Smrtiaca zábava: Padlo rozhodnutie o najvyššom tobogane sveta, popravil chlapca

V roku 2014 bol sprístupnený tobogan vyšší ako Niagarské vodopády. Fanúšikovia vodných atrakcií sa na ňom mohli spustiť rýchlosťou okolo sto kilometrov za hodinu, dokým v auguste tohto roka nepopravil malého chlapca.

Tobogan Verrückt je súčasťou zábavného parku Schlitterbahn Waterparks and Resorts v americkom meste Kansas City. Smrtiacu atrakciu sprístupnili v júli 2014 po viacnásobnom odklade. V auguste sa na ňom zabil len 10-ročný chlapec – Caleb Thomas Schwab, syn miestneho politika. Vyzerá to tak, že tobogan to má za pár. Podľa The Telegraph ho po prešetrení smrti chlapca strhnú.

Tobogán bol s výškou 51,28 metrov zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov ako najvyšší tobogan na svete. Názov Verrückt znamená v nemčine šialený.

Verrückt: Najvyššia a najrýchlejšia šmýkačka na svete. Zomrel na nej 10-ročný chlapec. Súd rozhodol, že tobagan bude vyradený z prevádzky.
Verrückt: Najvyššia a najrýchlejšia šmýkačka na svete. Zomrel na nej 10-ročný chlapec. Súd rozhodol, že tobagan bude vyradený z prevádzky.
TASR

Verrückt: Najvyššia a najrýchlejšia šmýkačka na svete. Zomrel na nej 10-ročný chlapec. Foto: TASR

Odtrhlo mu hlavu

„Súhlasili sme so súdom, že Verrückt bude vyradený z prevádzky a natrvalo uzavretý. Podľa názoru je to jediný správny postup po tejto tragédii,“ vyhlásil vodný park. Podľa aquaparku, k zničujúcemu incidentu podobné druhu nedošlo nikdy predtým počas ich 50-ročnej histórie a naďalej chcú spolupracovať s vyšetrovacím tímom a byť nápomocní pozostalým.

Caleb bol jedným z troch pasažierov pripútaných k raftu, v ktorom návštevníci absolvovali takmer kolmý zjazd, po ktorom nasledovalo vyšvyhnutie do výšky štvorpodlažného domu. Podľa propagačných materiálov boli pritom dosahované rýchlosti okolo 100 kilometrov za hodinu a jazda mala trvať asi 11 sekúnd.

Podľa svedkov sa chlapcovi oddelila hlava od tela potom, čo vyletel zo špeciálneho raftu a narazil do bezpečnostnej siete. Zvyšný dvaja pasažieri sa zranili len ľahko.

Nebezpečný adrenalín

Zábavné parky lákajú návštevníkov na adrenalínové atrakcie. Nehody sa, žiaľ, stávajú aj tam, kde sa človek prišiel len zabaviť.

V roku 2013 prišli o život dve sestry vo veku 12 a 14 rokov v meste Rosario v strednej Argentíne. Odtrhla sa s nimi kabínka ruského kolesa. Padli do zástupu ľudí, ktorí čakali na svoju jazdu v kolese.

Hororový incident sa stal minulý mesiac v indickom meste Baraut. Mladé dievča (16) si chcelo spraviť selfie pred ruským kolesom, ktoré jej zachytilo vlasy a brutálne oskalpovalo.

V prvotnom šoku ani nevedela, že má hlavu obnaženú až na mäso.
V prvotnom šoku ani nevedela, že má hlavu obnaženú až na mäso.
YouTube

V prvotnom šoku ani nevedela, že má hlavu obnaženú až na mäso. Foto: YouTube

V júni sa v škótskom zábavnom parku Motherwelle zrútila horská dráha s pasažiermi meno Tsunami z výšky deviatich metrov na detský kolotoč. Najmenej sedem ľudí sa zranilo.

Horská dráha v zábavnom parku v škótskom Motherwell: Zrútila sa na detský kolotoč, najmenej 7 ľudí sa zranilo.
Horská dráha v zábavnom parku v škótskom Motherwell: Zrútila sa na detský kolotoč, najmenej 7 ľudí sa zranilo.
TASR

Horská dráha v zábavnom parku v škótskom Motherwell: Zrútila sa na detský kolotoč, najmenej 7 ľudí sa zranilo. Foto: TASR

V lete 2013 v zábavnom parku Six Flags v texaskom Arlingtone vypadla žena z horskej dráhy. Nebolo jej pomoci. Podľa očitej svedkyne sa jej pri jazde vozňa strmhlav dolu otvorila kovová bezpečnostná zábrana.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].