Kamošky: Kráľovná Alžbeta II. a Margaret Rhodesová. Sesternice spolu prežili najkrajšie roky života.

Smrť v kráľovskej rodine: Alžbeta II. trúchli

Alžbeta II. prišla o najlepšiu kamarátku. Zomrela jej sesternica, bývalá členka tajnej služby. Ich priateľstvo trvalo vyše osemdesiat rokov.

Stou svojou šatkou, trvalou a neforemnými topánkami bola v úplnom protiklade s moderným svetom, kde je hviezdou každý, kto sa dokáže presadiť v televízii a na sociálnych sieťach. Tak spomína na Margaret Rhodesovú, sesternicu a najlepšiu priateľku anglickej kráľovnej Alžbety II., Daily Mail. Vzhľadom na zameranie denníka je to vzácne prirovnanie, keďže práve rýchlokvasené celebrity sú jeho hlavným predajným artiklom. Margaret Rhodesová zomrela pred necelými dvoma týždňami. Hádam to nebude znieť necitlivo, keď povieme, že jej smrť nebola nič šokujúce.

Margaret Rhodesová: „Bola priama a čestná. Možno až priveľmi priama a priveľmi čestná pre veľa citlivých duší, čo obývali kráľovské paláce,“ napísal o nej korešpondent BBC.
Margaret Rhodesová: „Bola priama a čestná. Možno až priveľmi priama a priveľmi čestná pre veľa citlivých duší, čo obývali kráľovské paláce,“ napísal o nej korešpondent BBC.
Foto: profimedia.sk

Margaret Rhodesová: „Bola priama a čestná. Možno až priveľmi priama a priveľmi čestná pre veľa citlivých duší, čo obývali kráľovské paláce,“ napísal o nej korešpondent BBC. Foto: Profimedia

Stará pani mala 91 rokov a za sebou život, ktorý by vydal na knihu. Vlastne, tú knihu o ňom pred pár rokmi napísala. A hoci ju pôvodne odmietli viaceré vydavateľstvá, nakoniec - ako to už v rozprávkach býva - sa stala až neuveriteľným bestsellerom. Davy ju dychtivo hltali a predalo sa jej viac ako dva milióny kusov. Ale o tom neskôr. Alžbetu II. smrť blízkej priateľky a spriaznenej duše, ktorá skonala po krátkej chorobe v pokoji a tíško vo vlastnej posteli, nesmierne zdrvila. Nečudo, veď bok po boku prežili značnú časť života a hlavne tú, na ktorú sa v starobe spomína najradšej a s najväčšou nostalgiou. Nuž, kto teda vlastne bola Margaret Rhodesová?

Excelentná lovkyňa

Narodila sa začatkom júna 1925 v Londýne. Jej mama nebola nik menej dôležitý ako staršia sestra kráľovnej Alžbety, neskôr známej ako kráľovná matka. Margaretin otec bol diplomatom na ruskom cárskom dvore a jeden z jeho príbuzných, princ Felix Jusupov, sa podieľal na vražde šialeného ruského vizionára Rasputina. Lord Elphinstone, čo je Margaretino dievčenské meno, bol vášnivý lovec, ktorý počas jednej obzvlášť vydarenej sezóny odstrelil trinásť tigrov, tri leopardy, tridsaťdeväť byvolov, dvadsaťjeden nosorožcov, desať bizónov a tri pytóny.

Spisovateľ: Denys Rhodes písal trilery.
Spisovateľ: Denys Rhodes písal trilery.
Foto: profimedia.sk

Spisovateľ: Denys Rhodes písal trilery. Foto: Profimedia

Skrátka, chlapík, ktorého by ochrancovia zvierat dnes zaručene zlynčovali. Excelentná lovkyňa bola aj Margaret. Skvelá muška jej vydržala až do vysokého veku. Keď mala šesťdesiatštyri, zastrelila vraj v Afrike jedinou ranou dve gazely. Od Alžbety, budúcej kráľovnej, vtedy ešte bez čísla dva, bola Margaret staršia o desať mesiacov. Dievčatá sa stýkali často, najmä cez prázdniny, a napriek škrobenej kráľovskej etikete si užili pomerne dosť zábavy.

„Liezli sme po stromoch a padali z nich, hrali sme sa na kone, tuším cirkusové, alebo poníky, už presne neviem - a súperili, ktorá zje na pikniku viac tenkých krajcov hnedého chleba so zlatým sirupom. Ja, keďže som mala o desať mesiacov viac, som vyhrala - zjedla som ich dvanásť,“ pochválila sa Margaret v spomínanej autobiografii Posledná poklona. Keď sa začala II. svetová vojna, dievčatá mali štrnásť a Alžbeta už bola dcérou kráľa. Juraj VI., známy aj ako koktavý kráľ, sa ním stal trošku neplánovane po tom, čo jeho starší brat Eduard VIII. abdikoval pre lásku k rozvedenej žene.

