Za Snowdenom by mal prísť otec.

Snowden žije stále v utajení, stráži ho ozbrojená ochranka

Američana Edwarda Snowdena stráži súkromná ozbrojená ochranka. Miesto jeho pobytu je neznáme a po Rusku cestuje inkognito.

Američan Edward Snowden, ktorého v Spojených štátoch stíhajú za špionáž a vyzradenie utajovaných informácií, žije v ruskom azyle na tajnom mieste pod ozbrojenou ochranou. Pre ruskú televíziu to povedal jeho advokát Anatolij Kučerena.

Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb však po Rusku inkognito cestuje a očakáva návštevu príbuzných z USA.

Zatiaľ Snowdenov pobyt neprezradia

„Nikomu nepovieme, kde žije,“ vyhlásil Kučerena v rozhovore pre televíziu RT. „Jeho život v utajení je vzhľadom na vysokú mieru rizika pochopiteľný. Odtajniť miesto Snowdenovho pobytu zatiaľ nie je možné,“ dodal.

Snowden dostal začiatku augusta v Rusku ročný azyl po viac ako mesačnom pobyte v tranzitnom priestore medzinárodného moskovského letiska.

Tam sa dostal po prílete z Hongkongu, kde vyzradil informácie o americkom tajnom programe na sledovanie internetovej komunikácie a telefonických hovorov. Spojené štáty opakovane a neúspešne žiadajú Moskvu o jeho vydanie.

Snowden dostane návštevu z USA

Snowden má podľa Kučerenu ozbrojenú ochranku, o jeho osobnú bezpečnosť sa starajú pracovníci súkromnej bezpečnostnej služby. Voľne sa po Rusku pohybuje, nikto ho zatiaľ pri jeho cestách po krajine nepoznal. Snowdena majú čoskoro navštíviť rodičia a starí rodičia.

Kučerena potvrdil, že Američan má ešte nejaké ďalšie tajomstvá, ktoré doteraz nezverejnil. „Nepochybne ich má, veď pomerne dlho pracoval pre Ústrednú spravodajskú službu (CIA). Je to schopný profesionál,“ konštatoval advokát.

Ruský prezident Vladimir Putin súhlasil s poskytnutím azylu pre Snowdena s podmienkou, že skončí s „protiamerickou činnosťou“ a nebude publikovať ďalšie informácie poškodzujúce USA.

V médiách sa odvtedy niektoré utajované informácie objavili, podľa ľudí zo Snowdenovho okolia ich však Američan odovzdal novinárom ešte pred získaním ruského azylu.


VIDEO Plus 7 Dní