Slovenka Vráblová: Na Filipínach sa čudujú, prečo ešte nie som vydatá

Filipínsky areál vodných športov láka pravidelne aj slovenských majstrov sveta.

Filipínska provincia Camarines Sur bol dlho zabudnutý raj. Turisti tam začali prúdiť až keď tam pred pár rokmi francúzsky televízny štáb natáčal reality šou Survivor. Slovenskí majstri sveta vo vodných športoch Zuzana Vráblová a Miroslav Hríbik sa tam cítili doma oveľa skôr.

Aj vďaka hodinám tréningových jázd v tamojšom areáli vodných športov sa dokázali prepracovať až na vrchol. Košičan Hríbik sa po titule v akrobatickej jazde vo vodnom lyžovaní stal vlani v Nórsku svetovým šampiónom aj vo wakeboardingu v kategórii masters, Piešťanka Zuzana Vráblová je zasa štvornásobnou majsterkou sveta vo wakeskate.

Druhý domov

„Je to môj druhý domov. Mám to tam rada. Bola som tam ešte v decembri. Domov som šla až tesne pred Vianocami. Sviatky bez rodičov si nedokážem predstaviť," vraví 26-ročná Vráblová, vďaka Redbullu prvá naša profesionálka v tomto športe.

V CamSur Watersport Complex, ktorý používa skratku CWX, jazdila po prvý raz už pred šiestimi rokmi. „Zlákala ma tam partia z bratislavských Zlatých pieskov. Zaregistrovali sme na sociálnych sieťach, že tam chodia dobrí jazdci. Teraz tam jazdievam s mojim priateľom, Američanom Andrewom Pasturom. Tamojší ľudia sa čudujú, ako je možné, že nie sme po dvoch rokoch zobratí," smeje sa Zuzka, ktorú v tomto roku čakajú obľúbená wakeskate tour v USA a v novembri majstrovstvá sveta v Mexiku.

„Bol som tam už asi päť ráz. Naga City nie je veľké mesto, no tamojší rezort asi najlepší na svete. Jeden dobrý je aj v Bangkoku, no cenovo sa to nedá porovnať. Na Filipínach môžem jazdiť za 80 eur dva týždne. Dobré je, že tam ešte nie je toľko Rusov v okolí. V Thajsku už sú," prezrádza 32-ročný Hríbik, jazdiaci na wakeboarde.

Na vysvetlenie, pri jazde na wakeboarde má pretekár nohy pevne priviazané o dosku. „Na wakeskate voľné, preto sa u nás viac padá," vysvetľuje Zuzana. Jazdí sa buď za člnom alebo vlekom. Filipínci využívajú vlek.

„Skvelé je, že sa tam jazdí na dvojúrovňovej hladine. Na takej sa v Amerike konajú súťaže profesionálov. Už ma tam všetci poznajú. Oficiálne sa začína jazdiť o ôsmej ráno, no mne dovolili už od šiestej. To som si fakt užila, " tvrdí Zuzana.

V Pili zažila aj tajfún, no neodradilo ju to. „Jediné, čo sa od nás chcelo, keď sa blížil, aby sme zostali na chatke. Nemohli sme nikde ísť. Tak sme si kúpili lacné dévedéčko s nejakým filmom, ale dopozerali sme to s Andrewom len do polovice. Potom začalo skákať," usmieva sa.

Pristávanie na tri razy

Hríbik má za sebou dramatickejšie zážitky. „V Naga City, kam som letel vnútroštátnou linkou z hlavného mesta Manila, sme pristávali na tri razy. Prvé dve pristátia pilotovi nevyšli. Problém sme mali aj s kamarátom, ktorý sa poškrabal o vlek, zapálilo sa mu to a hrozila otrava krvi. Tamojší lekári mu chceli odrezať ruku, tak sme sa mu všetci poskladali a poslali ho urýchlene domov, aby si to ošetril tam. Filipínci sú fajn ľudia. Kým sa k nim správate dobre. Ak ste k nim protivný, nabehnú päťdesiati a máte problém."

Tamojší rezort hostil pred ôsmimi rokmi aj majstrovstvá sveta vo wakeboardingu. Štartuje tu už pravidelne aj čoraz populárnejší triatlon. CWC komplex sa rozprestiera priamo pod kedysi činnou sopkou Mt. Isarog. Umelé jazero ležiace na ploche piatich hektárov patrí 27-ročnému guvernérovi tamojšej provincie Miguelovi Luizovi Villafuertemu, najmladšiemu vo svojej funkcii v celej krajine.

Veľký fanúšik vodných športov pokračuje v rodinnej tradícii. Vodné športy miloval aj jeho otec. Z CWC sa pokúsil vybudovať najlepší komplex na celom svete. „S vysokými pylónmi, lebo čím sú vyššie, tým jazdci vyššie skáču," povedal pred tromi rokmi webu inquirer.net.

Aj sopka Mt. Isarog, ktorá dosahuje 2000 nadmorských metrov, bola kedysi činná. Dnes našťastie mlčí. „Dá sa na ňu vyliezť. Jasné, že som to skúsil," vraví Hríbik. Na Filipínach sa ocitol aj krátko potom ako najaktívnejšia sopka Mayon v juhovýchodnej časti ostrova Luzon chrlila popol a lávu.

Domovy vtedy muselo opustiť 12-tisíc ľudí. „Našťastie to bolo ďaleko od nás. Aj odtiaľ však bolo vidieť, ako stále dymí. Nezabudnem ani na to, ako som sa potápal s päťnásťmetrovým žralokom. Živí sa vraj len planktónom, ale aj tak to bol veľký adrenalín. Ja som zvyknutý na kaprov," pokračuje Hríbik, ktorý nezabudne ani na jedinečné menu v McDonalde.

„Doniesli mi párok s ryžou," smeje sa.

Aha, špicatý nos

Vráblovú v gastronómii zasa prekvapila zemiaková zmrzlina. Zo špeciálneho druhu hľúz. "Vyrába sa z rastliny zvanej ube. Má jedinečnú sladkú chuť, no najmä nečakanú fialovú farbu. Vyrábajú z nej aj pečivo. To som nikde inde nevidela? Tie fialové žemle boli skutočne rarita. V každom obchode mali normálne a takéto farebné," vraví Vráblová.

Ako Slovenka a beloška bola v Pili atrakciou sama. „Chodila sa s nami fotiť tamojšie deti. Fascinoval ich môj špicatý nos. Pointed nose, pointed nose - vykrikovali a už sa hrnuli robiť si so mnou selfie. Jazdili tu Fíni, Švajčiari, Taliani, Američania. A z tamojšieho školského strediska sa chodili na nás pozerať celé autobusy," opisuje Zuzana.

Vo chvíľach voľna okúsila s priateľom, ktorý sa rovnako venuje vodným športom, aj adrenalínové zlaňovanie vodopádov. Pri jazere Buhi. Preslávili ho aj malé rybky, ktorým domáci hovoria sinarapan. Vedci ich poznajú pod latinským názvom Mistichthys Luzonensis, Poliaci ju nazvali babka filipinska.

Sú to vraj najmenšie komerčne lovené ryby na svete. Dospievajú pri dĺžke jeden centimeter a za celý svoj život narastú ešte maximálne štyri milimetre. Hlavne v marci a v apríli je vraj jazero vďaka nim jedinečné.

Keďže si na hladine kladú vajíčka. Vyprážajú sa na oleji a jedia so zeleninou. Prípadne sušia a posielajú na export. Mimochodom, aj najmenšia ryba na svete pochádza z Filipín. Má veľkosť rovný centimeter.