Matej Valuch: V spovedi pred kamerou tvrdí, že si uvedomil, ako ľudia zo CIA chcú ublížiť iránskemu ľudu.

Špión či herec? Slovák obvinený v Iráne môže byť súčasťou predvolebnej kampane

Súvisí príbeh údajného agenta americkej CIA Mateja Valucha s prezidentskými voľbami v Iráne?

Slovák Matej Valuch mal byť súčasťou výzvednej siete americkej tajnej služby CIA, získavajúcej nelegálne informácie z prostredia iránskeho jadrového výskumu, biotechnológií a informačných technológií.

Tvrdí to dokument, ktorý odvysielala pred niekoľkými dňami iránska televízia. Podľa oficiálnych informácií Valucha pre podozrenia zo špionáže zadržala iránska tajná služba. Miesto aj okolnosti jeho zadržiavania neboli v čase našej uzávierky známe.

Matti Waluk

Sedemnásteho januára tohto roku iránske Ministerstvo pre tajnú službu oznámilo, že jeho pracovníci odhalili skupinu agentov CIA, ktorá mala uskutočňovať tajné operácie. Časť z nich sa údajne odohrávala mimo Iránu, vo Francúzsku, ale aj v iných krajinách.

Súčasťou tejto skupiny mal byť aj slovenský štátny občan Matej Valuch.

Práve tento štíhly mladý muž, dlhovlasý blondiak, ktorého zahraničné médiá premenovali na Matti Waluka, je hlavným hrdinom dokumentu Lovec v pasci, odvysielaného iránskou televíziou.„V roku 2008 som sa zaregistroval na stránke NGR, ktorá ponúkala zamestnanie. V roku 2009 sa mi cez e-mail firmy Prizma Company ozval Steve Logano. Účelom bola naša spolupráca,“ hovorí po anglicky vo videu Valuch.

Mladík si podľa vlastných slov už v prvých dňoch bystro všimol, že Steve Logano nie je pravé meno a jeho údajný nositeľ je starším dôstojníkom americkej CIA. Jeho cieľom vraj bolo infiltrovať sa do elitných iránskych kruhov a zbierať citlivé informácie.

Podľa iránskych médií citujúcich spomínaný televízny dokument neboli vraj Logano a Valuch jedinými špiónmi, ktorých sa iránskemu režimu podarilo odhaliť. Agentmi CIA, ktorí prišli do Iránu s legendou biotechnologických výskumníkov, mali byť aj Američan Stephen Richmond a Juhoafričan Mark Anthony Vandiar.

Údajne sa zoznamovali s elitnými iránskymi vedcami, organizovali vedecké konferencie a potom odovzdávali informácie CIA.

Ďalšími zadržanými americkými agentmi vraj boli odborník na informačné technológie Maročan Faisal, malajský kresťan Douglas Fernandez, ktorý sa zaujímal o iránske vojenské projekty, a Herio Macherosa, zbierajúci informácie o jadrovom výskume.

V dokumente sú zverejnené aj fotografie všetkých týchto ľudí, ktoré zachytila skrytá záznamová technika. Ako zdroj fotografií sa uvádza iránska tajná služba.

V propagandistickom dvadsaťminútovom filme Lovec v pasci nechýbajú ani informácie o výrazných pokrokoch a úspechoch iránskeho výskumu vo všetkých oblastiach a o tom, ako plány zákerných agentov cudzích mocností padli. „Zistil som, že títo ľudia chceli uškodiť iránskemu ľudu,“ hovorí v závere dokumentu Matej Valuch o údajných agentoch CIA, ktorí ho vraj naverbovali na spoluprácu.

Priveľa otáznikov

Odhliadnuc od propagandisticky vyznievajúceho dokumentu, v závere ktorého veje iránska štátna vlajka, je v celom prípade viacero nejasností. Napríklad Valuch má počas televízneho vystúpenia oblečenú presne tú istú košeľu a to isté tmavé sako, v akých ho zachytili skryté kamery počas jeho bežného pracovného dňa, dávno pred zadržaním. Údajný špión vôbec nepôsobí nervózne - divák má skôr dojem, že sa pozerá na herecké predstavenie.

Obzvlášť, ak je jasné, že v Iráne hrozí za špionáž poprava. Podľa nášho zdroja bol Valuch vždy skôr nenápadný chlapec, ktorý často cestoval. Jeho rodičia o ňom vlani nemali dlhší čas žiadne informácie, preto bolo po ňom vyhlásené pátranie ako po nezvestnej osobe. Koncom roka sa však rodine ozval. Keď vypukla údajná špionážna aféra, Valuchova rodina opustila miesto trvalého bydliska v snahe vyhnúť sa neželanej publicite.

Viac informácií nemajú ani slovenské orgány. „Iránska strana informovala náš zastupiteľský úrad v Teheráne, že minulý týždeň zadržali občana SR údajne pre podozrenie z ohrozovania štátnej bezpečnosti. Zastupiteľský úrad v Teheráne požiadal iránsku stranu o umožnenie návštevy zadržaného slovenského občana.

Napriek opakovaným telefonickým aj notifikovaným žiadostiam zatiaľ nebol umožnený kontakt s naším občanom.

Na prípade intenzívne pracujeme a podnikneme ďalšie potrebné kroky,“ povedal nám hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel. K prípadu sa zdržanlivo stavia aj veľvyslanectvo USA v Bratislave, ktoré sa pre náš týždenník vyjadrilo, že bezpečnostné otázky nebude komentovať.

„Ak by naozaj niekto chcel získať informácie z iránskeho jadrového programu, snažil by sa získať niektorého z vedcov, a nie tam posielal nejakého amatéra, ktorý nemá šancu dostať sa do prostredia a navyše neovláda miestny jazyk. Viac než špionážna aféra to preto pôsobí ako propaganda režimu motivovaná vnútropolitickými zápasmi pred prezidentskými voľbami,“ myslí si bezpečnostný expert Milan Žitný.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní