Ruapehu, alias Hora osudu: Obľúbené turistické a lyžiarske miesto na Novom Zélande vyhľadávajú aj fanúšikovia filmovej trilógie Pán prsteňov.

Sopka z Pána prsteňov sa prebúdza k životu

Novozélandská sopka, na ktorej sa natáčala známa Tolkienova trilógia Pán prsteňov, hrozí erupciou.

Milovníci Tolkienovej trilógie Pán prsteňov a jej filmového spracovania si budú musieť načas odpustiť výlety na Horu osudu. Sopka Ruapehu, ktorú si spolu so susednou horou Ngauruhoe vybral režisér Peter Jackson na zobrazenie Sauronovho sídla v Mordore, sa prebúdza. Novozélandské úrady vydali varovanie, aby sa v okolí tamojšieho najväčšieho vulkánu nezdržiavali nielen Tolkienovi nadšenci, ale ani lyžiari a horolezci.

„Súčasný stav nie je udržateľný, Ruapehu je natoľko aktívna, že teploty vnútri skáču hore-dolu a tlak narastá,“ vyhlásil vulkanológ Harry Keys pre Rádio Nový Zéland. K výbuchu môže dôjsť v blízkom čase. „Nevieme presne povedať, či pôjde o menšiu udalosť, aká nastala v júli 2009, alebo dôjde k veľkému výbuchu, akého sme boli svedkom v septembri 2007,“ dodal.

Prsteň moci a Frodo: Hobit ho musel zničiť na jedinom mieste, v Hore osudu. Foto: Profimedia.sk

Sauronov vulkán

Ruapehu znamená v preklade z maorčiny hlučná diera. Obľúbené miesto turistov leží asi štyridsať kilometrov juhozápadne od jazera Taupo v Národnom parku Tongariro. Fascinujúci vulkán vyhľadávajú v posledných rokoch najmä filmoví fanúšikovia, ktorí si s úžasom vychutnávajú pohľad na Horu osudu.

Znalci Tolkienovej problematiky vedia, že práve kvôli nej sa Pán tmy Sauron usadil v Mordore. Silu vulkánu totiž dokázal dokonale ovládať a využíval ju na svoje čary i pri kovaní, ktorého výsledkom bol aj Jeden prsteň. Najmocnejší zo všetkých prsteňov, ktorý bolo možné zničiť jedine tam, kde bol ukutý - v Hore osudu. Strastiplnú cestu do Mordoru absolvovala dvojica hobitov Frodo a jeho priateľ Sam, aby Jeden prsteň hodili do Puklín osudu. Po jeho zničení Sauronovho ducha rozvial vietor a výbuch Hory osudu ničili všetko navôkol.

Vo filmoch Petra Jacksona predstavuje Horu osudu novozélandská sopka Ngauruhoe. Tú však bolo možné snímať iba z diaľky, keďže je posvätným miestom Maurov. Viaceré scény priamo z Hory osudu, známej aj ako Orodruin, sa preto natáčali na sopke Ruapehu, ktorá je, podobne ako tá filmová, aktívna. Jej činnosť však namiesto temného Saurona mapujú skúsení vulkanológovia.

Chrlila už v minulosti

Ruapehu vysoká 2 797 metrov sa skladá prevažne z andezitu. Veľké erupcie zaznamenané historikmi sa objavovali v päťdesiatročných intervaloch - v roku 1895, 1945 a v rokoch 1995 - 1996, keď museli okamžite ukončiť lyžiarsku sezónu. Výbuch narušil leteckú dopravu. Čierny piesok a popol pokryl polia, čím znemožnil poľnohospodársku výrobu, znečistil vodu a následne poškodil aj turbíny v metre.

O niečo menší výbuch, ale bez varovania, nastal 25. septembra 2007. Williamovi Pikovi, učiteľovi na základnej škole, skala rozdrvila nohu. Lyžiarske chaty navrchu hory evakuovali a uzavreli cesty. Erupciu sprevádzalo sedemminútové zemetrasenie so silou 2,9 stupňa Richterovej stupnice.

Ukazuje sa, že ani najmodernejšie prístroje a merania nám vždy nepomôžu pri krotení nebezpečných živlov. Vedci ani tentoraz s istotou nevedia, čo môžu od Ruapehu očakávať. Isté je len to, že ľudia by sa jej mali vyhnúť minimálne v dvojkilometrovej vzdialenosti.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní