Slovinci sa odhodlali na kontroverzný krok. Sme ďalší na rade?

Úplná rovnosť medzi heterosexuálnymi a homosexuálnymi pármi. To sa snažia dosiahnuť aktivisti v Slovinsku. Prvý veľký krok k tomuto cieľu už majú úspešne za sebou.

Na takmer celom svete si ľudia mýlia Slovinsko so Slovenskom. Niet sa čo čudovať, cudzincom ľahko unikne rozdiel v názve v jednom jedinom písmenku. Sú to však krajiny, ktoré majú od seba ďalej, ako by ktokoľvek čakal.

Aj LGBTI ľudia chcú mať v prvom rade rovnakú šancu ako všetci ostatní udržať si zdravie, ísť si za šťastím, zarobiť si na živobytie, byť v bezpečí vo svojej krajine a starať sa o tých, ktorých milujú, hovorí výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko. Foto: SITA

Najnovšie prešiel vládou významný zákon.

Rovnosť pre všetkých

Homosexuáli môžu uzatvárať oficiálne registrované partnerstvá, čiže manželstvá. Už nemusia „emigrovať“ do iných krajín, kde je tento úkon povolený. V štátoch, kde potom časom inštitúcie povolili aj adopcie detí, bol práve to prvý krok k úplnému zákonnému vyrovnania práv skupín LGBTI. “Sme veľmi šťastní a hrdí, že môžeme poria­dať prvé svadby rov­na­kého pohla­via. Veríme, že povo­le­nie takýchto zväz­kov je dôle­ži­tým kro­kom k spo­loč­nosti, kde majú ľudia rov­naké práva,” pove­dala Kse­nia Klamp­fer, vedúca sobáš­neho odde­le­nia v meste Mari­bor pre portál pinknews.co.uk.

Foto: Matej Kalina

Hneď na druhý deň po tom, čo poslanci zákon schválili, vyšli do ulíc ľudia, ktorí oslavovali demokratické a pomerne liberálne rozhodnutie vlády. V časoch, keď v Ameriku vedie človek, ktorý vyháňa prisťahovalcov a doslova brojí proti homosexuálom, mnoho aktivistov chváli rozhodnutie Slovinska. V roku 2015 bolo aj u nás neslávne známe Referendum o rodine, ktorého sa však zúčastnilo len niečo vyše 21% právoplatných voličov, a tak nebolo platné.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].