Skvelé časy: Zľava Margaret Rhodesová, Alžbeta a jej mladšia sestra Margaret. Trávili spolu každé prázdniny.
Skvelé časy: Zľava Margaret Rhodesová, Alžbeta a jej mladšia sestra Margaret. Trávili spolu každé prázdniny.
Foto: DAILY MAIL

Skvelé časy: Zľava Margaret Rhodesová, Alžbeta a jej mladšia sestra Margaret. Trávili spolu každé prázdniny. Foto: DAILY MAIL

Kráľovská noc vonku

Vojnu prežili sesternice spolu - vo Westminsterskom zámku a Windsore. „No náš vtedajší život mal ďaleko od kráľovského luxusu. Vo vani sme mali vodu sotva na tri palce, kráľ prikázal, aby sa do nej nakreslila čierna čiara, a prísne kontroloval, aby ju hladina neprekročila,“ píše Margaret v životopise. Obranu nenechávali len na bodygardoch. „Spomínam si, ako kráľovná trénovala streľbu z revolvera na potkanoch, ktoré utekali zo zbombardovaného paláca. A strýko Bertie (teda Juraj VI. - pozn. red.) spával s pištoľou pod vankúšom.“

Ani Margaret nebola v čase vojny neužitočná. Vzrušenia zažila viac než dosť. Keď absolovovala kurz pre sekretárky, nastúpila na veliteľstvo britskej tajnej služby MI6. „Stala som sa malým kolieskom vo svete špionáže. Pre vnímavé osemnásťročné dievča to bolo nesmierne vzrušujúce a tajomné. Každý deň som podávala správy v kancelárii neďaleko stanice metra St. James prezlečená za pracovníčku pasovej kontroly.“ Jednou z jej denných úloh bolo „prečítať každučkú správu, ktorú poslali naši špióni z celého sveta. Bolo to fascinujúce, ale aj mrazivé,“ vravela Margaret.

S kráľovnou matkou: Margaret bola jej spoločníčkou až do jej smrti.
S kráľovnou matkou: Margaret bola jej spoločníčkou až do jej smrti.
Foto: profimedia.sk

S kráľovnou matkou: Margaret bola jej spoločníčkou až do jej smrti. Foto: Profimedia

A ešte na čosi spomínala s nesmiernou nostalgiou. Na to, ako im kráľ dovolil, aby sa s Alžbetou a jej sestrou Margaret zúčastnili na oslavách konca vojny zamiešané v dave medzi obyčajnými ľuďmi. „Stáli sme tam s Alžbetou a pozerali na našich rodičov na balkóne paláca. Bolo to úchvatné! Bolo to ako Popoluška naopak,“ nadchýnala sa Margaret o šesťdesiat rokov v životopise. Mimochodom, táto pasáž z knihy sa stala v roku 2015 predlohou filmu Kráľovská noc vonku.

Zatknutá v Bhutáne: V roku 1947 sa Alžbeta vydala za princa Filipa a Margaret bola pri tom ako prvá družička. O tri roky si to nerozlučné priateľky zopakovali v opačnom garde. Margaret sa vydala za atraktívneho mladíka Denysa Rhodesa, ktorý sa živil písaním trilerov. Mali spolu štyri deti, no, paradoxne, len jediné vnúča. Obaja boli vášniví cestovatelia, ktorí sa vydávali aj do nehostinných krajín. Raz ich dokonca zatkli v Bhutáne - spolu s americkou herečkou Shirley MacLainovou.

Garde House: Dom blízko Windsoru jej venovala kráľovná po smrti manžela.
Garde House: Dom blízko Windsoru jej venovala kráľovná po smrti manžela.
Foto: profimedia.sk

Garde House: Dom blízko Windsoru jej venovala kráľovná po smrti manžela. Foto: Profimedia

Keď Rhodes už ako starý muž bojoval s rakovinou, kráľovná Alžbeta II. ponúkla svojej sesternici bývanie vo Windsor Great Parku. Po manželovej smrti sa Margaret stala najbližšou osobou kráľovnej matky. Stála pri nej aj v posledných chvíľach v roku 2002. V knihe spomína aj na to. Najmä na okamih, keď bola úmrtie kráľovnej matky oznámiť na windsorskom registračnom úrade. „Keď sme prešli všetkými formalitami s dôveryhodne vyzerajúcou paňou, spýtala sa ma na zamestnanie manžela mŕtvej. Po chvíľke zaváhania som odpovedala - kráľ. Myslím si, že kráľovná Alžbeta by sa na tom veľmi zabávala.“

Priama a čestná - možno až príliš: Aj keď to kráľovná Alžbeta musela očakávať, smutnú novinu sa jej obávali oznámiť. Nielen posledné roky totiž bola v Garden House u Margaret pečená-varená. Stretávali sa takmer denne, staré dámy klebetili o všetkých a o všetkom, Margaret totiž vraj kašlala na diskrétnosť. Z miestnosti, kde popíjali čaj, sa často ozýval smiech. Napokon, o Margaret kolovalo, že je nesmierne zábavná a jej humor bol presne taký, akému vravíme anglický.

Slávna je historka, ako sa jej pýtali, či je vzrušená, že sa princovi Williamovi narodil syn George. „Nie veľmi. Veď každému sa rodia deti, tak prečo by ma to malo nejako veľmi vzrušovať,“ odpovedala. Korešpondent BBC Peter Hunt, ktorý sa špecializoval na novinky z paláca, o Margaret Rhodesovej v nekrológu povedal: „Bola priama a čestná. Možno až priveľmi priama a priveľmi čestná pre veľa citlivých duší, ktoré sídlili v kráľovských palácoch.“


VIDEO Plus 7 Dní