Pred režimom diktátora Kim Čong-una musela 21-ročná Yeonmi Park ujsť cez púšť.

Smrť pre hollywoodske filmy: Táto žena unikla z pazúrov Kim Čong-una

Mladá utečenka zo Severnej Kórey prehovorila o režime Kim Čong-una. Matku je kamarátky nechal popraviť za to, že pozerali filmy zo západu.

Má 21 rokov a o pokojnom živote môže iba snívať. Severnú Kóreu považuje za najtemnejšie miesto na svete, kde je zakázaný internet, piesne, knihy, filmy, medzinárodné telefónne hovory i vyjadrenie vlastného názoru. Obyvatelia žijú v neustálom strachu z brutálnych následkov akýchkoľvek svojich činov.

„Nikto si nezaslúži byť utláčaný len preto, že sa niekde narodí,“ vyhlasuje Yeonmi Park, ktorej sa z krajiny diktátora Kim Čong-una podarilo utiecť. Prežila si v nej však svoje.

Už ako štvorročnú ju učili základnú zásadu – nikdy nevyslovovať svoje myšlienky nahlas. Keď mala deväť rokov, matku jej kamarátky nechali verejne popraviť? Dôvod? Pozerali zakázané filmy z hollywoodskej produkcie. Neskôr sa musela dívať na to, ako jej vlastnú matku znásilňujú – rozhodla sa totiž obetovať, aby ponižujúci osud nepostihol jej dcéru.

Čítajte viac:

Kim Čong-un prehýril za rok 718 miliónov dolárov, jeho ľud zatiaľ hladoval

Pohreb bez sĺz

Aj cesta mladej ženy na slobodu bola traumatizujúca. Musela s rodinou ujsť cez púšť Gobi bez záruky, že to vôbec prežijú – iba s malým kompasom, ktorý sa neskôr rozbil, takže sa riadili polohu hviezd. „Boli sme pripravení pozabíjať sa, ak by našu rodinu na úteku chytili a poslali naspäť do Severnej Kórey,“ popísala svoje útrapy.

Na ceste za slobodou dievčaťu zomrel otec a o tretej ráno ho musela pochovať holými rukami. „Nemohla som ani plakať, tak veľmi som sa bála, že nás niekto začuje a deportuje naspäť,“ šokuje Yeonmi.

O svoj príbeh sa mladá Severokórejčanka rozhodla podeliť na Svetovom summite mladých v Dubline. „Musíme sa zamerať menej na režim ako taký a viac na ľudí, na ktorých sa zabúda,“ pripomenula rovesníkom.

Čítajte viac:

Tajomstvo Kim Čong-una: Diktátora zmenili na šialenca pokusy o atentáty na otca

Kimov režim

  • Kim Čong-un vystriedal v roku 2011 na čele krajiny svojho otca Kim Čong-ila, ktorý jej vládol 17 rokov
  • každá oblasť každodenného života je prísne kontrolovaná, počnúc tým, čo možno povedať nahlas a výber povolania, až po štýl obliekania a strih vlasov
  • za porušenie pravidiel sú kruté tresty, vrátane mučenia a verejných popráv
  • vyše 100 tisíc ľudí, vrátane detí, trpí v táboroch pre politických väzňov a v iných väzenských zariadeniach
  • Severná Kórea sa zmieta v potravinovej kríze, úmrtnosť ľudí na podvýživu je vysoká (Zdroj: Amnesty International)

Čítajte viac:


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní