. Jachta s mŕtvym Slovákom na palube bola už štvrtá, na ktorej za posledné dva roky objavili drogy.

Neďaleko Vanuatu skonfi škovali 400 kilogramov kokaínu na jachte, ktorá sa vydávala za pretekársku. Smerovala do Austrálie. „Zdá sa to veľa, ale na jachtách podobného typu sa dá ukryť ešte viac. Stačí mať dvojité dno, ktoré sa dá veľmi ľahko zamaskovať. Nedávno sa takto snažil ukryť drogy chorvátsky jachtár, no odhalili ho a uväznili,“ vraví Kotlárik.

Čerstvý prípad z konca novembra odhalil pašerácky náklad skrytý v 20-tonovom cestnom valci, ktorý do austrálskeho Sydney priplával z Číny. Kým drogy z lode so Slovákom na palube boli ukryté v trupe plavidla v kilových balíčkoch, zásielka z Číny sa skladala z 13 zlisovaných balíčkov. Okrem 115 kíl kokaínu a 235 kíl amfetamínu obsahovala aj 150-tisíc dolárov v hotovosti. Policajti hneď na mieste zatkli 34-ročného Kanaďana a o rok mladšieho Američana, ktorí náklad sprevádzali. Obom hrozí doživotie.

Utiekol pred basou?

Celé Humenné diskutuje o tom, či mŕtvy z lode plnej kokaínu je skutočne ich rodák Milan Rindzák. V Humennom ho už poriadne dlho nevideli, neozýva sa ani svojim známym. No jeho rodina tvrdí, že je nažive a rozhodne to nemôže byť on. Aj keď na Milana momentálne všetci spomínajú v dobrom, až taký bezproblémový chalan to nebol. Bol naňho vydaný európsky zatykač, pretože nenastúpil do výkonu väzby. Problémy so zákonom mal prvý raz podľa Humenčanov pred siedmimi rokmi, keď spôsobil dopravnú nehodu. „Boli tam aj nejakí zranení a dostal zákaz činnosti na desať rokov. No už vtedy sa v Humennom málokedy zdržiaval,“ tvrdí jeho bývalý kamarát.

Údajne jazdil na aute aj napriek zákazu, čo mu vynieslo rok tvrdej basy. „Do nej nikdy nenastúpil a ušiel za hranice,“ vysvetľuje ďalej Rindzákov dobrý známy. Kde a čo v zahraničí robí, nevedel, no rozhodne vraj nebol v Austrálii. Na Slovensku mal údajne aj nejaké dlhy. Pod jeho menom v Sociálnej poisťovni svieti dlh vo výške 394 eur, splatný koncom tohto roka.

Jeho mama a otec nežijú spolu, no sú presvedčení, že nie je mŕtvy. Pred troma rokmi totiž stratil doklady a na Slovensko sa vrátil, aby si dal vystaviť nové. Preto si myslia, že jeho stratenými dokladmi sa preukazoval niekto iný a mŕtvy je úplne iný človek. Rodina vraj vie, kde sa zdržuje, no rozhodne to prezradiť nechce. Informácie o jeho smrti kategoricky odmietajú, ako aj obvinenia, že Milan je priekupník s drogami. „Ten mŕtvy rozhodne nie je môj syn,“ tvrdí Milanova matka. (vj)


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní